عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرکل برنامه ریزی و توسعه شهری معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران :

دولت هنوز سهم تهرانی ها را از وصولی تخلفات رانندگی نپرداخته است

کد خبر: 77767
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۳:۱۲ ب.ظ

مدیرکل برنامه ریزی و توسعه شهری معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در سال ۱۳۸۹ به تصویب رسیده گفت: متاسفانه تمامی مفاد این قانون به صورت کامل اجرایی نشده است.

به گزارش نداي مردم، مسعود رنجبریان افزود: گرچه با اجرایی شدن این قانون، به تدریج شاهد کاهش تصادفات رانندگی، کاهش مرگ و میر ناشی از تصادفات و کاهش تخلفات رانندگی بوده ایم، اما متاسفانه تمامی مفاد این قانون به صورت کامل اجرایی نشده است.
وی گفت: ماده ۲۳قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در خصوص تعیین سهم وجوه حاصل از جریمه های تخلفات رانندگی است و تأمین بخشی از هزینه های شهرداری های کشور برای تهیه و نصب و استانداردسازی علائم و تجهیزات ترافیکی و نصب سامانه های هوشمند ثبت تخلفات می تواند کمک شایانی به افزایش ایمنی و بهره وری معابر داشته باشد که هیچگاه سهم شهرداری تهران به طور کامل از این درآمدها مطابق قانون پرداخت نشده است.
رنجبریان با تاکید بر اینکه برابر قانون ۶۰درصد وجوه حاصل از جرایم راهنمایی و رانندگی در محدوده شهری به شهرداری ها اختصاص می یابد، گفت: سهم شهرداری تهران از وصول وجوه حاصل از جریمه تخلفات رانندگی سال ۹۴ تنها ۶ درصد بوده است.
مدیرکل برنامه ریزی و توسعه شهری معاونت ترافیک شهرداری پایتخت تاکید کرد: براساس ماده ۲۳جرایم راهنمایی و رانندگی مصوب مجلس شورای اسلامی، ۶۰ درصد از جرایمی که بابت تخلفات رانندگی از مردم اخذ می شود مربوط به ساماندهی امور شهری است، تا شهرداری ها هم این مبلغ را برای افزایش ایمنی و بهره وری معابر، توسعه سیستم های حمل و نقل و بهبود و روان سازی ترافیک شهری و… هزینه کنند.
رنجبریان با بیان اینکه در ۵ سال گذشته هیچگاه سهم ۶۰درصدی شهرداری از محل جریمه های رانندگی محقق نشده است، گفت: در سال ۹۳ براساس اعلام پلیس راهنمایی و رانندگی ۵۱۵ میلیارد تومان کل جرایم رانندگی اخذ شده شهر تهران بوده که بر این اساس سهم شهرداری تهران ۳۰۹ میلیارد تومان محاسبه می شود، این در حالیست که متاسفانه استانداری تهران در آن سال مبلغ ۲۰ میلیارد تومان به شهرداری تهران پرداخت کرده است.
وی تصریح کرد: وجوه وصولی ناشی از تخلفات راهنمایی و رانندگی در سال ۹۴ در شهر تهران نیز ۵۳۲ میلیارد تومان بوده که سهم شهرداری تهران از این رقم ۳۱۹ میلیارد تومان است که باز هم مطابق سال قبل تنها ۲۰ میلیارد تومان به شهرداری تهران پرداخت شده است.
رنجبریان با اشاره به گذشت پنج ماه از امسال گفت: بر اساس اعلام پلیس راهور در سه ماه نخست امسال ۱۵۹میلیارد تومان جرایم وصولی تخلفات رانندگی تهران بزرگ بوده که سهم شهرداری تهران مبلغ ۹۵ میلیارد تومان خواهد بود که تاکنون مبلغی از بابت سهم شهرداری تهران تخصیص و پرداخت نشده است.
وی با بیان اینکه شهرداری تهران مشکلات مالی دولت را درک می کند، افزود: با این حال وجوه پرداختی مردم بابت تخلفات و جرایم راهنمایی و رانندگی به خزانه دولت واریز می شود و مطابق قانون باید درآمدهای این بخش صرفاً در مراکزی که قانون پیش بینی کرده است هزینه شود.

دیدگاه کاربران