عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه 12 تهران :

تعزیه خوانی در قدیمی ترین تکیه تهران/ساماندهی ۲۱۰ ایستگاه صلواتی در سطح منطقه ۱۲

کد خبر: 78397
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۵ - ۲:۴۴ ب.ظ

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ۱۲ تهران در تشریح ویژه برنامه های محرم در محدوده تهران قدیم از توزیع ۲۰ هزار نسخه لوح فشرده حاوی نمایش رادیویی «هفتاد و سومین نفر» در تاکسی ها و سرای محله های این منطقه خبر داد.

به گزارش نداي مردم، محمد علی قندهاری نیا با بیان این مطلب افزود: نمایش رادیویی «هفتاد و سومین نفر» با همکاری حامد بهداد و شهاب حسینی ؛ از بازیگران مطرح سینما ، تلویزیون و تئاتر با بهره گیری از افکت های جدید تولید نمایش های رادیویی به مدت ۴۵ دقیقه تهیه شده است.

وی با اشاره به هماهنگی های انجام شده با تاکسیرانی منطقه ۱۲ برای پخش این نمایش در خودروهای خود در زمان خدمات رسانی به مسافران و شهروندان ، ادامه داد: طبق هماهنگی های انجام شده قرار است تا این نمایش رادیویی روزی ۲ بار توسط رانندگان تاکسی در زمان خدمات رسانی و فعالیت در خطوط پخش شود.

معاون شهردار منطقه ۱۲ همچنین به اجرای تعزیه خوانی در قدیمی ترین تکیه شهر تهران اشاره کرد و توضیح داد: با توجه به اینکه تکیه دولت (سبزه میدان) یکی از قدیمی ترین تکیه های پایتخت در منطقه ۱۲ به شمار می رود ؛ برای احیا و زنده نگاه داشتن این تکیه که محل برگزاری مراسم عزاداری در دوران قاجاریه بود ؛ مراسم تعزیه خوانی از ابتدای محرم تا روز دهم (عاشورا) از ساعت ۱۰ صبح شروع شده و تا ۱۲ ظهر نیز ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به استقبال کم نظیر شهروندان و کسبه بازار از تعزیه خوانی تکیه دولت بیان کرد: تا کنون بیش از ۶۰۰۰ هزار نفر از تعزیه خوانی تکیه دولت بازدید داشته اند و با توجه به استقبال مردم برای دو روز تاسوعا و عاشورا ، ظرفیت بیشتری برای بازدید شهروندان از بزرگترین مراسم تعزیه خوانی منطقه ۱۲ در نظر گرفته شده است.

قندهاری نیا یادآور شد: در دهه دوم محرم نیز این مراسم تعزیه خوانی در بوستان کوثر واقع در ناحیه ۵ منطقه ۱۲ نرسیده به میدان قیام برگزار خواهد شد.

وی برپایی خیمه های معرفت را یکی دیگر از برنامه های منطقه ۱۲ در ایام سوگواری سالار شهیدان دانست و تاکید کرد: در این خیمه ها که در نقاط مختلفی از منطقه از روز اول محرم برپا شده ، دو روحانی که آگاه به علوم روز هستند ، پاسخ سوالات شرعی ، فقهی و دینی شهروندان را خواهند داد.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ۱۲ با اشاره به برپایی نماز جماعت ظهر عاشورا در ۱۰ نقطه از منطقه گفت: نماز ظهر عاشورا در نقاطی مانند میدان امام حسین(ع) ، سبزه میدان ، ۱۵ خرداد و … با هماهنگی های انجام شده به صورت جماعت برگزار خواهد شد ، همچنین پشتیبانی های لازم از مساجد و حسینه های سطح منطقه برای برگزار نماز جماعت این روز نیز انجام شده است.

محمد علی قندهاری نیا ساماندهی ایستگاه های صلواتی تکایا ، حسینیه ها و مساجد سطح منطقه ۱۲ را یکی دیگر از برنامه های این منطقه در این ایام نام برد و افزود : طبق اعلام قبلی ، تمامی ایستگاه های صلواتی جهت برپایی ، ملزم به گرفتن مجوز از شهرداری منطقه ۱۲ شدند ، به همین منظور یک مرام نامه ۱۸ بندی بین شهرداری و برپا کنندگان این ایستگاه ها به امضا رسید که طبق آن ملزم به رعایت ایمنی ، بهداشت ، نظافت و نگهداشت شهری گشتند ، همچنین تاکید شد تا محصولات فرهنگی ای که قرار است در این ایستگاه ها توزیع شود ؛ باید به تایید شهرداری منطقه برسد.

وی با بیان اینکه ۲۱۰ ایستگاه صلواتی در این منطقه دارای مجوزهای لازم از سوی شهرداری و پلیس امنیت و راهنمایی و رانندگی هستند ؛ ادامه داد: در روز تاسوعا و عاشورا نیز در میدان امام حسین (ع) با هماهنگی فرهنگسرای شهر مراسم عزاداری برگزار خواهد شد.

بر اساس گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه۱۲، قندهاری نیا با اشاره به برگزاری مراسم خیمه سوزی در چهارراه گلوبندک توسط تکایای این محدوده ، بیان کرد: تمامی هماهنگی های لازم با پلیس راهنمایی و رانندگی ، اورژانس تهران و آتش نشانی برای مراسم خیمه سوزی ظهر عاشورا انجام و برای عدم نزدیکی شهروندان به این خیمه ها در هنگام اجرای مراسم ، حریم خاصی برای اجرای این کار در نظر گرفته شده است تا اتفاق ناگواری برای عزاداران حسینی روی ندهد./ايسنا

دیدگاه کاربران