عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور :

اعتماد عمومی پشتوانه شهرداریها و شوراها/تزریق پول جبران کننده نیست

کد خبر: 76116
تاریخ انتشار: ۰۹ شهریور ۱۳۹۵ - ۲:۵۰ ب.ظ

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور، اعتماد عمومی را بزرگترین پشتوانه شهرداریها و شوراها بیان کرد وگفت: درحال طی یک دوره گذار اقتصادی هستیم و با توجه به محدودیت های بسیار که در این حوزه ایجاد شده ،رفع مشکلات نیازمند تدبیر و مشارکت عمومی است.

به گزارش نداي مردم، هوشنگ خندان دل در جمع شهرداران و و روسای شوراهای اسلامی شهرهای تابعه استان گلستان در گرگان با بیان این که باید گام های مهم و قابل توجهی در این بخش برداشته شود، توجه به هزینه کردها را راهکاری اساسی دانست وافزود: اگر به اعتماد عمومی آسیب وارد شود، با تزریق پول و هزینه قابل جبران نیست و لذا مشارکت و رابطه با مردم، اصلی ترین پشتوانه کارکردن و مساله کلیدی اداره امورکشور است.
وی اضافه کرد: بزرگترین پشتوانه شهرداریها و شوراهای اسلامی به عنوان مدیریتهای شهری، اعتماد عمومی است که به پشتوانه و مدد قانون اساسی، یکی از دستاوردهای انقلاب شکوهمند اسلامی است و مردم سالاری دینی، در این چارچوب و مسیر، معنای دیگری پیدا می کند.
خندان دل؛ یکی از دلایل اصلی ناکارآمدی در کشور در عرصه های مختلف را تمرکز گرایی در گذشته دانست که بر نظام تصمیم گیری و توزیع منابع حاکم بوده است و بایستی اصلاح شود.
وی نهادهای عمومی غیر دولتی بویژه شهرداریها را در صدر فهرست خدمات رسانی ها بیان کرد، چرا که قدرت و پشتوانه آنان برگزفته از مشارکت مردمی است.
معاون عمرانی وزیر کشور همچنین اظهار کرد: نیروی انسانی شهرداریهای سراسر کشور، ۳ تا ۵ برابر حد بهینه است که متاسفانه سبب ایجاد مشکلات بسیاری جهت کارکنان سیستم اداری شهرداریها شده است و سازمان شهرداریهای کشور درصدد ایجاد تدبیری اساسی در این خصوص است که با تصویب لایحه اداری و استخدامی شهرداریها که از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی ارایه شده است اصلاحات و بازنگری های لازم انجام می شود.
رییس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور؛ همچنین لایحه درآمد پایدار، لایحه مدیریت شهری، لایحه اداری و استخدامی، لایحه اصلاح قانون انتخاب شهرداران، لایحه دهیاریها را از مهمترین طرحهای تهیه شده وزارت کشور و سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور دانست که در دولت و مجلس، در حال طی مراحل قانونی تصویب است که اظهارامیدواری کرد که با تصویب این لوایح، یک بستر محکم و گسترده در شهرداریها و شوراهای اسلامی ایجاد شود.
خندان دل تاکید کرد که ارایه خدمات فقط منوط به مسائل عمرانی و فنی نبوده و می بایست به مسائل اجتماعی و زیبایی شهر و ایجاد فضای مفرح نیز توجه جدی شود.
معاون عمرانی وزیرکشور ادامه داد که سعی کرده ایم علاوه بر حل و فصل مسائل روزمره، زیربناهای ایجاد روابط پایدار را فراهم و بدینگونه مسائل بلندمدت شهرداری ها راحت تر حل گردد./ايرنا

دیدگاه کاربران