عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی :

سومین پایتخت کتاب ایران انتخاب می شود

کد خبر: 78641
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۵ - ۲:۵۸ ب.ظ

پس از برگزاری موفق دو دوره انتخاب پایتخت کتاب ایران، سومین پایتخت کتاب ایران پس از بررسی شهرهای متقاضی اسفندماه معرفی می شود.

به گزارش نداي مردم، سومین دوره انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران، این رویداد با هدف کمک به توسعه پایدار فرهنگی و اجتماع محور شهرها، انسجام بخشی به فعالیت های فرهنگی در شهرها با محوریت کتاب و کتاب خوانی، کشف، جذب، ساماندهی و بهره گیری از امکانات و ظرفیت های محلی و بومی برای ترویج کتاب خوانی برگزار می شود.
در دوره های اول و دوم به ترتیب اهواز و نیشابور به عنوان پایتخت های کتاب ایران معرفی شده اند.
در نخستین دوره این جشنواره، ۶۴ شهر برنامه ها و فعالیت های خود را برای دریافت عنوان پایتخت کتاب ایران ارسال کردند و در دوره دوم آن نیز ۹۹ شهر خود را نامزد کردند.
امسال مدیران شهرهای متقاضی نامزدی سومین پایتخت کتاب ایران باید حداکثر تا ۲۰ آذر ۱۳۹۵ پرونده شهرهای خود همراه با مدارک و برنامه های خود را به دبیرخانه مرکزی انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران در تهران ارسال کنند.
معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این طرح را با مشارکت برخی از نهادهای دولتی و غیردولتی از جمله بانک ملت، سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، نهاد کتابخانه های عمومی کشور، و دیگر نهادها و سازمان های فعال و علاقه مند در این زمینه اجرا می کند.
این عنوان به شهری اعطا می شود که از نظر هیات داوران بهترین و موثرترین برنامه را برای ترویج کتاب خوانی ارائه کرده و تضمین های لازم را برای اجرای آن داده باشند.
شهر منتخب علاوه بر دریافت لوح تقدیر از مقامات عالی رتبه کشوری، مجموعه ای از تسهیلات، اعتبارات و منابع فرهنگی را دریافت خواهد کرد.
شهر انتخاب شده ملزم به ارائه گزارش ّهای دوره ای منظمی از پیشرفت برنامه های ارائه شده به دبیرخانه طرح انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران است. اگر شهر انتخاب شده تا پاییز آن سال بر اساس برنامه ها و جدول زمان بندی ارائه شده فعالیت قابل توجهی نداشته باشد، احتمال تجدید نظر و پس گرفتن عنوان پایتخت کتاب براساس رأی هیئت داوران وجود خواهد داشت.
طرح های ارسالی باید شامل برنامه هایی باشند که به طور ویژه برای پایتخت کتاب و متناسب با نیازهای محلی و آیین های بومی و ارزش های دینی و ملی طراحی شده باشند.
همچنین این طرح ها با درگیر کردن مشارکت های عمومی در شهر (مشارکت مردمی و پشتیبانی شرکت های تجاری و کارخانه ها) باعث ایجاد تاثیرات پایدار در ارتقای سطح فرهنگ کتاب خوانی شوند.
از نظر هیات داوران طرحی سزاوار برگزیده شدن خواهد بود که اولا قابلیت الگوبرداری داشته باشد، ثانیا در محتوا و شیوه اجرا نوآورانه و کیفی و دارای ضمانت اجرایی باشد.
مشارکت همه نهادها و فعالان حوزه کتاب، مشارکت همه اجزای صنعت نشر، مشارکت سازمان های غیردولتی و دولتی مرتبط با کتاب خوانی و حضور فعال مفاخر، مشاهیر و هنرمندان شاخص و محبوب از جمله شرایط حد اقلی برنامه های ارسالی به دبیرخانه است.

دیدگاه کاربران