عضویت در خبرنامه الکترونیک
دبیر کل مهندسی ایمنی وترافیک شهرداری تهران :

لزوم پیگیری دولت برای تاسیس تونل مشترک شهری/ افزایش ضریب ایمنی حفاری ها در گرو تاسیس تونل شهری

کد خبر: 79171
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۹ ب.ظ

مدیر کل مهندسی وایمنی ترافیک شهرداری تهران بر لزوم تاسیس و پیگیری احداث تونل مشترک شهری تاکید کرد و گفت: تونل شهری، تاسیسات مشترک شهری را ساماندهی کرده و از خطرات احتمالی همانند نشست زمین جلوگیری می کند.

به گزارش نداي مردم، علی فغانی  با تحلیل موضوع نشست زمین گفت :آب وخاک اگر در کنار هم قرار بگیرند موضوع آب شستگی در سطح زمین را ایجاد کرده و سبب بروز مشکلات زیر بنایی می شوند.
مدیر کل مهندسی وایمنی ترافیک معاونت حمل و نقل شهرداری تهران با اشاره به اینکه دلایل گوناگون منجر به بروز تغییرات درسطح خیابان ها می شود، تاکید کرد: به طور حتم در حوزه فرونشست یک عامل مشخص ومحدود دخیل نیست وبررسی موضوع نیازمند نگاه همه جانبه است.
وی با اشاره به لزوم تاسیس تونل مشترک شهری گفت: موضوع تونل مشترک شهری از مدت ها قبل مطرح شده است و در کشورهای پیشرفته دنیا اجرا می شود به طوری که در زمان احداث پل طبقاتی صدر ، دکل های برق فشار قوی را به تونل تاسیسات شهری منتقل کردیم که این اقدام باید برای کل سطح شهر و برای همه تاسیسات شهری انجام پذیرد.
فغانی با انتقاد ازعدم تحقق مدیریت یکپارچه شهری در تهران گفت: در حال حاضر هریک از این مجموعه ها به شکل مستقل و پراکنده اقدام می کنند، افزود: اگر تونل مشترک شهری احداث شود تمامی تاسیسات شهری اعم از برق و آب وفاضلاب، به طور متمرکز به این تونل منتقل می شوند.
و با بیان اینکه به طور مثال در حال حاضر، شرکت آ ب و فاضلاب برای خود شبکه فاضلاب در سطح شهر تاسیس می کند، خاطرنشان کرد: این پراکنده کاری درباره شرکت گاز وبرق هم صدق می کند بنابراین هر روز شاهد این هستیم که بخشی از خیابان های شهر حفاری می شود و شهروندان مبتلا به مشکلات ناشی از آن می شوند.
مدیرکل مهندسی ایمنی وترافیک معاونت حمل و نقل شهرداری تهران تاکید کرد: اگر تونل مشترک شهری تاسیس شود ،مکان تونل، دریچه های بازدید ،منهول ها و سایر موارد مشخص می شوند و امکان بازدیدهای دوره ای از این تاسیاست فراهم می شود و بنابراین حوادث اینگونه کمتر در سطح شهر رخ می دهد.
فغانی با تاکید بر اینکه با این اقدام زیر بنای مناسب شهری ایجاد خواهد شد، گفت: ایجاد تونل شهری اقدامی چند جانبه است وباید در لایه های بالادستی دولت مطرح شود زیرا برای عملیاتی شدن آن چندین وزارتخانه مختلف باید با یکدیگر هماهنگ شوند.
به گفته مدیر کل ایمنی ومهندسی ایمنی ترافیک معاونت حمل و نقل با ایجاد تونل مشترک شهری، سازه ایمنی برای تاسیسات شهری ایجاد شده و احتمال خطراتی مانند نشست زمین کمتر خواهد شد.

دیدگاه کاربران