عضویت در خبرنامه الکترونیک
اعضای شورای شهر تهران در پیاده روی نمادین خیابان ولیعصر (عج)، تاکید کرند:

بهسازی پیاده روها در جهت حمایت از نهضت پیاده روی

کد خبر: 78730
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۸ ق.ظ

چند تن از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در گرامی داشت روز تربیت بدنی و به منظور ترویج فرهنگ پیاده روی ،از میدان ولیعصر تا چهاراه جمهوری را پیاده طی کردند و دراین مسیر نیز با مردم به گفتگو پرداختند.

به گزارش  نداي مردم، عصر دوشنبه ۲۶ مهرماه که مصادف با سالروز تربیت بدنی است ۸ تن از اعضای شورا مسیر میدان ولیعصر تا چهار راه جمهوری اسلامی را پیاده طی کردند .

پیاده رو خیابان ولیعصر (عج) همواره شلوغ است ، اما سال ها می شود که رنگ و بوی اولیه خود را از دست داده ، گویی پیاده راه تبدیل به محل پارک موتور سیکلت ها شده است ،حرکت از میان این موتور سیکلت ها پارک شده و آنهایی که در حال تردد هستند سخت است. علاوه بر این معظلات سد معبر فروشندگان و کارگاه های ساختمانی که بخش زیادی از پیاده روها را اشغال کرده اند ،لذت یک پیاده روی مناسب را از عابرین می گیرد.

برخی شهروندان تعجب کرده اند ، برخی بی تفاوت هستند و برخی به محض آنکه متوجه می شوند اینها اعضای شورا هستند که در حال پیاده روی اند شروع به شکوه و گلایه می کنند و درد دل هایشان را با اعضای شورا در میان می گذراند. در میان راه شهروندان از تعطیلی طولانی سینما رادیو سیتی گلایه دارند ، مغازه داران از تجمع دستفروشان می گویند ، برخی دستفروشان از مزاحمت هایی که برایشان به وجود می آورند صحبت می کنند و برخی هم از نبود فضای مناسب برای پیاده روی و برخی نیز از وضعیت نامناسب درختان خیابان . آری پیاده رو همچنان شلوغ و پر ازدحام است و از روز هایی یاد می کند که پیاده راه به معنای واقعی پیاده رو بود .

با این حال این حرکت اعضای شورا با استقبال شهروندان روبرو شد و آنان خوشحال بودند که مسئولان شهرشان به میان آنان آمده ،تا از نزدیک به حرفشان گوش کنند . احمد حکیمی پور ، مرتضی طلایی ، محمد سالاری ، رحمت الله حافظی ، اقبال شاکری ، احمد دنیا مالی ، محمد حقانی ، ابوالفضل قناعتی از جمله اعضای شورا حاضر در این پیاده روی بودند .

احمد حکیمی پور :ترویج فرهنگ پیاده روی با بهسازی پیاده رو ها میسر می شود
احمد حكيمي پور رییس کمیته میراث فرهنگی و پیشنهاد دهنده این حرکت در جمع مردم گفت : هدف از برگزاري برنامه پياده روي به همراه مردم ديدن واقعيت هاي جامعه و همراهي با مردم است و این یکی از وظایف ما در شورا است.

وی ادامه داد : براي ترويج فرهنگ پياده روي بايد به بهسازي پياده روها و ايجاد بسترهاي لازم پرداخت و این امر میسر نمی شود جز با حضور میدانی در بین مردم و دیدن مشکلاتی که در این راه وجود دارد .

رییس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران با بیان اینکه باید بسترهای پیاده‌روی برای مردم ایجاد شود، گفت: شهرداری باید بهسازی پیاده‌روها را در دستور کار قرار دهد چراکه مشخص است پیاده‌روها برای مردم آماده نیست.

مرتضی طلایی :حضور در بین مردم در زمان تصمیم گیریها موثر خواهد بود
مرتضی طلایی نایب رییس شورای شهر تهران گفت: برگزاری اینگونه مراسم‌ها، ارتباط و تعامل مردم و برنامه‌ریزان شهری را افزایش می‌دهد.

وی با بیان اینکه همه اعضای شورای شهر تهران کم و بیش به مشکلات شهری واقف هستند، گفت: برگزاری اینگونه برنامه‌های مشترک باعث می‌شود که اعضا ذهنیت یکسان و مشترکی از مشکلات به دست بیاورند.

