عضویت در خبرنامه الکترونیک
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس :

همکاری ضعیف بانک‌ها در پرداخت تسهیلات نوسازی بافت‌های فرسوده/ بافت‌های فرسوده متولی ندارد

کد خبر: 78711
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۸ ق.ظ

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس از همکاری ضعیف بانک ها در پرداخت تسهیلات نوسازی بافت‌های فرسوده انتقاد کرد وگفت: بافت های فرسوده متولی ندارد.

به گزارش نداي مردم، صدیف بدری از ارائه پیشنهاداتی از سوی کمیسیون عمران مجلس برای بهسازی و بازسازی بافت‌های فرسوده خبر داد وافزود: انتظار داریم این پیشنهادات در صحن علنی مجلس و کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه مورد تایید واقع شود.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه بافت های فرسوده متولی خاصی ندارد، گفت: در این رابطه مسئولان شهرداری ها مدعی هستند دولت باید ورود کند و دولت هم مشکلات اقتصادی را بهانه می‌کند و شهرداری ها را متولی و مسئول می داند.

انتقاد از سرگردانی میان شهرداری ها و دولت برای بهسازی بافت های فرسوده

این نماینده مردم در مجلس دهم، از سرگردانی میان شهرداری‌ها و دولت برای بهسازی و بازسازی بافت‌های فرسوده انتقاد و تصریح کرد: به صورت جدی می طلبد دولت همکاری مناسبی را برای تامین تسهیلات نوسازی داشته و شهرداری ها هم اهتمام ویژه ای را در تخفیف عوارض پروانه و انشعابات داشته باشند زیرا اگر هر دو مجموعه با هم همکاری مناسب را نداشته باشند بهسازی بافت های فرسوده به درستی حاصل نشده و هیچکدام به تنهایی نمی توانند نسبت به بهسازی بافت های فرسوده اقدام کنند.

برنامه‌های پیش بینی شده شهرداری تهران برای بهسازی بافت های فرسوده پایتخت

بدری با یادآوری برنامه‌های پیش‌بینی شده شهرداری تهران برای بهسازی و بازسازی بافت های فرسوده پایتخت، افزود: این دستگاه در مواردی مانند تخفیف عوارض پروانه ساخت و ساز برنامه‌هایی را پیش‌بینی کرده مانند مساعدت در پرداخت یارانه برای پرداخت سود بانکی، به این شکل که شهرداری با اخذ مجوز از شورای شهر ۵۰ درصد را متقبل می شود و علاوه بر این بحث هزینه انشعاب بافت های فرسوده را با دستگاه های خدمات رسان به صورت تهاتری متقبل شده است.

انتقاد از همکاری ضعیف بانک ها در ارائه تسهیلات نوسازی بافت های فرسوده

وی با انتقاد از همکاری ضعیف بانک ها در ارائه تسهیلات بهسازی بافت‌های فرسوده، گفت: بانک ها هم از بعد پرداخت تسهیلات نوسازی و هم اخذ سودهای بانکی مشکلاتی را برای مالکان بافت های فرسوده به وجود می آورند و علاوه بر این هر چند مقرر شد دولت ۱۰ درصد سود بانکی را متقبل شود اما متاسفانه به دلیل مشکلات اقتصادی نسبت به این کار بی توجهی می شود از این رو نمی توان به بهسازی بافت های فرسوده نگاهی خوشبینانه داشت.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس دهم، ادامه داد: دولت و مجلس باید ارایه تسهیلات بانکی و اقدامات حمایتی بهسازی بافت های فرسوده را در برنامه ششم توسعه و بودجه سالانه مورد توجه قرار دهند.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: هرچند ستاد راهبردی با اعضای مشخص برای بهسازی بافت‌های فرسوده در کشور تعیین شده که ریاست این ستاد را رئیس جمهور و در استان‌ها استاندار و همچنین شهرداری ها هم سمت دبیری این ستاد را بر عهده دارند اما عملا این موضوع فقط به صورت تشکیلاتی و بر روی کاغذ است و در عمل هیچ گونه تلاشی از سوی این مجموعه ها برای بهسازی بافت های فرسوده انجام نشده به غیر از کلانشهر تهران که به صورت عملیاتی خود شهرداری ها ورود کرده اند

دیدگاه کاربران