عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای :

وضع عوارض بر سوخت بهترین روش برای نگهداری راه‌ها در کشور

کد خبر: 79064
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۸ ب.ظ

رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با بیان این‌که سالانه حدود ۷ هزار میلیارد تومان برای نگهداری راه‌ها نیاز داریم، گفت: بهترین راه برای نگهداری حدود ۲۱۰ هزار کیلومتر انواع راه در کشور وضع عوارض بر سوخت است.

به گزارش نداي مردم ،داوود کشاورزیان با اشاره به خرید ماشین‌آلات راهداری اظهار کرد: چرا نباید پس از چندین و چند سال یک برند تولیدکننده نمک‌پاش برف روب در کشور نداشته باشیم. به نظرم اشکال اصلی به ساختار دولتی برمی‌گردد، شاید هم بخشی از آن به تفکرات مدیران برگردد.

وی تصریح کرد: باید از فرصت‌های سرمایه‌گذاری استفاده کرده و برای کشور تولید ثروت کنیم، مثلا در خرید ماشین‌آلات باید مشخصات دستگاه‌های مدرن را داشته باشیم تا شرکت‌ها بتوانند چنین دستگاه‌هایی را در اختیار سازمان راهداری قرار دهند.

رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای یادآور شد: هر کسی فکر می‌کند چهار ورق را به هم جوش بدهد، نیوجرسی تولید کرده و ما هم از او این‌ها را خریداری می‌کنیم. اما سازمان راهداری یک کار با کیفیت می‌خواهد نه یک کار آشغال. در این زمینه ایده‌ای طرح کردیم که برای خرید نیوجرسی سراغ کارخانه‌هایی می‌رویم که برای این کار سرمایه‌گذاری کرده و کار با کیفیت به ما تحویل می‌دهند.

کشاورزیان ا بیان این‌که کارگاه‌های زیرپله‌ای تولید ثروتی برای کشور نمی‌کنند، گفت: فناوری تولید گارد ریل در کشور متعلق به ۶۰ سال پیش است و شکل ظاهری آن مانند گارد ریل است.

وی با بیان این‌که ۱۱ سال است که سازمان راهداری در حال نصب دوربین‌های نظارت تصویری و ثبت سرعت است، یادآور شد: در این مدت حدود ۴۰۰ دوربین‌ ثبت تخلف سرعت نصب شده که به دلیل اختلاف با پلیس کار نمی‌کردند.

رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با اشاره به امضای قرارداد تجهیز ۳۵هزار کیلومتر به حدود ۲۰۰۰ دوربین ثبت تخلف سرعت،‌ گفت: الان یک جریان فنی، علمی اجرایی به راه افتاده و از این به بعد در جاده‌ها با شکل‌های مختلف دوربین‌ها مواجه نمی‌شوید و همه دوربین‌ها یکنواخت می‌شود.

کشاورزیان با بیان این‌که در کشور ۲۶۰۰ شرکت حمل‌ونقل مسافری وجود دارد، افزود: برخی این شرکت‌ها صوری هستند و اتوبوسی در اختیار ندارند. برخی از این شرکت‌ها روزانه به ۶ یا ۷ مسیرسرویس‌دهی دارند که البته هر بار با یک نام فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: با اصلاح آیین نامه جدید برای تاسیس شعبه نیازی به ارائه اتوبوس نیست.

رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با تاکید بر این‌که باید شرکت‌های حمل‌ونقل مسافری به ۲۰ تا ۳۰ شرکت تقلیل یابد، افزود: باید در این بخش برندسازی را انجام دهیم تا سرمایه‌گذاری‌ها در این حوز راحت‌تر جذب شود. شرکت‌های مسافری در قالب برندهای مسافربری ساماندهی می‌شود و ممکن است که در شهری از گذشته دور نمایندگی‌هایی باشد که هیچ رقیبی نداشته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که اگر شرکت‌ها کیفیت خود را به روز نکنند ممکن است بازار را از دست بدهند، تصریح کرد: سیاست‌گذاری سازمان راهداری این بوده که به سمت ایجاد ثروت از طریق برندسازی برویم.

