عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران :

۷۵ درصد بیمه‌شده‌های بیمه همگانی درآمد زیر یک میلیون دارند

کد خبر: 77631
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱:۱۸ ب.ظ

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: ۷۵ درصد بیمه شده‌های جدید طرح بیمه همگانی خانوارهایی هستند که درآمد ماهانه زیر یک میلیون تومان دارند.

به گزارش نداي مردم، محمدجواد کبیر اظهار داشت:  یکی از مهم‌ترین مولفه‌های کارآمدی نظام سلامت در تمام دنیا وجود یک بیمه قابل قبول و کارآمد است که بتواند نقش موثری ایفا کند.

این مسئول عنوان کرد: بیمه‌ها با هدف حفاظت مالی از مردم در برابر هزینه‌های سلامت، ایجاد یک حفاظت از مردم در ذیل چتر بیمه، دسترسی یکسان و برخورداری بر اساس نیاز برای مردم، تضمین کیفیت و کمیت خدمات از طریق خرید راهبردی به وجود آمده‌اند.

وی افزود: در نظام بیمه‌ای هر چه انباشت منابع را بالا ببریم، قدرت ما بیشتر شده و از سوی دیگر هر چه شیوع بیماری‌ها را زیاد کنیم، باید هزینه‌ها را سریع‌تر پرداخت کنیم.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران بیان داشت: یکی از مهم‌ترین کارکردهای بیمه کارآمد، انباشت منابع است و باید به خدماتی بپردازد که میزان بروز و شیوع بیماری‌ها را کم کند.

وی ادامه داد: امروز مهم‌ترین مولفه‌ای که بتواند اقتصاد مقاومتی را در حوزه سلامت عملیاتی کند، کنترل تقاضا است و باید در این راستا خدمات ساده‌تر با هزینه کمتر و دسترسی معقول‌تر را گسترش دهیم.

کبیر عنوان کرد: در سیاست‌های مقام معظم رهبری اولویت پیشگیری بر درمان و اولویت درمان سرپایی به بستری اعلام شده و اینها جزء رویکردهای ارزشی ما است که باید به آن پایبند باشیم.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: ۷۰ درصد جامعه شهری را داریم که نمی‌توانیم با بار بیماری بالا این جمعیت قابل توجه را نادیده بگیریم و برای پیاده‌سازی کنترل تقاضا می‌توانیم توسعه مراقبت‌های اولیه سلامت را با برنامه پزشکی خانواده دنبال کنیم.

کبیر با بیان اینکه نظام ارجاع برای رسیدن به این هدف اهمیت بسیاری دارد، اظهار کرد: با نظام ارجاع جایگاه و نقش طب عمومی را در جامعه زنده می‌کنیم در حالی که خدمات تخصصی را به نوعی به مردم القا کرده‌ایم و جنس خدمت‌دهی متخصص، گران است.

وی اظهار داشت: جی‌دی‌پی کشور ما حدود یک‌هزار و ۹۰۰ دلار است و با این وضعیت باید به سمت التزام عملی به سمت سیاست‌های مقام معظم رهبری برویم و نمی‌توانیم با این جی‌دی‌پی حرکتی بکنیم که برای ما چالش اقتصادی داشته باشد.

کبیر افزود: هدف طرح تحول سلامت این بوده که پرداخت از جیب مردم را کم کنیم و در حال حاضر هزینه‌های کلی پرداخت از جیب مردم حدود ۱۰ درصد در بخش دولتی است و باید فکری برای آن بشود.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران بیان کرد: طرح سلامت گام‌های بزرگی برداشته و برگ زرینی در کارنامه دولت است. البته قطعا ایراداتی دارد، اما نظام ارائه خدمتی که به واسطه این طرح حرکت کرده، قابل توقف کردن نیست و باید این قطار را در مسیر حرکت تعمیر کرد.

وی تصریح کرد: پایان سال گذشته حدود ۶ هزار میلیارد تومان بدهی به موسسه‌های درمانی داشتیم و رئیس جمهور امسال دستور داد که تخصیص‌های پیش‌بینی شده را به‌موقع دریافت کنیم و طرح اصلاح بودجه برای پرداختن برخی مطالبات با انتشار اوراق قرضه و خزانه‌ای صورت می‌گیرد که گام اساسی در التزام و پایبندی دولت به مبانی طرح تحول سلامت است.

