عضویت در خبرنامه الکترونیک

رهاورد روحانی از نیویورک، تقویت صنعت گردشگری

کد خبر: 77719
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۳ ب.ظ

از راههای اشتغالزایی، اختصاص سه هزار میلیارد ریال اعتبار به کارگروه نجات دریاچه ارومیه، گسترش و تعمیق روابط با آفریقا از اصول سیاست خارجی برخی از سرتیترهای اخبار دولت در هفته گذشته بود. ادامه اخبار و رویدادهای این حوزه را در گزارش زیر بخوانید:

گسترش و تعمیق روابط با آفریقا از اصول سیاست خارجی ایران است
حسن روحانی در دیدار “موتوری جاستین ادناهون” گفت: کنیا از کشورهای دوست ‏جمهوری اسلامی ایران در آفریقا است و شرایط پس از برجام و لغو تحریمها، زمینه را برای توسعه همکاریهای دو کشور ‏بیش از پیش فراهم کرده است.‏
روحانی به توانمندیهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه خدمات فنی و مهندسی اشاره کرد و با بیان اینکه تهران آماده است ‏در اجرا و پیشبرد طرحهای کنیا در ارتباط با نیرو، راهسازی، سدسازی و حوزه های انرژی مشارکت کند ، گفت: دولت ‏کنیا می تواند با فراهم کردن تسهیلات لازم، شرایط را برای حضور و سرمایه گذاری شرکتهای بخش خصوصی ایران هموارتر ‏سازد.‏
رییس جمهوری همچنین تقویت ارتباط مراکز دانشگاهی ، علمی و فناوری ایران و کنیا در کنار گردشگری را ضروری خواند و ‏گفت: پارلمانها و تقویت بیشتر ارتباط میان دو ملت ، می تواند روابط دو کشور را بیش از پیش مستحکم سازد.‏
روحانی در ادامه به موضوع تروریسم به عنوان یک معضل برای همه جهانیان در دوره کنونی اشاره کرد و با تاکید بر ‏ضرورت برخورد ریشه ای با این معضل ، گفت: ایران و کنیا در این حوزه نیز می توانند با یکدیگر و در سطوح منطقه ای و بین المللی همکاری کنند.‏
رییس مجلس نمایندگان کنیا نیز در این دیدار تاکید کرد که کشورش مصمم به توسعه و ارتقاء سطح همکاری ها با جمهوری ‏اسلامی ایران در همه عرصه ها است و اجرای برجام این زمینه را بیش از پیش فراهم کرده است.‏
‏”موتوری جاستین ادناهون ” گفت: ایران در حوزه های فنی و مهندسی پیشرفت های خوبی داشته است و دولت کنیا شرایط و ‏تسهیلات لازم را برای حضور شرکتهای ایرانی و مشارکت آنها در طرح های کنیا فراهم کرده و خواهد کرد.‏

رئیس جمهور به قزوین می رود
حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در سی و دومین سفر استانی خود چهارشنبه هفته جاری راهی قزوین می شود.
بنابراین گزارش، سخنرانی در جمع مردم قزوین در ورزشگاه شهید رجایی، حضور در نشست شورای اداری مدیران، دیدار و نشست با نخبگان و فعالان اقتصادی استان، نشست با خانواده‌های معظم شهدا، ایثارگران، علما و روحانیون و ائمه جمعه استان و همچنین حضور در نشست خبری و اعلام نتایج سفر از برنامه‌های پیش بینی شده سفر رئیس جمهوری به استان قزوین است.
به گزارش شبستان، پیش از روحانی به یاسوج سفر کرده بود.

رهاورد روحانی از نیویورک
رئیس دولت یازدهم در حالی آخرین سفر خود به نیویورک را انجام داد که امسال این سفر بسیار پربار تر از سال های گذشته بود.
بنابراین گزارش،‌ رییس جمهور در این سفر ۲۴ دیدار داشت که ۹ تای آن از کشورهای اروپایی بود و ۱۱ تای دیگر از کشورهای آسیایی و آمریکای لاتین و همچنین کشورهای همسایه مانند پاکستان، ترکیه و عراق بود.