نایب رییس شورای شهر تهران با اشاره به مشکلات این راسته (میدان ولیعصر تا سه راه‌جمهوری) گفت: دستفروشی، سدمعبر، مشکلات کسبه، عدم بهسازی معابر و… مشکلات این راسته هستند که آشنایی جمعی از اعضای شورای شهر تهران با این مشکلات می‌تواند ما را در زمان تصمیم‌گیری لوایح کمک کند هرچند که باید برای رفع مشکلات اقدامات عاجلی صورت گیرد.

طلایی با بیان اینکه برای حل مشکلات مردم، باید علاوه بر خود مردم، شهرداری تهران و شورای سیاست‌گذار نیز وارد میدان شود، گفت: امیدواریم با کمک و همراهی هرچه بیشتر مردم با مدیریت شهری، شاهد رفع مشکلات باشیم.

احمد دنیا مالی : شهرسازی باید بر اساس اصول انسان محور باشد نه خودرو محور
احمد دنیامالی، رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران نیز با بیان اینکه مناسب‌سازی تمامی معابر باید در دستور کار قرار گیرد، گفت: اولویت ما در شهرسازی باید انسان‌ها باشند و تا زمانی که نگاه ما از ماشین محور بودن به انسان‌محور شدن تغییر نکند،نمی‌توانیم فضا و معابر را برای تردد انسان‌ها آماده کنیم.

رییس کمیسیون حمل و نقل و عمران شورای شهر تهران با بیان اینکه شهرها باید انسان‌ها محور باشند اما متاسفانه امروزه همه چیز برای خودروها آماده است، گفت: اقدامات خوبی در حوزه حمل و نقل عمومی در شهر تهران انجام شده است اما متاسفانه هنوز فاصله زیاد است و باید برای پیشبرد اهداف سرعت بیشتری داشته باشیم، هرچند که آنقدر تکالیف انباشته شده و جمعیت خودروها زیاد است که به نظر می‌رسد انجام این مهم زمان‌بر است.

وی توسعه سیتم های حمل و نقل زیر زمینی را یکی از راه هایی دانست که فضای بیشتری برای پیاده روی آماده می کند و در این زمینه گفت : شورای چهارم توجه ویژه ای به توسعه حمل و نقل عمومی به ویژه مترو داشته همچنان بخش اعظمی از بودجه برنامه پنج ساله دوم را به این امر اختصاص داده ایم .

دنیامالی افزود: امیدواریم با توسعه روز افزون مترو که امروزه می توان گفت تهران از این حیث در بین کشور های منطقه و نیز در بین برخی کشور های جهان پیشرو بوده و وضعیت خوبی دارد به اهداف خود که از جمله می توان به توسعه فضای های پیاده روی اشاره کرد برسیم .

محمد سالاری : ضرورت بهسازی پیاده راه ها برای پیاده روی
محمد سالاری رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با بیان اینکه متاسفانه حرکت اتومبیل بر پیاده‌رو غلبه کرده است، گفت: اساسا یکی از چالش‌های شهرها، کم تحرکی است که ناشی از کمبود فضاهای ورزشی و پیاده‌راهی است.

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با بیان اینکه حضور نمایندگان مردم قطعا موجب ایجاد نهضت پیاده‌روی و پیاده‌راه‌سازی می‌شود، گفت: البته باید برای ایجاد این فرهنگ برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای صورت گیرد و بسترسازی لازم انجام شود.

وی اضافه کرد: هرچند اقدامات زیادی صورت گرفته اما این اقدامات در حوزه بزرگراه‌سازی و اتوبان‌سازی بوده که نه تنها موجب حل معضل ترافیک نشده بلکه انبوهی از اتومبیل‌ها را راهی خیابان کرد.

سالاری یادآور شد : در حال حاضر مناسب سازی معابر و وضعیت پیاده رو ها شرایط خوبی ندارد که امیدواریم در راستای تحقق نهضت پیاده راه سازی و پیاده روی گام برداریم که با این تصمیم کمک بسیار زیادی به سلامت و توسعه شهر کرده ایم .

رحمت الله حافظی : به جای موتور سیکلت های فسیلی چرا از موتور های برقی استفاده نمی شود ؟
رحمت‌الله حافظی رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه دعوت با هدف ترویج فرهنگ عمومی پیاده‌روی بوده اما در حاشیه آن اعضا فرصت برقراری ارتباط مستقیم با مردم را به دست آورده‌اند، گفت: با مردم صحبت کرده و متوجه شدیم مردم این راسته از حیوانات موذی، سد معبر موتورسیکلت‌ها که عمدتا راه پیاده‌رو را بسته‌اند و دستفروشان گلایه دارند که باید برای آنها چاره‌اندیشی کرد.

