عضویت در خبرنامه الکترونیک
رییس کمیته میراث فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران :

کیفیت حفاظت از بناهای میراثی شهر تهران رصد می شود

کد خبر: 78127
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱:۳۶ ب.ظ

در آیین تجلیل از حافظان میراث تهران که به میزبانی شهرداری منطقه ۱۱ در موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار شد؛ حکیمی پور رییس کمیته میراث فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران بر حفظ بناهای میراثی شهر تهران تأکید کرد.

به گزارش نداي مردم، آیین تجلیل از حافظان میراث فرهنگی تهران با حضور مالکان و دست اندرکاران حفظات از بناهای تاریخی ،حکیمی پور رییس کمیته میراث فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران، خسرو آبادی مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران برگزار شد.
رییس کمیته میراث فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر این که حفظ بناهای میراثی وظیفه آحاد مردم است ؛گفت: ما باید با تقدیر از حافظان و احیاء کنندگان بناهای تاریخی این وظیفه را تبدیل به یک نهضت ملی کنیم.
حکیمی پور افزود: ما در راستای حفظ بناهای میراثی؛ حرکتی را از یک ماه قبل آغاز کردیم که بر اساس آن از بناهایی که در هر ماه به ثبت رسیده و با کاربری مناسب تر بهره برداری می شوند ؛ تقدیر کنیم.
رییس کمیته میراث فرهنگی شورای ادامه داد: موسسه حکمت و فلسفه ایران با این که در محدوده ای تجاری قرار دارد؛ اما از جمله بناهای تاریخی است که با مدیریت مناسب ،کاربری خود را حفظ کرده و امروز در دسترس شهروندان قرار دارد.
وی تصریح کرد: میراث فرهنگی سرمایه شهر است و وظیفه همه ی ما این است که از این میراث حفظ و حراست کنیم و اقدامات لازم در جهت احیای این بناها را انجام دهیم.
حکیمی پور ابراز امیدواری کرد:این حرکت نهضتی باشد تا به عنوان یک مطالبه اجتماعی از سوی شهروندان پیگیری شود.
رجبعلی خسروآبادی مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران در این آئین اظهار کرد: میراث ملی در حوزه یک نهاد قرار نداشته و همه باید برای حفظ و نگهداری این میراث تلاش کنند.
وی با اشاره به ضرورت معرفی خانه ها و اماکن تاریخی به شهروندان تاکید کرد: معرفی خانه های تاریخی به شهروندان موجب کمک آنان به حفظ و نگهداری این میراث می شود.
خسرو آبادی در ادامه افزود: اگر در حفاظت از این میراث دچار مشکل هستیم به دلیل نقص در معرفی این اماکن به شهروندان بوده است.
او با اشاره به تعامل میراث فرهنگی و مجموعه مدیریت شهری برای حفظ خانه های تاریخی اظهار کرد: اعتبارات دولتی برای خانه های تاریخی کافی نیست اما مدیریت شهری در این خصوص تلاش می کند.
مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران با تاکید بر این که بافت تاریخی از بافت فرسوده جدا است؛ خاطر نشان کرد: بافت تاریخی با بهسازی احیا شده، در اختیار مردم قرار گرفته و کاربری مناسب برای آن تعریف می شود.
وی با بیان این که وسعت کار میراث زیاد است اما ابزار مناسب را در اختیار ندارد؛ افزود: امید ما برای حفظ میراث تهران به همگرایی و مشارکت با سایر نهادها است.
تدوین دستورالعمل‌ رعایت حریم بناهای تاریخی
نصراله آبادیان در مراسم تجلیل از حافظان میراث تهران گفت: خوشبختانه طی سال‌های اخیر رویکرد تعاملی خوبی فی ما بین شورا، شهرداری و سازمان میراث فرهنگی ایجاد شده تا بناهای تاریخی به عنوان میراث شهر حفظ شوند.
وی تصریح کرد: پس از تهیه، تدوین و ابلاغ طرح تفضیلی شهر تهران که به عنوان سند بالادستی مورد توجه قرار گرفته به بناهای تاریخی توجه زیادی شده است.
وی با بیان این که حتی در بحث حریم تاریخی بناها نیز مسئولیت‌های زیادی تعیین شده؛ افزود: در حال حاضر در تلاش هستیم تا حریم بناهای تاریخی از حیث خط آسمان و مسائل میراثی دیگر مورد توجه قرار گیرد و در حال تدوین است.
آبادیان خاطر نشان کرد: در برنامه دوم توسعه شهر تهران ردیف‌های اعتباری برای مناطقی همچون ۱، ۱۱، ۱۲ و ۲۰ که بناهای تاریخی در آن است در نظر گرفته شده وعملا از سال ۹۳ تاکنون اقدامات موثری از سوی مدیریت شهری برای احیای حصار ناصری که در محدوده منطقه ۱۱ و ۱۲ است صورت گرفته و امیدواریم این میراث فرهنگی شهر حفظ شود./شهردارانلاين

دیدگاه کاربران