در همین رابطه نهاوندیان گفته است قرار بود سفر ما به نیویورک سه روزه باشد یک روز در چهارشنبه دیدارها انجام شود، پنجشنبه نطق باشد و جمعه روز بازگشتمان باشد. به اصرار نماینده ما در سازمان ملل که گفتند درخواست ملاقات ها زیاد شده از سه شنبه تا پنجشنبه دیدارها و ملاقات ها برگزار شد، به طوری که وقتی رئیس جمهور فرانسه اصرار به دیدار و گفت‌وگو داشتند چون وقتی نبود ایشان ساعت ۹ شب آمدند و در آن گفت‌وگو در مورد همکاری های مشترک و افزایش سرعت آن صحبت کردیم.
دیدارهای بسیار موفقی نیز با کشورهای آسیایی نظیر ژاپن، چین و هند داشتیم که نشان می دهد ما در ماه های آینده از لحاظ اقتصادی و تعامل ماه های شلوغ و مثبتی را خواهیم داشت.
این دیدارهای روحانی چنان تاثیر مثبتی بر فضای پسا برجام داشته که رئیس دفتر ریاست جمهوری شب گذشته در برنامه نگاه یک گفت: کته جالب آنجاست که امروز اروپایی‌ها با ما همنوا شده‌اند. اروپایی‌هایی که یک زمان طرف مقابل ما و با آمریکایی‌ها بودند امروز مثل ما به برخی رفتار آمریکایی‌ها معترض هستند. ایران از منظر جهانی امروز این موضع تحسین‌برانگیز را دارد که در مورد برجام به همه تعهدات خود پایبند بوده است. ما به امیدبخش بودن برجام و تناقض با آمریکا همزمان اشاره می‌کنیم.
وی یادآور شد: تفاوت عمده ارتباط اتحادیه اروپا در قبل و بعد از برجام این است که دیگر تحریمی علیه ایران نگذارند. توفیق برجام این بود که همزمان با لغو تحریم شورای عالی امنیت تحریم های اروپا هم یا لغو شد و یا توقف پیدا کرد؛ از همین جهت است که می دانیم که اتحادیه اروپا الان برای کار با ایران بسیار خوش بین است البته ایران هم به صراحت اعلام کرده که به اقتصاد ایران نباید به چشم یک بازار نگاه کنید، به همین دلیل است که هر شرکت اروپایی که وارد ایران می شود باید هم سرمایه وهم تکنولوژی بیاورد و هم برای محصولات ایرانی بازارگشایی کند.
به گزارش شبستان، این اولین سفر رئیس جمهوری ایران پس از اجرایی شدن برجام به نیویورک و سخنرانی او در جمع ۱۹۳ کشور جهان است به همین دلیل انتظار می رود دستاوردهای این سفر تا چند ماه آینده تاثیر بسزایی بر اقتصادی جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.

کسانی که می گویند آثار برجام را نمی بینیم بدانند بخش بزرگی از بودجه امسال از برجام است
حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان که صبح امروز با حضور در دبیرستان نمونه دولتی دخترانه نرجس در منطقه ۶ تهران زنگ آغاز سال تحصیلی ۹۵ – ۹۶ را به صدا درآورد گفت: محیط کلاس باید محیط سوال باشد و هرگز از سوال کردن نهراسید.
وی با بیان اینکه آنچه ما را به پیشرفت می‌رساند سوال است و دریافت پاسخ صحیح از سوی معلمان باعث پیشرفت دانش آموزان می شود افزود: معلمان باید اجازه بدهند دانش آموزان سوال کنند و آزادگی را احساس کنند و محیط کلاسها محیطی آزاد باشد و رفتار دانش آموزان با هم و رفتار معاونان مدیران و معلمان با دانش اموزان هم باید در محیطی صمیمی و آزادانه باشد.
وی تاکید کرد: کار تیمی را باید از آغاز به دانش آموزان یاد داد و علم و دانش را در سایه رقابت به دانش آموزان یاد دهیم و تیمهای کلاسی را با رقابت بین کلاسهای مختلف و بخشی از یک کلاس با بخش دیگر آن ترویج دهیم.
رئیس جمهور با اظهار اینکه ما می توانیم با بیان کردن مطالب و آینده سازی آینده مثبتی را برای کشورمان پیش بینی کنیم خاطرنشان کرد: امید کشور به شما جوانان و نوجوانان است و امید را از کلاس آغاز کنید.
وی تصریح کرد: اولین درس باید درس امید باشد و مدارس باید مدارس سرزنده باشد نه دلمرده و محیطی باشد که دانش اموزان احساس پناهگاه داشته باشند نه گریزگاه.
