عضویت در خبرنامه الکترونیک
ریس مرکز تحقیات راه،مسکن و شهرسازی :

الزامات ترافیکی،ضرورت فراموش شده ساخت مراکز تجاری

کد خبر: 78173
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۳ ق.ظ

مدت هاست که برای ساخت مجتمع های بزرگ بدون در نظر گرفتن الزامات ترافیکی مجوز داده می شود

به گزارش نداي مردم، مدت هاست که برای ساخت مجتمع های بزرگ بدون در نظر گرفتن الزامات ترافیکی مجوز داده می شود که باعث معضلات بزرگی چون ترافیک شده است.
شلوغی ترافیک ،سروصدا و نبود جای پارک ؛ درد دل تعدادی از ساکنان واحدهای مسکونی اطراف یکی از مراکز خرید در تهران است که بعد از احداث این واحد تجاری مواجه شدند.معضلاتی که می شد نباشد.

محمدی شکرچی زاده ریس مرکز تحقیات راه،مسکن و شهرسازی گفت:بر اساس بخشنامه‌های شهرداری ها اقدام به ساخت و ساز می‌ شود و روال ملی درخصوص الزامات ترافیکی وجود ندارد و به این دلیل است که مباحث ترافیکی تاکنون بر اساس سلیقه دنبال شده است.

وی افزود: مجتمع های بزرگی که درحال ساخت است وضع تهران را بدتر می کند و وضع ترافیک از چیزی که هم‌اکنون هست پیچیده‌تر می‌شود.

رویش یکباره مجتمع های تجاری در دل محله های شهر بدون توجه به ضوابط ترافیکی و ظرفیت شبکه معابر شهری ، علاوه بر مشکلات ترافیکی مشکلات دیگری نیز داشته است.

امیری جانشین پلیس راهور با تاکید بر اینکه مشکلات ترافیکی و ناهماهنگی طرح‌های ترافیکی از ساخت و ساز شهری دامن‌گیر سازمان‌ها و مردم می‌شود ، گفت : حل معضل ترافیک مطالبه مردم است اما در کلان‌شهرها جایی برای زندگی و زیست وجود ندارد و این امر ناشی از ناهماهنگی دستگاه‌های مسئول است.

وی با اشاره به تجارب دنیا در حل معضل ترافیک و ساخت مجتمع‌های پرتجمع درمانی، آموزشی و تجاری در خارج شهرها گفت : باید شرایطی فراهم شود تا مجتمع‌های بزرگ تجاری و رفاهی در حاشیه شهرها ساخته شود و همچنین حمل و نقل و الزامات آن به گونه‌ای باشد که تردد را برای مردم آسان کند.

سردار امیری با یادآوری اینکه یک مجتمع تجاری در منطقه ۵ در کنار معبر بزرگراهی با ۱۶۰۰ پارکینگ برخلاف ضوابط شهرسازی ساخته شده است ، گفت: این مجتمع یکی از نمونه‌هایی است که درکلان‌شهر تهران بدون ضوابط ترافیکی ساخته شده و شهروندان ساکن درمحل را با مشکلات متعددی روبرو کرده است و این موضوع باید در طراحی‌ها لحاظ شود که مجتمع‌های تجاری در کنار بزرگراه‌ها ساخته نشود زیرا مشکلاتی از این دست در زمان بهره‌برداری زندگی شهروندان را دچار مخاطره خواهد کرد.

وی ادامه داد: در این مجتمع تجاری ۱۰ هزار نفر تردد روزانه دارند و این مجتمع ۲۵۰۰ نفر ظرفیت سینمایی دارد و اتلاف انرژی، آلودگی صوتی و زیست محیطی از مشکلات عمده‌ای است که در کنار این مجتمع دیده می شود.

وی گفت: بر اساس آمار ثبت شده در یک سال گذشته به دلیل ناهماهنگی درساخت ۳۲ فقره تصادف منجر به خسارت یا جرح در کنار این مجتمع ثبت شده است و همچنین در یک سال گذشته دراطراف این مجتمع ۱۸ هزار فقره اعمال قانون در برابر تخلف ثبت شده است.

این مشکلات در حالی حادث شده است که ۲۰ سال از تدوین قانون مقررات ملی ساختمان می گذرد ، امسال به منظور توجه دقیق به این مقررات، سند الزامات ترافیکی ساختمان‌ها بر اساس نیازهای‌شهری و شهرسازی هم تدوین شد.

رضوی رییس کارگروه تخصصی ترافیک هم گفت : براساس این ایین نامه از این پس ساختمانهای خاص(ج)(د) که دارای کاربری تجاری و اداری هستند باید از خدمات مهندسی ترافیک استفاده کنند.

وی ادامه داد: در مجتمع های بزرگ در سطح شهر به ویژه تهران که رفت وامد درانها زیاد است چگونگی طراحی و تامین پارکینگ ها و تاثیری که بر شبکه ارتباطی اطراف می گذارد ، بررسی می شود.

به هر حال امروزه یکی از چالشهای شهرسازی عدم انطباق اسناد ترافیکی با ضوابط شهری است که این امر نیازمند همکاری های نهاد و دستگاههای مجریه است .

دیدگاه کاربران