عضویت در خبرنامه الکترونیک
عضو شورای اسلامی شهر تهران :

۴۸درصد پروند‌ه‌های استان تهران به شوراهای حل اختلاف ارجاع می شوند

کد خبر: 78241
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۳:۱۷ ب.ظ

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: ۵۲درصد پروند‌ه‌های تهران در دادگستری بررسی و حدود ۴۸درصد از این پرونده‌ها به شوراهای حل اختلاف استان تهران ارجاع داده می‌شود.

به گزارش نداي مردم، محمد حقانی عضو شورای اسلامی شهر تهران در مراسم بازدیدی که در راستای تعامل و همدلی دستگاه‌ قضا با مدیران شهری صبح امروز (شنبه) در مجتمع ۱۲و۱۳ شورای حل اختلاف استان تهران انجام شد، اظهار داشت: شوراهای حل اختلاف جدا از اینکه یک تشکل مردمی محسوب می‌شوند، به نوعی بازگشت به فرهنگ گذشته را برای ما تداعی می‌کنند و فرهنگ ریش سفیدی و حل اختلاف در قدیم را تداوم می‌بخشند و باید در مدیریت شهری، قوه های (قضاییه مجریه و مقننه)، دولت و در برنامه‌ریزی‌ها و بودجه‌بندی‌ها به آن اهمیت داده شود.

وی افزود: با توجه به اینکه این تشکل مردمی از جمعی از بازنشستگان با سابقه و همچنین نیروهای جوان و تحصیل کرده به خصوص بانوان تشکیل شده است، اما متاسفانه این افراد علی‌رغم تحصیلات بالای خود با درآمد اندک به مردم خدمت‌رسانی می‌کنند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت:‌ باید دولت و سه قوه قضاییه، مجریه و مقننه در برنامه‌ریزی‌ها و بودجه‌بندی‌ها کمک کنند تا برخی از مشکلات این نهاد مردمی هرچه سریعتر حل شود.

حقانی تصریح کرد: از همه جای شوراهای حل اختلاف مظلومیت می‌ریزد و حتی در تنگدستی مالی و کمبود جا و مکان مناسب کارکنان این نهاد علی‌رغم دست‌ و پنجه نرم کردن با مشکلات در پی حل مسائل مردم هستند.

وی افزود: با توجه به اینکه ۵۲درصد پروند‌ه‌های تهران در دادگستری بررسی می‌شوند، حدود ۴۸درصد این پرونده‌ها به شوراهای حل اختلاف استان تهران ارجاع داده می‌شود.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: با وجود اینکه بسیاری از کارکنان شورای حل اختلاف دارای مدارک تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس، دکترا و بعضاً فارغ‌التحصیل رشته حقوق هستند، جای تعجب دارد که حقوق دریافتی آنها از حداقل ۳۰تا ۴۰هزار تا حداکثر ۳۰۰تا ۴۰۰هزار تومان در ماه می‌رسد که حتی کفاف ایاب و ذهاب آنها را هم نمی‌دهد.

حقانی تصریح کرد: روزانه ۴هزار نفر به شوراهای حل اختلاف مراجعه می‌کنند و حدود ۴۸هزار پرونده در این مراکز بررسی می‌شود و با توجه به کمبود فضا و مکان مناسب شهرداری‌ها می‌توانند نقش مهمی را در این راستا ایفا کند.

وی افزود: با توجه به اینکه شهرداری‌ها به دنبال پاسخگویی مناسب و حل مشکلات و مسائل مردم هستند و در این راستا در حوزه فرهنگی و ورزشی اقدامات مناسبی را تا کنون انجام داده‌اند وبرای اینکه موفق‌تر باشند نیاز است تا در اعتبارات خود جایی را برای شوراهای حل اختلاف در نظر گیرند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: این مسئله باید در شورای شهر مطرح شود و در بودجه‌های شهرداری جایی برای شوراهای حل اختلاف باز شود.

*شوراهای حل اختلاف نهادی مردمی هستند

عباسعلی دریانی رئیس شوراهای حل اختلاف استان تهران در ادامه اظهار داشت: شوراهای حل اختلاف نهادی مردمی هستند و کل کارکنان و ضابطه و ساختمان اداری به گونه‌ای است که مجتمع شورایی با شرایط خاص عمل می‌کند و با توجه به اینکه ۵۲درصد پروند‌ه‌های استان تهران مربوط به دادگستری می‌شود اما حدود ۴۸درصد از داده‌های کل استان تهران در شوراهای حل اختلاف بررسی می‌شوند.

وی افزود:‌ در ماه ۳هزار و ۵۰۰فقره پرونده در این مراکز داریم که در مقابل آ‌نها خدمات شایسته‌ای ارائه می‌شود.

رئیس شوراهای حل اختلاف استان تهران گفت: ساختار اداری در شوراهای حل اختلاف به خوبی تعریف نشده است و با مشکلاتی از قبیل نارضایتی مردم از تعرفه‌های دریافتی، نارضایتی کارکنان از پایین‌بودن حقوق دریافتی و محدودیت و کمبود فضا و مشکلات ساختاری و سازمانی مواجه هستیم.

دریانی تصریح کرد: شهرداری و اعضای شورای شهر در مورد تأمین فضای مورد نیاز شوراهای حل اختلاف تاکنون کمک‌های بسیاری کرده‌اند و در حال حاضر ۲۰تا ۳۰ ساختمان از شهرداری در اختیار داریم، اما این مقدار کافی نیست.

وی افزود: باید مشکلات معیشتی و ساختاری و ساختمانی شوراهای حل اختلاف به همت ۳ قوه(قضاییه، مجریه و مقننه) و شهرداری‌ها برطرف شود تا بتوانیم هرچه بهتر به مشکلات مردم رسیدگی کنیم.

رئیس شوراهای حل اختلاف استان تهران گفت: با توجه به اینکه ماهی حدود ۴۰هزار پرونده در تهران بررسی می‌شود، اما ۳۰درصد مردم برای حل مشکلات خود به شوراهای حل اختلاف مراجعه می‌کنند./جوان

دیدگاه کاربران