وی با انتقاد از نما و منظر شهری در این راسته گفت: نمای شهر در این منطقه با هیچ منطقی سازگار نیست.

رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با اشاره به ازدحام، ترافیک و آلودگی همیشگی هوا، در این منطقه گفت: چرا باید موتورسیکلت با سوخت فسیلی تولید شود در حالی که دانشجویان دانشگاه شریف موتورسیکلت برقی با بهترین کیفیت و کمترین هزینه ساخته اند اما از آنها حمایت نمی‌شود.

حافظی با انتقاد از اینکه برخی ظابطین، خود اقدام به تردد با موتور سیکلت در پیاده راه ها می کنند گفت : وقتی ضابطین انضباط شهری چنین رفتار می کنند نمی توان از شهروندان عادی انتظار زیادی داشت در همین مسیر ما خود شاهد بودیم چندین مامور که لباس ضابطین طرح انضباط شهری را به تن داشتند با موتور سیکلت در پیاده راه ها تردد می کردند.

اقبال شاکری : پیاده راه ها باید برای نابینایان ، معلولان و سالمندان مناسب سازی شود
اقبال شاکری رییس کمیته عمران شورای شهر تهران نیز با بیان اینکه معابر علی‌الخصوص پیاده‌روها باید بهسازی شوند، گفت: متاسفانه سد معبر موتورسیکلت‌های کسبه و مراجعه‌کنندگان به مراکز تجاری این راسته سبب شده که عابران پیاده نتوانند از پیاده‌راه استفاده کنند.

وی ادامه داد : پیاده روی امروزه در بین شهروندان و خود ما کم شده و با این گونه حرکت ها می شود شهروندان را ترویج به پیاده روی کرد .

شاکری با انتقاد از اینکه برخی پیاده راه ها برای پیاده روی افراد سالم مناسب نیست و در این بین سالمندان و معلولان هم دچار مشکلات اساسی هستند گفت : امیدواریم نهضت پیاده راه سازی به گونه ای باشد که برای معلولان و به ویژه نابینایان دسترس پذیر گردد.

رییس کمیته عمران همچنین ابراز امیدواری کرد که این حرکت به صورت ماهانه تکرار شود .

محمد حقانی : خیابان ولیعصر باید به وضعیت ۵۰ سال قبل بازگردد
محمد حقانی رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران نیز با بیان اینکه راسته خیابان ولیعصر ، محور اقتصادی، فرهنگی، تاریخی و… است گفت: امیدوارم این محور به پیاده‌راه تبدیل شود و با توسعه حمل و نقل عمومی و نوین، همچون LRT شرایط به گونه‌ای فراهم شود که این محور از شر خودروها خلاص و انسان‌محور شود.

رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران درخصوص وضعیت درختان ولیعصر با بیان اینکه شهرداری هیچ درختی در این خیابان را قطع نکرده اما شرایطی به وجود آورده که درختان در این خیابان از بین بروند، گفت: بلندمرتبه سازی در دو طرف خیابان ولیعصر باید ممنوع شود.

حقانی همچنین تاکید کرد : باید خیابان ولیعصر به وضعیت ۵۰ سال قبل خود باز گردد ، خیابانی که فضای مناسبی برای پیاده روی بود ، این خیابان یک محور اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگی هنری و طبیعی است و باید یک چنین ظرفیتی را پاس نگاه داریم .

محمد درویش مدیر کل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست نیز که در این برنامه حضور داشت ،پیشنهاد داد “خیابان ولیعصر به پیاده راه تبدیل شود.”

وی با تاکید بر این که برای حل مشکلات تهران باید اراده هماهنگی در این شهر ایجاد شود، اظهار کرد: در حال حاضر ۱۰ هزار میلیارد تومان به طور روزانه صرف هزینه ترافیک در تهران می‌شود و در هر ماه ۲۰۳ نفر به خاطر این وضعیت ترافیک در تهران کشته می‌شوند.

مدیر کل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در شرایط بحرانی تهران، طبیعی است که تامین مسیر ایمن دوچرخه سواری و پیاده راه‌ها ضروری است. امیدوارم که اقدام عملی و جدی در این زمینه از سوی اعضای شورای شهر و شهرداری تهران اتفاق بیفتد.

دیدگاه کاربران