عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس شورای عالی استان ها :

نقایص قانون شوراهااصلاح شود/ ناکارآمدی مدیریت شهری باحذف درآمدپایدار

کد خبر: 78143
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۵ - ۳:۲۵ ب.ظ

رئیس شورای عالی استان ها با بیان اینکه قانون شوراها و مسائل مربوط به آن نقایص فراوانی دارد، گفت: نقایص شوراها باید اصلاح و حذف درآمدهای پایدار باعث ناکارآمدی مدیریت شهری می شود.

به گزارش نداي مردم، مهدی چمران درنشست مشترک نمایندگان مجلس و شورای شهر تهران با بیان اینکه مالیات بر ارزش افزوده مهمترین درآمد پایدارشهراست،افزود: حذف درآمدهای پایدار ازمنابع درآمدی شهرداری ها موجبات ناکارآمدی مدیریت شهری می شود.
چمران یادآورشد: پارلمان های محلی و مجلس باید با همکاری و تعامل در رفع مشکلات پایتخت تلاش کنند.
وی در ادامه با اشاره به لزوم ارتقاء جایگاه شوراها افزود: قانون شوراها و مسائل مربوط به آن نقایص فراوانی دارد که باید اصلاح شود، از سال ۸۴ تاکنون، ۸۰ طرح به مجلس از طریق شورای عالی استان ها ارسال شده است که حدود ۲۵ طرح به تصویب رسیده، تعدادی رد شده و حدود ۱۵ تا ۱۶ طرح نیز در مجلس در نوبت بررسی قرار دارد.
چمران با بیان اینکه شورا با مجلس درهمه شرایط ارتباط و تعامل خوبی داشته است، گفت: مهم ترین مشکل هم اکنون اختلاف نظر بین دیدگاه مجلس و اعضای شورا درمورد شوراهای اسلامی شهر و روستاست.
رئیس شورای عالی استان ها با اشاره به اینکه شوراهای اسلامی شهر و روستا هم اکنون تنها کار نظارت را انجام می دهند، گفت: شوراها ارکان تصمیم گیری نیز می باشند و طبق اصل ۱۰۲ و ۱۰۳ قانون اساسی استانداران و فرمانداران موظف هستند که مصوبات شوراها را رعایت کنند.
وی ادامه داد:همچنین طبق اصل ۱۰۰ قانون اساسی همه امور شهری باید با نظارت شوراها انجام شود اما در حال حاضر تنها نظارت بر امور شهرداری ها را به شوراها دادند.
وی تصریح کرد: تهران هم اکنون با مشکلات متعددی مواجه است، ترافیک، مسائل محیط زیست، توسعه حمل و نقل ریلی، بافت فرسوده و مسائل دیگر از جمله مهمترین مشکلات پایتخت است و رفع این مسائل همکاری صمیمی و نزدیک نمایندگان مجلس شورای اسلامی را می طلبد.
چمران درادامه با اشاره با انتقاد به برخی مواد برنامه ششم از جمله روند تخصیص مالیات ارزش افزوده به شهرداری گفت: هم اکنون برنامه ششم در کمیسیون تلفیق مجلس درحال بررسی است.
وی ادامه داد: این درحالی است که مهمترین مشکلی که برای شورا ها و شهرداری ها دراین برنامه وجود دارد حذف مالیات بر ارزش افزوده از شهرداری ها است. این در حالی است که در برنامه ششم اسمی از شوراها به میان نیامده است.
رئیس شورای عالی استان ها تصریح کرد: مالیات ارزش افزوده مهمترین درآمد پایدارشهر است و چشم همه شهرداری های کشور به این مالیات ارزش افزوده دوخته شده که البته در تهران هم رقم بالایی است که حذف آن موجبات اختلال در خدمت رسانی مدیریت شهری به شهروندان را فراهم آورد.
