عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون هماهنگ کننده پليس پايتخت :

توضيحات پليس درباره استفاده از تجهيزات دفاع شخصي/ تهيه تجهيزات از محل هاي مورد تاييد نيروي انتظامي

کد خبر: 77656
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۵ - ۳:۰۹ ب.ظ

معاون هماهنگ کننده پليس پايتخت با اعلام اينکه تجهيزات دفاع شخصي از محل هاي مورد تاييد نيروي انتظامي تهيه شود به شهروندان هشدار داد: خريد، فروش، حمل و يا استفاده بدون مجوز از گاز هاي اشک آور و شوک دهنده هاي الکترونيکي جرم است.

به گزارش نداي مردم، سردار ” حميد هداوند ”  اظهار داشت:شهروندان براي اينکه از يکسري تهديدات مانند وقوع سرقت، کلاهبرداري، جعل و … در امان باشند مراقبت ها و اقدامات پيشگيرانه اي نظير استفاده از کارت عابر بانک، تعويض قفل در ورودي ساختمان، عدم نگهداري اشياء گران قيمت در منزل، استفاده از قفل فرمان و قفل دزدگير، يادگيري مهارت­هاي دفاع شخصي و يا نصب دوربين مدار بسته در مراکز تجاري و اداري را در راستاي جلوگيري از وقوع جرم و بزه ديده شدن پيش بيني مي کنند.

وي افزود: بدون شک احتياط شرط عقل است و پيش بيني چنين اقداماتي، موجب مي شود که شهروندان به راحتي قرباني مجرمان نشوند اما برخي از شهروندان، پا را فراتر گذاشته و براي مقابله با تهديدها، اقدام به خريد شوکرها، اسپري هاي فلفل و وسايلي از اين قبيل مي کنند.

خريد ،فروش ، حمل گاز اشک آور و شوک دهنده هاي الکترونيکي بدون مجوز ، جرم است

اين مقام ارشد انتظامي با اشاره به حمل غير قانوني اسپري و شوکرهاي الکتريکي، گفت: طبق تبصره ۲ ماده يك قانون تشديد مجازارت قاچاق سلاح و مهمات و قاچاقچيان مسلح مصوب ۲۶/ ۱۱/ ۱۳۵۰ انواع مختلف افشانه هاي اشك آور گازي كه منجر به اختلال تنفسي كوتاه يا بلند مدت و نيز انواع شوكرهاي الكتريكي كه منجر به اختلال عصبي شود، جزء مصاديق سلاح سرد و شكاري بوده و شامل مجازات هاي قانوني سختي در اين خصوص است.

وي با اشاره به گسترش وجود قاچاق گازهاي اشك آور و شوكرهاي الكتريكي، گفت: با آمدن اين قانون، نگهداري، حمل و استفاده از اين گونه تجهيزات ممنوع است و کساني که اين تجهيزات دفاعي را دارند علاوه بر جزاي نقدي به جزاي كيفري هم محكوم خواهند شد.

مرکز انتظامي پليس پيشگيري ناجا تنها ارگان صادر و توزيع کننده تجهيزات دفاع شخصي در کشور

هداوند ادامه داد: هيچ سازمان و ارگاني به غير از مركز انتظامي پليس پيشگيري نيروي انتظامي حق صدور و توزيع تجهيزات دفاع شخصي را در سطح كشور ندارد.

معاون هماهنگ کننده پليس پايتخت با اشاره به وجود ۸۵ مؤسسه خدمات حفاظتي، مراقبتي در سطح كشور، گفت: از اين پس جمع آوري مدارك افرادي كه داراي صلاحيت حمل، نگهداري و استفاده از اين تجهيزات هستند بر عهده مؤسسات حفاظتي و مراقبتي است، متقاضيان اين گونه تجهيزات مي توانند با ارائه مدارك خواسته شده نسبت به اخذ مجوز اقدام كنند.

وي خاطرنشان کرد:در حال حاضر، در مرحله اول براي اتحاديه طلافروش ها، صراف ها، متصديان جايگاه عرضه سوخت، جامعه پزشكان، كانون وكلا، رانندگان وسايل نقليه درون و برون شهري تحت نظارت اتحاديه تاکسيراني، متصديان داروخانه هاي شبانه روزي پس از احراز صلاحيت، مجوز حمل و نگهداري صادر مي شود.

تهيه تجهيزات دفاع شخصي از محل هاي مورد تاييد نيروي انتظامي

معاون هماهنگ کننده فاتب درباره عوارض استفاده از تجهيزات دفاع شخصي، گفت: استفاده از انواع افشانه ها و شوكرهاي الكتريكي خطرات جاني بسياري را براي فرد به همراه دارد، به طوري كه اگر فردي به آسم و يا بيماري ديگر مبتلا بوده و از اين افشانه ها استفاده کند باعث نابينايي، تنگي تنفس و بعضاً عوارض جبران ناپذيري دچار خواهد شد و يا در صورت زدن شوكر به افرادي كه ناراحتي قلبي دارند يا قلبشان با باطري كار مي كند، اين امر به مرگ اين افراد منتهي مي شود.

اين مقام مسئول در پليس پايتخت از شهروندان خواست از محل هاي تعيين شده و مورد تأييد نيروي انتظامي براي گرفتن افشانه و شوكر اقدام كنند زيرا در اين محل ها، آموزش هاي لازم به افراد متقاضي اين گونه تجهيزات داده مي شود و آنها موظف هستند با توجه به ضرورت و تناسب تهديد با نوع وسيله دفاعي و نيز در حيطه مأموريتي خود از آن استفاده قانوني كنند.

صدور کارت هاي دو منظوره حمل تجهيزات دفاع شخصي و طرح ترافيک از سوي کلاهبرداران

سردار هداوند درباره صدور كارت حمل تجهيزات دفاع شخصي از سوي برخي شركت ها، گفت:متأسفانه بعضي از شركت ها به صورت اينترنتي و يا تلفني با هزينه هاي بسيار سنگين نسبت به جذب مشتريان در خصوص توزيع شوكر و افشانه با كارت حمل كه گاهي اعلام مي كنند كارت هاي مزبور مجوز ورود به طرح ترافيك هم است، اقدام كرده اند که با هوشياري پليس پيشگيري تعدادي از اعضاي اين شركت ها در سطح كشور دستگير و تحويل مراجع قضائي شده است.

وي به شهروندان توصيه کرد: در صورت مواجه شدن با اين نوع شرکت ها حتماً با مرکز فوريت هاي پليسي ۱۱۰تماس بگيرند و نسبت به معرفي آنان اقدام کنند.

معاون هماهنگ کننده پليس پايتخت در پايان تصريح کرد:نبايد فراموش کنيم که پليس طبق قانون، وظيفه­ حفظ امنيت تک تک شهروندان را بر عهده دارد بنابراين دليلي براي اقدام شخصي وجود ندارد و قرار داشتن اين تجهيزات در دست افراد آموزش نديده، نه تنها به افزايش و يا تامين بيشتر جامعه کمک نمي کند بلکه اوضاع را بحراني‌تر کرده و ناامني را افزايش مي دهد.

دیدگاه کاربران