رئیس دولت یازدهم با بیان اینکه بنابراین باید مسئولین مدارس کوشش امید تدبیر و اعتدال را از مدارس آغاز کنند تصریح کرد: از معلمین می خواهیم در دولت یازدهم در کلاسها امید و نشاط را به کار گیرند و اعتدال و میانه روی را بیاموزند و بدانیم که افراط و تفریط تخریب کننده زندگی امروز و فردا خواهد بود و خرافات باعث انحطاط جامعه خواهد شد.
رئیس قوه مجریه در ادامه به تلاشهای دولت یازدهم برای ایجاد رفاه برای معلمان اشاره کرد و گفت: دولت تمام تلاش خود را برای رفاه معلمان در حد توان و امکان انجام خواهد داد و اگر در سالی که در آن هستیم اقداماتی برای رفاه معلمین انجام می شود در سایه اجرایی شدن برجام است.
روحانی با تاکید بر این نکته که امروز منابع ما و بودجه ما در سایه برجام به دست آمده خاطرنشان کرد: شرایط مناسب کسب و کار و کسب منابع مالی برای دولت همه از برجام بوده و آنها که می گویند آثار برجام را نمی بینیم باید بدانند که بخش بزرگی از منابع و بودجه دولت در سال جاری در سایه برجام است.
روحانی افزود: اگر کشور ما بدون استفاده از ذخایر بر روی پای خود ایستاده در حالیکه تولیدکنندگان نفت حداقل صد میلیارد از ذخایرشان را برداشت کرده اند و هنوز هم کمبود دارند همگی در سایه برجام بوده است.
وی گفت: در سایه وحدت و انسجام جامعه و تلاش دولت و ایجاد محیط مناسب پس از اجرای برجام و همچنین سالمتر کردن محیط زیست و دست به دست هم دادن برای آماده تر کردن محیط کسب و کار می توانیم به موفقیت برای آینده جوانان ما دست یابیم.
یکی از راههای اشتغالزایی، تقویت صنعت گردشگری
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز دوشنبه در مراسم گرامیداشت روز جهانی گردشگری ‏گفت: یکی از موضوعاتی که ملت ایران حداقل در صد سال اخیر دنبال آن بوده است، دستیابی به ‏توسعه همه جانبه مطلوب در کشور است و اساس توسعه متوازن و جامعه به عنوان هدف مهمی برای ‏جامعه ایران حداقل از زمان مشروطه تا امروز محسوب می‌شود.‏
رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: یکی از راه‌هایی که می‌توان رفاه مردم را افزایش و اشتغال‌ و ‏خوداتکایی در محصولات را تقویت کرد و جایگاه ایران در منطقه و جهان را آن طور که در شأن ملت ‏ایران است ، ارتقاء داد، توسعه صنعت گردشگری است.‏
دکتر روحانی افزود: صنعت گردشگری با توجه به ابعاد مختلف و فراوانی که دارد، می‌تواند یکی از ‏راه‌های اشتغال‌زایی سریع برای جوانان باشد.‏
رییس‌ جمهوری با بیان اینکه یکی از اهداف بسیار مهم دولت افزایش اشتغال، جذب فناوری و سرمایه ‏است، اظهار داشت: در صنعت گردشگری می‌توان سرمایه و فناوری لازم را جذب کرده و در کنار ‏شکوفایی این صنعت زندگی مردم بویژه اشتغال جوانان تحصیل کرده را در مسیری قرار داد که مورد ‏نظر جامعه ما می‌باشد.‏
دکتر روحانی با بیان اینکه ایران جزء ۱۰ کشور و به تعبیر برخی ها ۵ کشور اول جهان از نظر جاذبه‌های طبیعی، اقلیمی، تاریخی ‏و فرهنگی است، اظهارداشت: آثار فرهنگی، تنوع قومی، فرهنگی، مذهبی و آداب و رسوم مختلف ‏می‌تواند از جاذبه‌های مهم جذب گردشگر برای کشور باشد.‏
رییس‌ جمهوری اضافه کرد:کشورمان علاوه بر جاذبه‌های فرهنگی و طبیعی از جاذبه‌های تاریخی و ‏انقلابی فراوانی نیز برخوردار است که از مهمترین آن می‌توان به تاریخ نهضت مشروطه، انقلاب ‏اسلامی ایران و دفاع مقدس اشاره کرد. این سه حادثه بسیار مهم تاریخی و آثاری که از این دوران‌ها بجا ‏مانده است ، باید مورد حفاظت و صیانت قرار گیرند.‏
دکتر روحانی با بیان اینکه دفاع مقدس و آثار آن می‌تواند از جاذبه‌های مهم گردشگری داخلی و خارجی ‏باشد، خاطر نشان کرد: میلیون‌ها نفر از اقشار مختلف مردم در طول سال به مناطقی سفر می‌کنند که ‏آثاری از هشت سال دفاع مقدس در آنجا وجود دارد بنابراین ضروری است که از این آثار به خوبی ‏حراست شود.‏
رییس‌ جمهوری در ادامه با اشاره به لزوم توجه به آثار طبیعی اقلیمی از جمله جنگل و کویر ، خود را فرزند کویر معرفی کرد و گفت: کویر برای بسیاری از ملت‌ها از جاذبه گردشگری فراوانی برخوردار است و باید مورد توجه و سرمایه‌گذاری قرار بگیرد و ضرورت دارد انواع جاذبه‌های کشور برای جذب گردشگر توسعه یابد.
