عضویت در خبرنامه الکترونیک
رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران :

موتور‌های برقی درمان سرطان آلودگی هوا در تهران

کد خبر: 79103
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۹۵ - ۲:۳۲ ب.ظ

رییس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران در بررسی معضل آلودگی شهر تهران و ارائه راهکار‌های رفع این مشکل، استفاده از موتور‌های برقی را درمان سرطان آلودگی هوای شهر تهران دانست.

به گزارش نداي مردم، بابک نگاهداری در بررسی معضل آلودگی شهر تهران و ارائه راهکار‌های رفع این مشکل گفت: ترافیک امروزه شهر تهران سبب شده که بسیاری از اقشار وسیله نقلیه موتور را ترجیح داده و مایل باشند حمل و نقل روزانه خود را با موتور دنبال کنند، اگر چه دلایلی همچون ارزان قیمت بودن هم سبب شده بسیاری از اقشار جامعه موتور را وسیله نقلیه مناسبی بدانند اما بر اساس آمار هم اکنون بالغ بر ۹ درصد حمل و نقل درون شهری به موتور اختصاص دارد که ۸۹ درصد افراد موتور سوار از موتور تنها به منظور کار و یا حمل و نقل بهره برده و حدود ۱۰درصد موتورسواران دلایل دیگری را برای این انتخاب خود برگزیده‌اند.

وی افزود: موتورهایی که به واسطه بنزینی که استفاده می‌کنند از جمله دلایل آلودگی هوا بوده و شهرداری تهران در راستای طرح ساماندهی خود قصد دارد تا سال ۱۴۰۴ سهم موتورها در حمل و نقل شهری را به ۲ درصد برساندکه در همین راستا بررسی‌ها نشان می‌دهد میزان منوکسید کربن تولید شده از یک موتورسیکلت ۱۲۵ سی سی در سرعت ۴۰ کیلومتر تقریبا ۲ برابر میزان منتشر شده این آلاینده توسط یک خودرو با استاندارد آلایندگی یورو ۲ در همین سرعت است.

نگاهداری افزود: با توجه به اینکه عاقلانه و علمی نیست حجم ۱۰ درصدی حمل و نقل تهران را که به موتورسواران اختصاص دارد ناگهان از سیستم شهری پاک کرد، باید به دنبال جایگزین‌هایی برای آن بود.

او گفت: امروزه علم تا حدی پیشرفت کرده است که ماشین‌های برقی جای خود را در زندگی بشر گشوده‌اند و بسیاری از احتیاجات آدمی را پاسخ گفته‌اند.

نگاهداری گفت: موتورهای برقی نیز در عصر تکنولوژی انتخابی است که بسیاری از شهرهای مدرن جهان به آن روی آورده‌اند و تهران نیز می‌تواند از تجارب مثبت این کشورها بهره‌برداری کند و موتورهای برقی را که نه تنها آلودگی نداشته بلکه به خاطر سیستم جدید و ایمنی که دارند می‌توانند بسیاری از تصادفات درون شهری را کاهش داده استفاده کنند و جایگزین موتور‌های آلوده کننده باشند.

نگاهداری با بیان اینکه چند سالی می‌شود که بحث ورود ماشین و موتورهای برقی به شهر تهران مطرح می‌شود گفت: با توجه به اینکه هر نوع تکنولوژی تازه‌ای تا جا بیفتد کمی هزینه‌های مادی به دنبال خواهد داشت بسیاری از شهروندان تهرانی توانایی بهره مندی از آن را نخواهند داشت و بر همین اساس پیشنهاد ایجاد تسهیلات برای خرید موتور برقی به منظور کاهش سفرهای درون شهری موتورهای بنزینی مطرح می‌شود که شهرداری تهران توانایی دارد با حمایت از این طرح قدم به قدم به افق‌های مطرح شده خود نزدیک شود.

نگاهداری استفاده از موتور‌های برقی را درمان سرطان آلودگی هوای شهر تهران دانست و گفت: راهکارهای دیگری از جمله اخذ عوارض تردد با موتورسیکلت در برخی محدوده‌ها و یا ساماندهی موتورسیکلت‌های حمل کننده بار در سازمان‌ها نیز مطرح می‌شود که می‌تواند بسیار کمک کننده باشد اما با توجه به اینکه ساختارهای شهر تهران همچون معابر کم عرض و برخی محدودیت‌های ترافیک استفاده از موتور را منتفی نمی‌کند شایسته است دستگاه‌های متولی نیز پای کارآمده و با تخصیص طرح‌های تشویقی راه نجاتی برای ترافیک و آلودگی تهران بیابند.

رییس مرکز مطالعات شهر تهران گفت: یکی از ارگان‌هایی که در این راستا بسیار می‌تواند کمک شایان توجهی داشته باشد وزارت نیرو است که با توجه به اینکه برق عامل متحرک وسائل نقلیه برقی خواهد بود کمیته‌های مشترکی باید در این خصوص تشکیل شده و تمامی جنبه‌های مختلف طرح‌ها را بررسی کرده تا سرانجام خوبی برای آن برگزینند.

دیدگاه کاربران