عضویت در خبرنامه الکترونیک
رییس شورای عالی استانها :

پسماند زباله به چالشی در مدیریت شهری تبدیل شده است

کد خبر: 79153
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۲ ب.ظ

چمران با بیان اینکه طرح‌ها و پروژه‌های شهری باید پیوست زیست محیطی داشته باشند، گفت: مدیریت پسماند زباله به ویژه در مناطق شمالی کشور به یک معضل تبدیل شده است.

به گزارش نداي مردم، مهدی چمران، در همایش روسای شوراهای اسلامی استانها و مدیران کل محیط زیست کشور که در ساختمان قدیم مجلس در حال برگزاری است، گفت: با توجه به گسترش پدیده شهرنشینی امروز جوامع بشری با مسایل و مشکلات متعددی مواجه هستند که آلودگی محیط زیست یکی از مهمترین آنها محسوب می شود.

رییس شورای عالی استانها با بیان اینکه تهیه و تدوین برنامه های جامع و عملیاتی برای کاهش آلودگی هوا و بهبود کیفیت زندگی افراد جامعه ضروری است، خاطرنشان کرد: مدیریت شهری در این حوزه با برنامه ریزی و نظارت می تواند نقش سازنده ای ایفا کند.

چمران با اشاره به آلودگی های محیط زیستی در حوزه آب، خاک و هوا اظهار داشت: امروز با تولید زباله و عدم توجه به سلامت محیط زیست نه تنها باعث از بین رفتن منابع طبیعی پیرامون خود می شویم بلکه سلامت و کیفیت زندگی خود را نیز دچار چالش می کنیم.

وی با بیان اینکه دذاریم عمر دریاها را تخریب می کنیم و این تخریب تاثیر بسیار زیادی بر روی محیط زیست خواهد داشت، افزود: به عنوان نمونه در شمال کشور با مشکل زباله مواجه هستیم و نمی دانیم پسماندهای شهری را چگونه مدیریت کنیم.

چمران با بیان اینکه پسماندها به ویژه پسماندهای شهرهای شمالی کشور یکی از دغدغه های اصلی محیط زیستی محسوب می شود، افزود: مدیریت شهری در اجرای پروژه ها و یا اجرای طرح های زیست محیطی می تواند در کاهش میزان پسماندها و مدیریت صحیح پسماندهای ایجاد شده در بخش های بیمارستانی، ویژه، کشاورزی و شهری موثر باشد.

وی با اشاره به اینکه در مدیریت شهری باید طرح هایی اجرا شود که پیوست زیست محیطی داشته باشد، تصریح کرد: متاسفانه امروز برخی از صنایع تولیدی از زمان آغاز تولید تا زمان مصرف کالا به محیط زیست آسیب می رسانند که باید برای اینگونه صنایع طرح ها و برنامه های زیست محیطی داشته باشیم.

رییس شورای عالی استانها با بیان اینکه انسان با آب، خاک و هوا ارتباط مستقیم دارد و بیش از هر چیزی به هوا نیاز دارد، اذعان داشت: این در حالی است که هوا نیز آلوده است و تاثیر سویی در سلامت انسان دارد.

چمران ادامه داد: امروز به صورت گسترده شوراهای شهر و روستا متولی اصلی هستند که با مسئله محیط زیست ارتباط مستقیم دارند بنابراین باید برنامه های خوبی برای مردم داشته باشند تا راهگشای مشکلات محیط زیستی باشد.

چمران با بیان اینکه شوراها و شهرداری ها در مجموع مدیریت شهری باید برای جلوگیری از مشکلات زیست محیطی و شهری تلاش کنند، تصریح کرد: طرح ها و اقدامات شهری ارتباط مستقیمی دارند.

چمران با بیان اینکه مدیریت بر پروژه ها یکی از عواملی است که بر محیط زیست تاثیر مستقیم دارد، ادامه داد: طرح ها و پروژه هایی که در حوزه مدیریت شهری تعریف می کنیم باید با رویکرد حفظ محیط زیست و کمترین میزان آسیب به محیط زیست تهیه شوند بنابراین بر اساس مصوبه شورای شهر باید دارای پیوست محیط زیستی باشند.

چمران با بیان اینکه در شهرسازی با ناهنجاری های متعددی مواجه هستیم، تاکید کرد: این ناهنجاری ها باعث ایجاد محیط های ناامن شده اند که باید بر این موضوع نیز نظارت کنیم.

رییس شورای عالی استانها با بیان اینکه نظارت یکی از وظایف شوراها است، تصریح کرد: به همین منظور و با توجه به اهمیت جایگاه نظارت کمیسیون نظارت در شورای اسلامی شهر تهران تشکیل داده ایم تا بر طرح ها و پروژه های شهری نظارت کنیم، در این راستا از اعضای شوراها در استانها می خواهیم که از حق نظارت بر مدیریت که قانون اساسی برای شوراها قایل شده است در راستای حفظ محیط زیست، حفظ شادابی و سلامت شهروندان استفاده کنند و اجازه ندهند طرح ها و پروژه هایی که فاقد پیوست زیست محیطی هستند، اجرایی شوند.

چمران در ادامه با اشاره به تفاهم نامه بین مدیریت شهری و سازمان محیط زیست خاطرنشان کرد: برای اجرایی شدن تفاهم نامه بین این دو سازمان باید هماهنگی هایی ایجاد کنیم تا بتوانیم صمیمانه تر مفاد تفاهم نامه را عملیاتی سازیم.

چمران با اشاره به نمونه های موفق از همکاری مشترک بین سازمان محیط زیست و مدیریت شهری گفت: تعطیلی معادن شن و ماسه در منطقه ۱۸ تهران یکی از نمونه های موفقی است که با کمک سازمان محیط زیست توانستیم عملیاتی کنیم.

رییس شورای عالی استانها با اشاره به ضرورت نظارت بر تولیدات کشاورزی، حفاظت از خاک، تولیدات صنایع خودروسازی تاکید کرد: شوراهای شهر و روستا باید بر تولیدات کشاورزی، صنایع خودرویی و سایر صنایع و آلاینده های محیط زیست تا از میزان آلودگی هوا، آب و خاک بکاهیم.

دیدگاه کاربران