دکتر روحانی در ادامه با تأکید بر اینکه در حوزه توسعه صنعت گردشگری، باید اصولی را مورد توجه جدی قرار داد، گفت: اولین اصل، مسأله فرهنگی است باید توجه داشت که با طبیعت زیبا و آثار تاریخی دوره گذشته نمی‌توان گردشگر جذب کرد. یکی از شرایط لازم برای جذب گردشگر وجود فرهنگ لازم در این زمینه می‌باشد.
رییس‌ جمهوری افزود: گردشگر به کشوری وارد می‌شود که با چهره گشاده آن کشور روبرو باشد و در آن جامعه تحمل فرهنگی بالا بوده و اخلاق به عنوان یک اصل اساسی مورد توجه باشد.
دکتر روحانی گفت: همه آنهایی که به ایران سفر کرده‌اند در خاطرات خود یکی از نقاط مهم را میهمان‌نوازی و اخلاق مهربانانه مردم ایران ذکر کرده‌اند و باید این منش را هر چه بیشتر تقویت کرد.
رییس‌ جمهوری تصریح کرد: مسأله فرهنگی شرط لازم و بسیار مهم برای جذب گردشگر محسوب می‌شود و ملت بزرگ ایران در طول تاریخ پیروان مذاهب و ادیان مختلف را تحمل کرده و به آن احترام گذاشته است و همواره اقوام و آداب سنن مختلف آنان مورد احترام ملت ایران بوده است.
دکتر روحانی اصل دوم در موضوع جذب گردشگر را سیاست خارجی فعال دانست و گفت: سیاست خارجی یک دولت و نحوه ارتباط آن با کشورهای مختلف از پایه‌های اساسی جذب گردشگر می‌باشد و اگر شرایط سیاست خارجی کشورمان در جهان نامطلوب باشد و نتوانیم به توطئه ایران‌هراسی غلبه کنیم، بدون تردید در جذب گردشگر هم موفق نخواهیم بود.
رییس‌ جمهوری یکی از افتخارات دولت یازدهم را غلبه بر ایران‌هراسی در جهان دانست و گفت: امروز چهره ایران با چند سال پیش به طور کامل متفاوت است و یکی از آثار مهم برجام مقابله با ایران‌هراسی و شکستن آن بوده است.
دکتر روحانی افزود: در برجام ثابت کردیم که آنچه برخی‌ها درباره ترس از ایران و فناوری‌های صلح‌آمیز و قدرت دفاعی کشورمان مطرح می‌کردند، بی‌اساس است.
رییس‌ جمهوری گفت: در برجام موفق شدیم، ثابت کنیم که ابعاد احتمالی نظامی در موضوع هسته‌ای مسأله‌ای واهی و بی‌اساس است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعد از ۱۳ سال و با هزاران بازرسی سر زده در ایران اذعان و اعتراف کرد که فعالیت هسته‌ای ایران صلح‌آمیز بوده است و پرونده ابعاد احتمالی نظامی را به طور کامل بسته و اعلام کرد که از این به بعد توجه آژانس به آینده فعالیت هسته‌ای ایران خواهد بود و این به معنای پایان یکی از ابعاد مهم تبلیغاتی در زمینه ایران‌هراسی در دنیا می‌‌باشد.