وی ادامه داد: درحال حاضر این منابع درآمدی از وزارت دارایی به طورمستقیم به شهرداری ها تخصیص می یابد ولی در برنامه ششم بدین گونه است که ابتدا این مالیات باید به خزانه واریز شود از آنجا به وزارت کشور، استانداری و در نهایت به شورای برنامه ریزی استان و در آنجا تصمیم گرفته می شود که چگونه تخصیص داده شود.
چمران بیان کرد: این عمل بدین معنا است که عملا شوراها و شهرداری ها کارآمدی خود را از دست می دهند.
وی افزود: این موضوع در کمیسیون های مختلف مجلس رد شده و خواسته ما این است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی درکمیسیون تلفیق نیز رای به رد این ماده بدهند چرا که سرنوشت شوراها و شهرداری های کشور به این امر گره خورده است.
چمران یادآوری کرد: این مالیات بر ارزش افزوده درگذشته به طور مستقیم از کارخانه ها گرفته می شد، بعد آمدند و آن را به عنوان تجمیع عوارض مطرح کردند، همین تجمیع عوارض بعدها به صورت ۵۰ – ۵۰ بین دولت و شهرداری تخصیص داده شود و چندی بعد به صورت ۶۰ درصد دولت و ۴۰ درصد شهرداری ها مطرح شد.
وی اضافه کرد: هم اکنون نیز سهم شهرداری تنها ۳۲ درصد از این مالیات است اما با این حال در برنامه ششم می خواهند همین سهم ۳۲ درصدی شهرداری ها را نیز نادیده بگیرند.
رئیس شورای عالی استان ها سپس به موضوع افزودن نام ری و تجریش به شورای اسلامی شهر تهران اشاره کرد و گفت: در دولت گذشته موضوع جدا شدن ری از تهران مطرح بود که خوشبختانه این امرمحقق نشد.
وی ادامه داد: چندی می شود که تلاش هایی برای افزودن نام ری و تجریش به شورای اسلامی شهر تهران می شود و این در حالی است ما یک ام القرای اسلامی داریم و بنابراین کنارهم قرار گرفتن نام تهران، ری و تجریش بی معنا خواهد بود. از این رو خواسته ما این است که شما به عنوان نمایندگان مردم در کنار ما بایستید.
چمران همچنین به موضوع توسعه حمل و نقل ریلی به شهرهای اقماری اشاره کرد و گفت: برخی نمایندگان به توسعه مترو تا اسلامشهر اشاره کردند اما از آن مهمتر مترو فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) است که البته مقدار زیادی از آن توسط متروی تهران به اتمام رسیده است.
وی افزود: متروی تهران پیمانکار این پروژه بوده و چون متروی فرودگاه امام راحل خارج از محدوده تهران است نمی تواند منابع مالی به آن اختصاص دهد هر چند هم اکنون منابع مالی هم برای مترو تهران وجود ندارد لذا اتمام این پروژه نیازمند تخصیص منابع مالی است و امیدواریم با مساعدت نمایندگان این موضوع نیز محقق شود.
رئیس شورای عالی استان ها در جمع بندی این نشست گفت: ما درمجلس قبل جلسات مشترک خوبی داشتیم که کمیته های تخصصی و نشست های عمومی متعددی برگزار کردیم. برگزاری این کمیته ها و نشست ها تجربه خوبی عاید ما کرده و ما مصر به ادامه این روند در مجلس جدید هستیم.
چمران افزود: حضور نماینده وزارت کشور و استانداری و نیز شهرداری در این جلسه ها و نشست ها می تواند منجر به رفع بهتر مشکلات مردم شود و موضوع مدیریت یکپارچه را محقق سازد.
دراین نشست موضوعاتی از قبیل روند تصویب برنامه ششم و موضوعات مرتبط با مدیریت شهری در این برنامه، لایحه جامع مدیریت شهری، بافت فرسوده، ترافیک، مسائل محیط زیست و حمل و نقل ریلی به عنوان مهم ترین مشکلات پایتخت مورد بحث و گفت وگو قرار گرفت./ايرنا

دیدگاه کاربران