کبیر گفت: در کشور حدود ۱۸ صندوق بیمه‌ای داریم و مهم‌ترین صندوق‌هایی که بیش از ۹۵ درصد جمعیت را پوشش می‌دهند بیمه سلامت با ۵۰ درصد جمعیت، تامین اجتماعی ۴۰ درصد، کمیته امداد و نیروهای مسلح و سایر صندوق‌ها ۱۰ درصد هستند.

وی عنوان کرد: مسأله‌ای که در بیمه‌های پایه باید به آن توجه کنیم این است که باید صندوق بیمه پایه یا بسته خدمت بیمه پایه را تقویت کنیم و دربرگیرنده خیلی از خدمات بشود.

کبیر بیان کرد: از زمان اجرای طرح تحول نظام سلامت حدود ۳۰۰ خدمت جدید در بسته خدمات پایه افزایش پیدا کرد که گام موثری در کاهش نیاز مردم به بیمه‌های مکمل بود.

وی بیان داشت: وجود بیمه‌های مکمل نشان می‌دهد هنوز نظام بیمه‌ای ما کارآمدی لازم را پیدا نکرده و باید آن‌قدر تقویت شود که عمده خدمات در بسته خدمات پایه بیمه لحاظ شود.

کبیر با اشاره به طرح غربالگری بیماری‌های غیرواگیر اظهار کرد: در حال حاضر سالانه بین ۶۵ تا ۸۵ هزار مورد جدید سرطان در کشور داریم، هر سال نزدیک به بین ۸۰ تا ۹۰ هزار نفر جمعیت به علت سکته مغزی و قلبی و ۱۸ هزار نفر در تصادفات از بین می‌روند.

وی گفت: سیمای مرگ کشور نشان می‌دهد اگر سن امید به زندگی ۷۲ سال برای مردان و ۷۴ تا ۷۵ سال برای زنان باشد، حدود ۲۳۰ هزار سال را در یک سال از دست می‌دهیم.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران تصریح کرد: باید به بیماری های غیرواگیر، قلبی، عروقی، مغزی و روانی توجه کنیم و اگر می‌خواهیم امید به زندگی را بهبود ببخشیم، اینها می‌تواند در این قضیه کمک کند.

وی بیان کرد: طرح مراقبت‌های اولیه سلامت به عنوان خدمات پیشگیری که در کرمان در اولویت قرار گرفته، چاقی، سیگار، کنترل چربی خون، قند و فشار خون را مورد توجه قرار داده که با این کنترل‌ها می‌توانیم پیش هشدار را برای گروه‌های مختلف که علائم را دارند، فعال کنیم.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران عنوان داشت: بیمه سلامت حدود ۴۰ میلیون نفر بیمه شده دارد که ۱۱ میلیون نفر بیمه شده جدید در طرح بیمه همگانی هستند و بار مالی این افراد جدید سالانه حدود ۴ هزار میلیارد تومان است و اگر بتوانیم با تعهداتی که سپردیم، این بیمه شده‌ها صرفا در مراکز دولتی خدمات سرپایی و بستری با استفاده از سیستم ارجاع دریافت کنند، می‌توانیم ۳۰ تا ۴۰ درصد هزینه‌ها را کاهش دهیم.

کبیر اظهار داشت: نظام ارجاع می‌تواند کمک کند افرادی که واقعا محتاج دریافت خدمت تخصصی و فوق تخصصی هستند، بروند و کسانی که نیاز ندارند به سمت تقاضای القایی نروند.

وی در ارتباط با پوشش بیمه‌ای برای همه مردم در کشور افزود: ۷۵ درصد بیمه شده‌های جدید طرح بیمه همگانی خانوارهایی هستند که درآمد ماهانه زیر یک میلیون تومان دارند و و ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر آنها حاشیه‌نشین هستند و نشان می‌دهد هدف‌گذاری در زیر پوشش قرار دادن این جمعیت درست بوده است.

کبیر خاطرنشان کرد: ادعا داریم افراد مستمند و محروم ۱۰۰ درصد بیمه شده‌اند و اگر افرادی هستند که بیمه نشده‌اند یا متمول هستند که نخواستند زیر پوشش باشند و یا یک دهم از افرادی هستند که سطح آگاهی آنها پایین است که نیامده‌اند از بیمه استفاده کنند، سازمان تلاش می‌کند افراد محتاج را زیر پوشش قرار بدهد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران اظهار کرد: دولت در ستاد مبارزه با مواد مخدر منابعی را پیش‌بینی کرده که در مراکز دولتی بحث سم‌زدایی را برای معتادان داشته باشد./فارس

دیدگاه کاربران