عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرکل مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی :

لزوم توجه جدی به پساب ۴۰ درصد بیمارستان‎‌ها

کد خبر: 76041
تاریخ انتشار: ۰۸ شهریور ۱۳۹۵ - ۳:۰۵ ب.ظ

مدیرکل مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۶۰ درصد بیمارستان های کشور توانسته اند پساب بیمارستانی را مدیریت کنند اما ۳۰ تا ۴۰ درصد بیمارستان های کشور نیاز به توجه جدی برای مدیریت پساب ها دارند.

به گزارش نداي مردم، خسرو صادق نیت افزود: برای کنترل پساب های بیمارستانی ، فعالیت جدی آغاز شده است اما لازم است که قبل از رفع مساله پساب ها به بیمارستان ها ، مجوز تاسیس داده نشود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین تفکیک پسماندهای بیمارستانی یکی از اقدامات مهم بیمارستان ها به شمار می رود چراکه عدم مدیریت پسماند چه داخل و چه خارج بیمارستان می تواند محیط زندگی افراد را آلوده سازد.

وی اضافه کرد: به عنوان نمونه ، مطالعه ۱۵ سال پیش نشان می دهد که به خاطر مواجهه کارگران شهرداری با پسماندهای بیمارستانی، شیوع هپاتیت بی( B )در آنان بیشتر از سایر اقشار بود اما اکنون تفکیک زباله های بیمارستانی و بی خطرکردن آنها در سلامت شاغلان بیمارستان و نیز حمل کننده های زباله ها ، نقش موثری داشته است.

به گفته مدیرکل مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، حدود ۶۰ درصد بیمارستان ها تفکیک پسماندهای خود را خوب انجام می دهند اما مدیریت بیش از ۳۵ تا ۳۷ درصد آنها در حد قابل قبول است و فعالیت ۲ تا سه درصد بیمارستان ها در مدیریت پسماندها مناسب نیست.

صادق نیت تاکید کرد: پسماندهای بیمارستانی با کمک استانداردها باید بی خطر شوند؛ حدود ۹۰ درصد بیمارستان های کشور دستگاه بی خطرساز پسماند را دارند و دستگاه های بی خطرساز ۶ تا ۷ درصد بیمارستان ها دچار نقص است و ۲ تا سه درصد بیمارستان ها نیز هنوز این دستگاه ها را تهیه نکرده اند.

وی با اشاره به نتایج یک مطالعه طی ۲ هفته گذشته در تهران اظهار کرد: این مطالعه نشان داد که زباله های خروجی دستگاه های بی خطرساز بیمارستان های تهران در حد استریل است اما این موفقیت باید تداوم یابد./معماري نيوز

دیدگاه کاربران