کشاورزیان با یادآوری این‌که از تابستان گذشته میزان تخصیص اعتبار به سازمان راهداری ناچیز بوده است، گفت: بهترین منبع برای برای نگهداری راه‌ها وضع عوارض بر سوخت است، اگر بتوانیم مقداری برای نگهداری راه‌ها عوارض وضع کنیم،‌هزینه کمتری به مردم و خودروها تحمیل می‌شود. ضمن آن‌که پروژه‌های راهداری مختص یک بخش نیست و در کوچکترین بخش‌های کشوری فعالیت‌های راهداری می‌تواند ادامه باشد که بسیار زودبازده است.

وی با بیان این‌که بر اساس مصوبه مجلس در خصوص خدمات دولتی باید ۲۰ درصد عوارض بر گازوئیل وضع شود که ۱۰ درصد برای سازمان راهداری و ۱۰ درصد برای راه‌آهن است، اظهار کرد: سال گذشته و امسال این عوارض عملیاتی نشده و امیدواریم روزی که این قانون اجرا می‌شود قیمت‌ها بالاتر باشد.

رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با اشاره به این‌که برای نگهداری مطلوب ۲۱۰ هزار کیلومتر انواع راه در کشور سالانه باید ۷ هزار میلیارد تومان داشته باشیم، تصریح کرد: از این میزان باید ۳۰۰۰ دولت ۳۰۰۰ استانی، آن چیزی که داریم حداکثر از این دو محل ۳۵۰۰ میلیارد تومان است ولی میزان تخصیص به خزانه دولت برمی‌گردد و سال گذشته این میزان در پروژه‌های عمرانی ۲۰ درصد نقدی و ۲۰ درصد اسناد خزانه و ۱۵ تا ۲۰ درصد در قالب یارانه قیر دریافت شده است و امسال هم شبیه سال گذشته بوده است.

کشاورزیان با اشاره به این‌که پیمانکاران دیگر توان انجام کار به صورت نسیه را ندارند، گفت: اگر لیتری ۱۰۰ تومان برای بنزین و گازوئیل عوارض وضع کنیم می‌توانیم از این محل ۵۰۰۰ میلیارد تومان برای نگهداری راه‌ها منابع پایدار تامین می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی نیمه شهریور امسال نیز با بیان این که مردم باید هزینه نگهداری راه ها را پرداخت کنند، گفت: باید از مصرف کننده نهایی از راه های کشور از طریق عوارض سالانه ۵ تا ۶ هزار میلیارد تومان دریافت کرد.

وی با بیان این که منابع نگهداری راه ها بسیار محدود است، اظهار کرد: باید ۲۰۰ هزار کیلومتر راه کشور را تعمیر نگهداری کنیم که منابعی که در اختیار ما قرار می گیرد بسیار کمتر از نیازهاست. باید سالانه ۲ میلیارد دلار برای نگهداری راه ها هزینه کنیم این در حالی است که سال گذشته بیشتر از ۲ هزار میلیارد تومان نبود.

وی با بیان این که سال گذشته به همین مقدار بدهی بالا آوردیم، افزود: این روند نمی تواند ادامه یابد و توان پیمانکاران محدود است و باید هر چه زودتر فکری برای تامین منابع پایدار برای نگهداری راه ها شود.

رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ادامه داد: مصرف کننده هزینه راه ها را بپذیرد. این واقعیتی است که باید قبول کنیم یا این که از منابع دولتی هزینه ها را تامین کند یا این که مصرف کننده نهایی در قالب عوارض سوخت، عوارض خودرو و عوارض جاده ها هزینه های نگهداری راه های کشور را پرداخت کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: معتقدم در قالب عوارض سوخت باید این کار را انجام دهیم، اگر سالانه ۱۰۰ تومان به ازای هر لیتر عوارض کسب کنیم سالانه ۵ تا ۶ هزار میلیارد تومان تامین می شود و می توانیم راه ها را به طور مطلوب نگهداری کنیم.

کشاورزیان با بیان این که نتایج این کار به خود مردم برمی گردد، گفت: به اعتقاد بنده تصمیم عاقلانه ای است که دولت باید تسلیم شده و منابع مورد نیاز را از این طریق تامین کند./ميزان

دیدگاه کاربران