دکتر روحانی در ادامه با بیان اینکه دولت در زمینه امنیت کشور، سرمایه‌گذاری عظیمی انجام داده است، بر لزوم بهره‌برداری از ثمرات این امنیت تأکید کرد و گفت: ثمره سرمایه بزرگ امنیت جذب سرمایه و گردشگر است و باید از میوه این سرمایه بزرگ برای توسعه کشور استفاده کرد.
رییس‌ جمهوری با قدردانی از تلاش همه نیروهای امنیتی و نظامی برای تقویت امنیت کشور، گفت: امروز فقط نباید از سایه درخت امنیت استفاده کرد بلکه باید از میوه این درخت نیز برای توسعه کشور استفاده کنیم.
دکتر روحانی با بیان اینکه امروز شرایط سیاسی کشور بیش از گذشته برای جذب گردشگر آماده است، گفت: دولت گام به گام سیاست تعامل سازنده با جهان را به عنوان یکی از پایه‌های اساسی توسعه کشور، پیگیری می‌کند و این سیاست در چشم‌انداز ۲۰ ساله نظام جمهوری اسلامی نیز مورد تأکید قرار گرفته است لذا باید با همه توان آن را اجرا کنیم.
رییس‌ جمهوری مسأله اقتصاد را یکی دیگر از اصول اساسی در جذب گردشگر دانست و گفت: گردشگر برای سفر به یک کشور هزینه‌های مادی آن را محاسبه می‌کند و لذا هر مقدار مخارج سفر به کشوری کمتر باشد، آن کشور جاذبه بیشتری خواهد داشت.
دکتر روحانی افزود: کشوری که هر روز با افزایش تورم مواجه باشد، گردشگر نمی‌تواند به درستی محاسبه و برنامه‌ریزی کند، لذا یکی از سیاست‌های اصولی دولت یازدهم کاهش رشد تورم بوده است و آن را ادامه خواهد داد.
رییس‌ جمهوری افزود: امروز از تورم سالانه بالای ۴۰ درصد به حدود ۸ درصد رسیده‌ایم و تورم نقطه به نقطه نیز از ۴۵ درصد به ۷ درصد رسیده است، بنابراین مسیر تورم کاهنده است و باید این مسیر را دنبال کنیم.
دکتر روحانی گفت: امروز وقتی یک گردشگر هزینه سفر به ایران را محاسبه می‌کند، دغدغه‌ای به ایران نداشته و می‌تواند به درستی برنامه‌ریزی کند.
رییس‌ جمهوری در ادامه تقویت زیرساخت‌های صنعت گردشگری را مورد تأکید قرار داد و گفت: فضای مجازی و اینترنت از لازمه‌های جذب گردشگر است و تلاش دولت این است که شبکه ملی اطلاعات و اینترنت را به میزانی توسعه دهد که سراسر ایران و حتی روستاها بتوانند از آن به خوبی استفاده کنند.
دکتر روحانی با بیان اینکه حل و فصل مسایل بانکی یکی از پیش نیازهای مهم در حوزه گردشگری است، گفت: دولت در این زمینه نیز گام به گام پیش می‌رود و قدم‌های خوبی در زمینه روابط بانکی کشورمان در جهان برداشته شده است و یکی از محورهای مذاکراتی دولت با سران سایر کشورها مسأله بانکی است.
رییس‌ جمهوری همچنین توسعه زیرساخت‌ها در زمینه مواردی نظیر حمل و نقل ریلی و هوایی و هتل‌ها را مورد تأکید قرار داد.
دکتر روحانی در ادامه تأکید دین مبین اسلام برای سیر و سفر را مورد اشاره قرار داد و گفت: گردشگری از نظر دینی یک اصل لازم برای علم، دانش و رونق اقتصادی است.
رییس‌ جمهوری با بیان اینکه دولت در سه سال گذشته اقدامات خوبی در صنعت گردشگری داشته، گفت: از حدود ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار گردشگر خارجی در سال ۹۱، به ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در سال گذشته افزایش یافته است و شاهد رشد ۱۰ درصدی در سال بوده‌ایم و این روند باید با رشد سریع‌تری پیگیری شود.
دکتر روحانی به همه ارگان‌های کشور در حوزه گردشگری توصیه کرد، به دنبال سود ناعادلانه از طریق گردشگری نباشند چرا که این موضوع باعث خشک شدن این صنعت خواهد شد.
