عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران :

راه‌اندازی ستاد اجرایی سرشماری در تهران

کد خبر: 77443
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۵ - ۱:۲۴ ب.ظ

معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران با اشاره به آغاز سرشماری از سوم مهرماه در پایتخت، گفت: طی تفاهم‌نامه‌ای که با مرکز آمار به امضا رسانده‌ایم، مسئولیت ستاد اجرايي سرشماری در شهر تهران برعهده شهرداری است.

به گزارش نداي مردم، ناصر امانی با اشاره به بحث سرشماری گفت: در دوره‌های گذشته نیز در بحث سرشماری با مرکز آمار همکاری های بسیاری داشته ایم اما امسال این همکاری گسترده تر شده و مسئولیت بیشتری را برعهده داریم.

وی با بیان اینکه سرشماری نفوس و مسکن تا بیست و چهار مهرماه به صورت اینترنتی انجام خواهد شد، تصریح کرد: شهروندان تهرانی می توانند به سایت اینترنتی مرکز آمار مراجعه و اطلاعاتی که در آنجا از آنان خواسته شده را ارایه کنند.

امانی با اشاره به اینکه از ۲۵ مهر تا ۳۰ آبان نیز سرشماری به صورت حضوری انجام می شود، خاطرنشان کرد: شهرداری تهران در هر دو مرحله حضور و مشارکت فعال دارد.

وی ادامه داد: در مرحله اول که ارایه آمار به صورت اینترنتی است، سازمان زیباسازی و مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران در جهت آگاه سازی شهروندان نسبت به ضرورت مشارکت آنان همکاری می کنند. ضمن اینکه ۳۵۴ سرای محلات شهر تهران نیز اطلاع رسانی دراین خصوص را انجام می دهند.

امانی با تاکید بر اینکه ستاد اجرایی را در مناطق ۲۲ گانه پایتخت راه اندازی کرده ایم، عنوان کرد: مجریان بخش ها و کارکنان اجرایی آن متناسب با ساختار ابلاغی که مرکز آمار ابلاغ کرده مشخص شدند و احکامشان هم از طریق فرمانداری تهران صادر شده است. عموما قائم مقام شهرداری های مناطق نیز مسولیت این ستاد را برعهده دارند و دبیری این ستاد ها برعهده معاونان برنامه ریزی و توسعه شهری مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران است.

معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری ادامه داد: ما در ادامه همکاری خود با مرکز آمار، لوازم اداری، خطوط تلفن، اینترنت، خودرو، تغذیه و همچنین کارکنان بخش های اداری را تامین کرده ایم.

امانی گفت: در سرشماری سال ۹۰ مرکز آمار برای تکمیل کادر مأموران سرشماری مشکل پیدا کرده بود و به حد نیاز نتوانسته بود مامور سرشماری جذب کند، امسال ما با فعال کردن مدیران محلات تاکنون با ۱۱هزار و ۵۰۰ نفر داوطلب اعلام آمادگی کرده اند. همچنین ماموران سرشماری امسال بیشتر به صورت بومی انتخاب می شوند.

وی در پایان در پاسخ به سوالی مبنی بر دلیل همکاری شهرداری تهران در اجرای طرح سرشماری نفوس و مسکن اظهار کرد: جدا از اهمیت همکاری بین بخشی برای مدیریت شهری، یکی از انگیزه های جدی ما در انعقاد تفاهم نامه با مرکز آمار نیز این بود که از اطلاعات این سرشماری به منظور به روز کردن اطلاعات جمعیتی شهرتهران و همچنین به روز کردن حوزه شهرسازی استفاده کنیم. در واقع، هر چه اطلاعات ما به عنوان مدیر شهری به روز تر و دقیق تر باشد برنامه ریزی برای شهر و شهروندان نیز به روزتر خواهد بود .

دیدگاه کاربران