عضویت در خبرنامه الکترونیک
دبیرکل اتحادیه انجمن های اسلامی :

قرارهای معنوی و برگزاری تعزیه خوانی در ماه محرم انجام می شود

کد خبر: 77821
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۴ ب.ظ

دبیرکل اتحادیه انجمن های اسلامی جزییات برنامه های این اتحادیه را در ماه محرم‌الحرام تشریح کرد و گفت: برنامه های مناسبتی ما از ۱۲ مهر ماه تا ۳۰ آبان ماه در دو مرحله برگزار می شود.

به گزارش نداي مردم، حامد علامتی جزییات برنامه های اتحادیه انجمن های اسلامی را در این ایام تشریح کرد و گفت: نهضت حسینی (ع) چشمه ای جوشان است که در طول اعصار مختلف توانسته است مومنان حقیقت‌جو را گرد خود جمع آورد.

وی با اشاره به اهداف و برنامه های انجمن های در ماه محرم گفت: یکی از هدف گذاری‌های ما تربیتی است تا مخاطبان ما بتوانند از الگوهای مطلوب در تربیت حماسی بهره مند شوند و جوانان عاشورا و عاشورایی داشته باشیم، تقویت روحیه آزادگی و عزت دینی در بین مخاطبان، تقویت انس و ارادت قلبی به خاندان عترت و طهارت (ع) از دیگر اهداف تربیتی ماست.

دبیرکل اتحادیه انجمن های اسلامی با اشاره به هدف‌گذاری تشکیلاتی گفت: تقویت انسجام تشکیلاتی سطوح مختلف شبکه به ویژه اعضای هیات‌های مرکزی، زمینه‌سازی جهت ارتباط‌گیری عناصر شبکه تشکیلاتی، زمینه سازی آشنایی اعضای طرح راهنمایی با اتحادیه و اهداف آن، زمینه سازی جهت نقش‌آفرینی قرارگاه های عملیات شهری و استانی در ایفای نقش عملیاتی از اهداف تشکیلاتی است.

وی ادامه داد: تقویت فضای معنوی مدارس و محیط عمومی مدارس و شهرها با بهره‌گیری از نور سیدالشهدا (ع) و ترویج مفاهیم مرتبط با قیام عاشورا به ویژه آزادگی، عزت دینی و حماسه آفرینی از اهداف جریان سازی ماست.

علامتی با بیان اینکه برنامه های اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان در دو مرحله برگزار می شود بیان کرد: مرحله اول روز دوشنبه ۱۲ مهر ماه تا روز جمعه ۲۳ مهر ماه است به عبارتی اول تا ۱۲ محرم الحرام فاز اول برنامه ها اجرا می شود و مرحله دوم از روز دوشنبه ۲۴ مهر ماه تا روز یکشنبه ۳۰ آبان ماه به عبارتی ۱۳ محرم تا اربعین حسینی فاز دوم اجرا خواهد شد.

وی با اشاره به مرحله اول برنامه ها گفت: در سطوح عملیاتی برنامه ها به صورت مدرسه‌ای، شهری و استانی برگزار می شود. زنده نگاه داشتن شور و شعور حسینی که ظهور این عظمت در مدارس مجاهدتی بزرگ است به عهده مسئولین و اعضای انجمن اسلامی گذاشته شده است.

دبیر کل اتحادیه انجمن های اسلامی با اشاره به ماموریت های پیشنهادی به برگزاری برنامه ها در ایام ماه مبارک گفت: فضاسازی محیطی مدرسه، اطلاع‌رسانی و تبلیغات، برگزاری هیات انصارالمهدی (عج) در مدرسه، فعالیت های جانبی در محرم، قرارهای معنوی عزا، برگزاری مسابقه کتابخوانی بوی سیب، تجمع های هیات های دانش آموزی احلی من العسل، هیات های دانش آموزی انصارالمهدی به صورت شهری، برگزاری برنامه های ویژه قرارگاهی و اجرای برنامه های ویژه اعضای طرح راهنمایی و طرح کاروان عشق از برنامه های ما در ماه محرم است.

وی اضافه کرد: با توجه به اهمیت ماه محرم فضاهای مدرسه به ویژه نمازخانه ها یا حسینیه ها سیاه پوش می‌شوند و پوسترهایی حاوی مفاهیم ارزشمند عاشورایی در مدارس نصب می شود. اعزام مبلغان و روحانیون به مدارس و برگزاری کلاس های پرسش و پاسخ از دیگر برنامه های ماست.

علامتی با بیان اینکه رادیو محرم را در مدارس راه اندازی خواهیم کرد گفت: در وقت های زنگ تفریح از رادیو محرم فرمایشات حضرت امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری و اساتیدی همچون شهید مطهری درباره حضرت امام حسین (ع) و نهضت عاشورا و همچنین مداحی های وزین را از رادیو محرم پخش خواهیم داشت.

وی یادآور شد: سازماندهی و بهره مندی از گروه انتظامات به منظور ایجاد نظم هر چه بهتر مراسم و استفاده از لباس های هماهنگ و نمادهای مناسب برای خادمان عاشورایی از برنامه‌های فضاسازی محیطی مدرسه، اطلاع رسانی و تبلیغات است.

علامتی با اشاره به برگزاری برنامه هیات انصارالمهدی در مدارس اشاره کرد و گفت: فعالیت های جانبی در دهه محرم شامل تشکیل گروه های نشریه نویسی با موضوع محرم، تشکیل گروه تعزیه خوانی یا نقاله خوانی، تشکیل نمایشگاه های موضوعی، برگزاری حلقه معرفت، برگزاری جلسات ادبی (سوگواره عاشورا) قرارهای معنوی، برگزاری مسابقه کتابخوانی بوی سیب را شامل می شود که موجب تقویت سطح ایمان و معرفت دانش آموزان عضو انجمن اسلامی خواهد شد و در قرارهای معنوی در یک روز خاص اعضا به صورت دسته جمعی عهد می بندند که یکی از خصائص اخلاقی امام حسین (ع) را در خود نهادینه کنند. همچنین فایل پی دی اف کتاب بوی سیب نوشته حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری که شرحی بر زیارت عاشوراست میان دانش آموزان اعضای اتحادیه توزیع می شود تا بتوانند در مسابقه کتابخوانی بوی سیب شرکت کنند.

وی یادآور شد: تجمع هیات دانش آموزی احلی من العسل نیز روز شنبه ۱۷ مهر ماه خواهیم داشت و از ظرفیت مداحان دانش آموز و اجراهای برنامه های جریان ساز از قبیل امضای عهدنامه استفاده خواهیم کرد. همچنین هیات های دانش آموزی شهری به صورت مستمر در ایام محرم که فضای مطلوبی برای فعالیت تربیتی است را خواهیم داشت و تعداد ۴۰۰ هزار دانش آموز در این هیات ها شرکت می کنند.

دبیر کل اتحادیه انجمن های اسلامی ادامه داد: تعداد ۱۳۰۰ هیات مدرسه ای فعال داریم که ۴۰۰ هزار دانش آموز دراین هیات ها شرکت می کنند.

وی با اشاره به برنامه استانی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزی گفت: طرح کاروان عشق کاروانی از دانش آموزان مداح و نیز سخنرانان ویژه برای اجرای برنامه هیات دانش آموزی در شهرستان های استانی به صورت دوره ای است که اجرا خواهد شد./مهر

دیدگاه کاربران