رییس‌ جمهوری افزود: باید با گردشگران رفتار اسلامی، انسانی و توأم با اخلاق داشت و این می‌تواند موجب تقویت دیپلماسی فرهنگی کشورمان در جهان شود.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با گرامیداشت هفته دفاع مقدس، اظهار داشت: هفته دفاع مقدس، یادآور روزهای مقاومت ملت بزرگ ایران در برابر تجاوز خارجی بود و جوانان عزیز کشورمان در صحنه نبرد توانستند از تمامیت ارضی، حاکمیت ملی و استقلال کشورمان به خوبی دفاع کنند.
رییس‌ جمهوری تأکید کرد: امروز نیز ملت ایران و جوانان کشورمان همان آمادگی را برای دفاع از کشور، ‏دستاوردهای انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی دارند.‏
در ابتدای این دیدار، معاون رییس‌ جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گزارشی ‏از برنامه‌ها و سیاست‌های جاری دولت تدبیر و امید در حوزه گردشگری ارایه کرد.‏
مسعود سلطانی‌فر گفت: گردشگری از دو جنبه فرهنگی و اقتصادی از اهمیت بسزایی برخوردار است و رویکرد دولت ‏یازدهم در تعامل و گفتگو با جهان زمینه مساعدی برای جذب گردشگر فراهم کرده است.‏
رییس‌ جمهوری در ابتدای این مراسم با اهداء لوح و تندیس از برترین‌های صنعت گردشگری کشور تجلیل کرد.‏

اختصاص سه هزار میلیارد ریال اعتبار به کارگروه نجات دریاچه ارومیه در سال ۱۳۹۵
هیأت دولت همچنین در ادامه بررسی این پیشنهاد، هر گونه توسعه اراضی کشاورزی اعم از اراضی ملی منابع طبیعی به کشاورزی، دیم به آبی، زراعی به باغی در سطح حوضه آبریز دریاچه ارومیه و هرگونه عملیات را که منجر به افزایش برداشت از منابع آب حوضه اعم از ایجاد و بهسازی ایستگاه‌های پمپاژ آب، احداث آب‌بندی و سدهای معیشتی در سطح حوضه آبریز دریاچه ارومیه می‌شود، ممنوع کرد.
وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی نیز موظف شدند ضمن ممنوعیت صدور مجوز در این زمینه، با متخلفین برخورد نمایند.
در ادامه جلسه، تعداد دیگری از پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی پس از بحث و بررسی، به تصویب هیأت وزیران رسید.
اتصال بنادر ايران و عمان فرصتي مناسب براي توسعه روابط تجاري دو كشور است
اسحاق جهانگيري در ديدار «علي بن سعود السنيدي» وزير بازرگاني و صنايع عمان با اشاره به اينكه روابط ايران و عمان همواره روابطي صميمانه و رو به رشد بوده است، اظهار داشت: اراده اي جدي ميان مقامات عالي رتبه جمهوري اسلامي ايران براي ارتقاء سطح روابط و توسعه مناسبات با سلطنت عمان وجود دارد.
معاون اول رييس جمهور خاطرنشان كرد: عمان از ظرفيت هاي فراواني در زمينه هاي مختلف برخوردار است كه مي تواند اين كشور را به يك قطب مهم تجارت در منطقه تبديل كند و تهران آمادگي دارد همكاري هاي لازم را در اين زمينه با مسقط انجام دهد.
وي با اشاره به راه اندازي خط كشتيراني مسافري- تجاري ميان بنادر دو كشور كه روز گذشته با حضور وزير بازرگاني و صنايع عمان انجام شد، اظهار داشت: اينگونه كارها پيش نياز توسعه اقتصادي است و كشورهاي آسياي ميانه از طريق بنادر مختلف ايران مي توانند به كشور عمان و ساير كشورها دسترسي داشته باشند.
دكتر جهانگيري اتصال بنادر مختلف ايران از جمله بندرعباس و بندر قشم با بنادر عمان را فرصتي مناسب براي توسعه روابط تجاري ميان دو كشور ارزيابي كرد و افزود: وزير راه و شهرسازي به زودي به عمان سفر خواهد كرد تا كارهاي لازم در بخش ارتباط ميان بنادر دو كشور نهايي شود.
