عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران:

پسماند تولیدی پایتخت در روزهای تاسوعا و عاشورا کمتر از روزهای عادی بود

کد خبر: 78461
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۵ - ۲:۱۷ ب.ظ

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران گفت: مقدار پسماند تولید شده در تهران طی روزهای تاسوعا و عاشورای سال جاری در مقایسه با روزهای عادی، حدود دو هزار تن کمتر بود؛ هم‌چنین با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و مشارکت شهروندان، میزان تولید پسماند در این دو روز نسبت به سال گذشته، ۳۵۰ تن کاهش یافت.

به گزارش نداي مردم، دکتر جعفری با اشاره به برنامه‌ریزی‌های جامع صورت گرفته توسط سازمان مدیریت پسماند برای حفظ نظافت و پاکیزگی شهر در ایام عزاداری شهادت حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، تصریح کرد: امسال با کمک شهروندان، میزان پسماند تولید شده در پایتخت طی این دو روز، در مقایسه با روزهای عادی حدود دو هزار تن کمتر بود.
وی با اشاره به تقدیر شهردار تهران از زحمات پاکبانان در ایام سوگواری شهادت سالار شهیدان، بیان داشت: با توجه به اقدامات انجام شده و تلاش بی‌وقفه نیروهای خدوم مدیریت شهری در این ایام، دکتر قالیباف طی پیامی از کوشش پاکبانان شهرداری تشکر و قدردانی به عمل آورد.
دکتر جعفری ادامه داد: با ایجاد انگیزه جهت جلب مشارکت متولیان و مسوولان تکایا، هیآت، مساجد و ایستگاه‌های پخش نذری و آموزش نحوه فعالیت این افراد برای همراهی با کمپین نذر مهربانی هم‌چنین برگزاری جلسات هم‌اندیشی با ائمه جماعات مناطق۲۲گانه تهران، توانستیم میزان تولید پسماند در روزهای تاسوعا و عاشورا را نسبت به سال گذشته، ۳۵۰ تن کاهش دهیم.
وی با بیان این که به رغم افزایش تعداد ایستگاه‌های پخش نذورات، استفاده از ظروف یک‌بار مصرف برای توزیع نذورات کاهش داشت و به کارگیری ظروف ماندگار هم چون ظروف ملامین، چینی و غیره در اماکن مذهبی با افزایش چشمگیری همراه بود، تصریح کرد: همراهی و مشارکت شهروندان در مدیریت توزیع نذورات هم‌چنین افزایش مسافرت شهروندان تهرانی به خارج از شهر جهت برگزاری مراسم مذهبی در زادگاه خود را از جمله دلایل کاهش تولید پسماند در ایام عزای حسینی امسال عنوان کرد.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران از توزیع بیش از ده تن کیسه آبی و بیش از دو هزار و ۵۰۰ تن مخزن و کارتن پلاست در سطح تکایا، هیآت، مساجد و ایستگاه‌های پخش نذری مناطق۲۲گانه پایتخت در روزهای تاشوعا و عاشورا خبر داد و افزود: بیش از یک هزار نفر نیروی پاکبان در اطراف مراکز مذکور به حالت آماده باش حضور داشتند و با حدود بیش از ۳۰۰دستگاه خودروی وانت ملودی پسماندهای تولید شده در مساجد، تکایا، هیآت و ایستگاه‌های پخش نذری را جمع‌آوری می‌کردند. به طوری که میزان پسماندهای خشک جمع آوری شده طی این دو روز نسبت به سال گذشته با ۱۰درصد افزایش همراه بود.
وی نصب بنر اطلاع‌رسانی در اطراف تکایا، هیآت، مساجد و ایستگاه‌های پخش نذری و اجرای طرح خادم هیئت (خدمتگزاران افتخاری دوستدار محیط زیست) را از دیگر اقدامات سازمان مدیریت پسماند در ایام سوگواری شهادت سیدالشهدا(ع) دانست و گفت: این طرح با هدف ارائه اطلاعات مفید به عزاداران حسینی به منظور پرهیز از ریختن ظروف یک‌بار مصرف در سطح معابر و جمع‌آوری پسماندهایی که به دلیل غفلت برخی از شهروندان در حین و پس از مراسم عزاداری در سطح کوچه‌ها و خیابان‌ها رها می‌شود، در ایام محرم امسال به اجرا در آمد.
دکتر جعفری تصریح کرد: نکته حائز اهمیت در ایام عزاداری شهادت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) کاهش استفاده از لیوان‌های یک‌بار مصرف پلیمری و استفاده از لیوان‌های یک‌بار مصرف زیست‌تخریب‌پذیر توسط بانیان نذورات بود. با توجه به اجرای طرح تعویض و جایگزینی لیوان‌ها در مساجد و تکایا، هیآت و ایستگاه‌های پخش نذری، میزان فروش و استفاده از لیوان‌های زیست‌تخریب‌پذیر در شهر تهران ۳۰۰ درصد افزایش داشت و به حدود شش میلیون عدد رسید.
وی در پایان خاطرنشان کرد: فعالیت کمپین نذر مهربانی که از ابتدای ماه محرم سال جاری با هدف گسترش فرهنگ حفظ محیط زیست، کاهش تولید پسماند، تفکیک پسماند در مبدا با بهره‌گیری از ظرفیت مشارکت داوطلبانه شهروندان آغاز به کار کرد، ادامه خواهد یافت.

دیدگاه کاربران