عضویت در خبرنامه الکترونیک
رییس کمیته حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران

راه نوسازی بافت های فرسوده بازگشایی معابر و ایجاد امکانات است

کد خبر: 75923
تاریخ انتشار: ۰۷ شهریور ۱۳۹۵ - ۲:۴۱ ب.ظ

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران به همراه شهردار منطقه ۲۰ ضمن بازدید از پروژه های شهری، روند نگهداشت شهر در این منطقه جنوبی را مورد بررسی و ارزیابی قرار داد.

به گزارش نداي مردم، محسن سرخو با حضور در شهرداری منطقه ۱۵ ،ضمن دیدار با شورایاران این منطقه از پروژه های عمرانی نیز بازدید به عمل آورد . حضور در محدوده های بافت فرسوده این منطقه و نیز بازدید از مراحل احداث درمانگاه خیریه و نیز دیدار با خانواده شهدا از دیگر برنامه های این بازدید بود .

سرخو در پایان این بازدید با اشاره به ویژگی های این منطقه گفت : این منطقه چند ویژگی دارد نخست آنکه این منطقه در مرز تهران واقع شده و به واسطه ی همین امر بار ترافیکی زیادی به ویژه از مبادی ورودی شهر تهران به این منطقه وارد می شود که به بیانی این منطقه بار ترافیک اضافی تحمل می کند .

وی ادامه داد : علاوه بر این ،در شرق تهران مراکزصنعتی و شهرک هایی برای عمده فروشی های مختلف داریم که بسیاری از نیاز های تهران از همین محل ها تامین می شود بنابراین این امر نیز خود بار ترافیکی مضاعفی به منطقه وارد می کند که نشان می دهد باید توجه خاص به موضوعات ترافیکی این منطقه در برنامه های کلان شود .

وی با اشاره به عدم تکمیل پل نیمه کاره در خیابان خاوران که این خیابان را به برگراه امام علی (ع) متصل می کند ،گفت : بزرگراه امام علی در ابتدا قرار بود تنها تا بلوار شهید محلاتی امتداد یابد اما بعد ها تا شهر ری ادامه پیدا کرد . این امر موجب شد تا پیش بینی ها برای دسترسی ها اندیشیده نشود . با این وجود باید در نظر داشت پروژه ای که اجرا می شود از ابتدا تا انتها باید با برنامه ریزی باشد و اینگونه نباشد که امروز پل نیمه کاره به مانند وصله ای ناجور در خیابان به چشم بخورد .

سرخو سپس با اشاره به گزارش های ارائه شده توسط دبیران شورایاری در صحن شورا گفت : این گزارش ها باید بر حسب موضوع و ضرورت تفکیک شوند و به کمیسیون های مربوطه ارسال شوند تا منجر به مصوبه شود متاسفانه تا الان این امر رخ نداده و این یک نقد وارد به شورا است.

وی افزود: گزارشی که ارایه می شود حاصل انتقال مطالب مردم به شورا است و این یعنی اصل فلسفه تشکیل شورایاری ها، اگر می خواهیم از این ظرفیت بهره برداری کنیم باید این نظرات در کمیسیون ها طرح شود و متعاقب به مردم منعکس شوند تا رضایتمندی مردم محقق شود .

سرخو در ادامه با اشاره به بازدید خود از بافت فرسوده این منطقه ،گفت : با توجه به خطر زلزله باید هر چه سریعتر نسبت به استحکام بخشی سازه های این بافت ها اقدام کرد چرا که بافت های فرسوده ،نفوذ ناپذیر و ریز دانه امداد رسانی را مختل می کند .

رییس کمیته حمل و نقل شورا تصریح کرد : در حال حاضر صد هزار واحد مسکن مهر ساخته شده که بدون متقاضی است حال اگر این بودجه به سمت بافت فرسوده می امد این معضل حل می شد. مشکلاتی که ما امروز مشاهده کردیم سراسر تلخی بود.

سرخو در ادامه گفت : نوسازی این بافت ها با تملک و تخریب چند واحد حل نمی شود چرا که آسیبهای اجتماعی مضاعفی به بار می آورد و باعث تشکیل بافت های نامتجانس می شود که نه از نظر بهداشت و نه از نظر تامین امنیت در وضع مناسبی به سر نمی برند. در حالی که شهرداری می تواند با بازگشایی معابر و ایجاد امکانات و نیز با احداث اماکن عمومی و امدادی نظیر بوستان ها و ساختمانهای آتش نشانی رغبت مردم برای نوسازی بافت ها را فراهم آورد .

سرخو در ادامه با اشاره به ایجاد مراکز تجاری در این منطقه ،خاطر نشان ساخت : مراکز تجاری باید پیوست ترافیکی داشته باشند و با معابر همجوار خود همگون باشند.

وی همچنین از پیشنهاد یکی از دبیران شورایاری منطقه مبنی بر ایجاد محلی در خارج شهر برای خرید و فروش خودرو و جمع آوری نمایشگاه های خودرو از سطح شهر استقبال کرد.

دیدگاه کاربران