عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران :

صدور ۹۷۹ پروانه بلندمرتبه‌سازی در شهر تهران

کد خبر: 79255
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱:۱۸ ب.ظ

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از صدور ۹۷۹ پروانه بلند مرتبه سازی از ابتدای شروع ساختمان‌سازی تاکنون در شهر تهران خبر داد.

به گزارش نداي مردم، پژمان پشم‌چی‌زاده در سیصدمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران گزارشی از کارنامه و عملکرد کمیسیون ماده ۵ شهر تهران ارائه کرد که در آن به سیر تحولات طرح‌های توسعه شهری، مراجع تصویب طرح‌های توسعه شهری پایتخت و تحلیل آرای کمیسیون ماده ۵ اشاره شده بود.
وی با اشاره به اینکه تا سال ۴۹ شهر تهران فاقد برنامه منسجمی به عنوان طرح جامع بوده است، افزود: تا پیش از این تاریخ نیز با برنامه‌های مقطعی و بخشنامه‌ها شهر اداره می‌شد، لذا اولین طرح جامع پایتخت در سال ۱۳۴۹ مصوب شد که این طرح تا سال ۱۳۵۷ به عنوان یک تحول در شهر تهران محسوب می‌شد.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران ادامه داد: پس از انقلاب اسلامی ایران و در ادامه در دوران جنگ تحمیلی، نگاه به توسعه شهر و شهرهای توسعه‌ای مغفول ماند. تا سال ۱۳۷۰ که دومین طرح جامع مصوب شد ولی عملا توسط شهرداری تهران در آن زمان مورد قبول واقع نشد.
پشم‌چی‌زاده تاکید کرد: در سال ۱۳۸۶ طرح جامع کنونی توسط وزارت راه و شهرسازی و با همکاری شهرداری تهران به تصویب رسید و در ادامه نیز در سال ۱۳۸۷ طرح تفصیلی شهر تهران به تصویب کمیسیون ماده ۵ رسید.
پشم‌چی‌زاده با اشاره به اینکه شهردار تهران، معاونان وزارتخانه‌های کشور، راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی و نیرو به همراه معاونان سازمان‌های میراث فرهنگی و حفاظت محیط زیست اعضای کمیسیون ماده ۵ را تشکیل می‌دهند، افزود: البته رییس شورای اسلامی شهر تهران نیز به عنوان ناظر و بدون داشتن حق رای در این کمیسیون حضور دارند که مغایرت مصوبات با طرح جامع در شهر تهران را مورد بررسی قرار می‌دهند.
وی در تشریح مصوبات این کمیسیون گفت: تا ماه گذشته ۵۶۰ صورتجلسه در کمیسیون ماده ۵ مورد بررسی قرار گرفته که این صورتجلسات ۵۹۹۲ بند داشته است. در حقیقت می‌توان گفت که هر سال ۱۹ صورت جلسه با ۲۰ بند توسط کمیسیون ماده ۵ مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین در ۱۰ سال اخیر میانگین صورتجلسات به ۱۷ جلسه کاهش پیدا کرده است چراکه بسیاری از ابهاماتی که در گذشته به صورت بخشنامه‌ای مدیریت می‌شده توسط طرح جامع تعیین تکلیف شده است لذا تعداد صورتجلسات کمیسیون ماده ۵ نیز کاهش پیدا کرده است.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در بخش دیگری از ارائه گزارش خود به ماهیت مصوبات کمیسیون ماده ۵ شهر تهران اشاره کردو افزود: این مصوبات شامل طرح‌های موضوعی، موضعی، انتفاعی، خدماتی، خدماتی – انتفاعی و بلندمرتبه‌سازی می‌شود که ۱۳ طبقه و بیشتر را که موضوع بندهای پنجم و ششم طرح جامع است، مورد بررسی قرار می‌دهد.
پشم‌چی‌زاده ادامه داد: در ۱۰ سال اخیر ۱۶۹ طرح به همراه ۱۱۶۲ بند توسط کمیسیون اصلی مورد بررسی قرار گرفته که از این میان ۵۶۲ رای کارگروه تخصصی کمیسیون مورد موافقت قرار گرفته و ۴۵۰ رای اصلاح و تکمیل شده است. همچنین با ۱۴۰ مورد رای کارگروه تخصصی مخالفت شده است. از موارد مطرح شده در کمیسیون ماده ۵، ۱۰.۲ درصد مربوط به طرح‌های موضعی، ۳.۱۰ درصد مربوط به طرح‌های موضوعی و ۸۶.۷ درصد مربوط به طرح‌های موردی بوده است و از میان درخواست‌های موردی، ۲۸.۵ درصد مربوط به بلندمرتبه سازی بوده که شامل ۲۰۸ مورد بوده است.
وی در تشریح درخواست‌های موضعی برای بلندمرتبه‌سازی در پایتخت ادامه داد: از ۲۰۸ مورد درخواست ارسال شده به کمیسیون ماده ۵، ۵۲ مورد مربوط به بلندمرتبه سازی بالای ۲۰ طبقه بوده و ۱۵۶ مورد درخواست بلندمرتبه‌سازی بین ۱۲ تا ۲۰ طبقه بوده است. همچنین ۵۲۲ مورد مربوط به درخواست‌های ساخت و سازهای زیر ۱۲ طبقه اختصاص داشته است. در حقیقت از ابتدای ساختمان‌سازی در شهر تهران تاکنون، ۹۷۹ مورد پروانه بلندمرتبه‌سازی صادر شده که حدود ۲۳۰ مورد از این بلندمرتبه‌سازی‌ها فاقد پروانه در سیستم‌ها هستند که به دهه‌های قبل مربوط می‌شوند.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران ادامه داد: در ۱۰ سال گذشته ۴۰۶ مورد صدور پروانه بلندمرتبه‌سازی انجام شده است که بخشی از این پروانه‌ها از دوره‌های گذشته در حال بررسی بوده و در این دوره صدور پروانه انجام شده است. کل سطح اشغال بلندمرتبه‌سازی‌ها در شهر تهران ۵.۶ کیلومتر است که در مقابل ۶۳۰ کیلومتر مربع سطح اشغال کل شهر تهران، می‌توان درخصوص اظهارنظرهایی که برای جلوگیری ساختمان‌های بلندمرتبه از جابه‌جایی هوا از سطح شهر تهران انجام می‌شود، قضاوت کرد. این در حالی است که تا قبل از سال ۱۳۸۵، ۳۴۳ مورد بلندمرتبه سازی در شهر تهران داشته‌ایم و از سال ۸۵ تا انتهای ۶ ماهه اول سال ۹۵، ۴۰۶ پرونده بلندمرتبه‌سازی صادر شده است.

دیدگاه کاربران