معاون اول رييس جمهور همچنين نفت، گاز و انرژي را از ديگر زمينه هاي مناسب براي توسعه همكاري ها ميان ايران و عمان برشمرد و گفت: خوشبختانه احداث خط انتقال گاز از ايران به عمان مراحل نهايي را طي مي كند كه بايد هرچه سريعتر موانع پيش روي اين پروژه برطرف و به مرحله اجرا درآيد.
وي با يادآوري اينكه تهران و مسقط همكاري هاي مناسبي در دوران تحريم ها داشته اند، خاطر نشان كرد: پس از برجام و لغو تحريم ها نيز بايد روابط ميان دو كشور هرچه بيشتر ارتقاء پيدا كند و براي اين منظور نيازمند گسترش و توسعه همكاري هاي بانكي ميان دو كشور هستيم تا زمينه گسترش روابط ميان تجار دو طرف فراهم شود.
دكتر جهانگيري مأموريت كميسيون همكاري هاي مشترك ايران و عمان را مأموريتي خطير و پراهميت دانست و گفت: خواست مسئولين عالي رتبه دو كشور، توسعه مناسبات و ارتقاء سطح همكاريهاي دوجانبه است و كميسيون مشترك همكاري ها بايد ضمن رفع موانع پيش روي توسعه روابط، زمينه هاي همكاري جديد را شناسايي و معرفي كند.
وي افزود: جمهوري اسلامي ايران از حضور سرمايه گذاران ايراني در عمان حمايت و از حضور سرمايه گذاران عماني در ايران نيز استقبال مي كند.
وزير بازرگاني و صنايع عمان نيز در اين ديدار با اشاره به اراده جدي از سوي مسئولين دو كشور براي توسعه روابط گفت: اين موضوع انگيزه اي قوي براي ماست كه در جهت توسعه مناسبات دوجانبه تلاش مضاعف داشته باشيم.
علي بن سعود السنيدي با اشاره به حضور روز گذشته خود در بندر عباس و افتتاح خط كشتيراني ميان دو كشور اظهار داشت: امروز نخستين نمايشگاه اختصاصي عمان با حضور ۸۰ شركت در ايران افتتاح شد و در اين نمايشگاه محصولات مختلف از جمله صنعت برق، مواد غذايي، بسته بندي و مواد ساختماني عرضه شده است.
وزير بازرگاني و صنايع عمان هدف خود از سفر به ايران و برپايي نمايشگاه اختصاصي عمان را شناسايي بازار ايران و كشورهاي همجوار عنوان كرد و افزود: همچنين به دنبال آن هستيم تا بتوانيم از محصولات و كالاهاي ايراني از جمله مواد غذايي و مواد ساختماني در كارخانجات عماني استفاده كنيم.
وي همچنين با اشاره به همكاري مناسب ميان بانكهاي دو كشور اظهار داشت: در ۴ ماه اخير روابط خوبي ميان بانك هاي دو كشور برقرار شده و نقل و انتقال پول به خوبي انجام مي شود.
وزير بازرگاني و صنايع عمان افزود: سطح روابط ميان تهران و مسقط به خصوص در بخش سياسي در وضعيت بسيار خوبي قرار دارد اما در بخش اقتصادي نيازمند ارتقاء روابط هستيم البته در چند ماه اخير تحرك خوبي از سوي بازرگانان دو كشور را شاهد بوده ايم.

نوبخت: بودجه سال ۹۶ تا قبل از آذرماه تقدیم مجلس شورای اسلامی می شود
محمد باقر نوبخت جمعه شب در بدو ورود به سیستان و بلوچستان در فرودگاه بین المللی زاهدان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا هدف از سفرش به این استان را بازدید از برخی مناطق این استان و بررسی پیشرفت چند پروژه مهم در دست اجرا بیان کرد.
وی گفت: با توجه به تقارن این سفر با آغاز سال تحصیلی جدید، فردا (شنبه) در مراسم بازگشایی مدارس سیستان و بلوچستان شرکت خواهیم کرد.
نوبخت اظهار کرد: حضور در نشست شورای برنامه ریزی سیستان و بلوچستان و بررسی طرح های سفر پیشین ریاست جمهوری به این استان و بر آورد آخرین نیازهای منطقه برای طرح در بودجه سال آینده نیز از برنامه های این سفر است.
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: با توجه به اینکه روز یکشنبه بررسی برنامه ششم توسعه در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دارد، این سفر فرصت مناسبی را برای بررسی و بازنگری در برنامه پنج سال آینده توسعه سیستان و بلوچستان فراهم می کند.

دیدگاه کاربران