عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی :

واردات بنزین سال ۹۶ صفر می‌شود/سرنوشت سامانه هوشمند سوخت برای خودمان هم مبهم است

کد خبر: 79295
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۵ - ۳:۱۴ ب.ظ

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی از سناریوهای مختلف حذف کارت سوخت خبر داد و گفت: سرنوشت سامانه هوشمند سوخت هنوز برای ما در هاله‌ای از ابهام است.

به گزارش نداي مردم، «منصور ریاحی» مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در نشستی خبری اظهار داشت: در حال حاضر بیش از یک میلیارد لیتر ذخیره استراتژیک بنزین داریم که ذخیره مطلوبی محسوب می‌شود، همچنین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی برنامه‌های کلانی همچون کیفی سازی فرآورده در ۹ پالایشگاه کشور، تبدیل مازوت به نفت گاز، امنیت عرضه انرژی و راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس را در دستور کار دارد که در مورد اخیر یعنی پالایشگاه ستاره خلیج فارس، اولین واحد تا پایان سال وارد مدار خواهد شد و از سال آینده ۱۲ میلیون لیتر بنزین و ۴ میلیون لیتر گازوئیل یورو۴ تولید خواهد کرد.

ریاحی با بیان اینکه “از سال آینده واردات بنزین نخواهیم داشت”، گفت: تا پایان دی‌ماه ۶ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ جدید در کشور تولید و توزیع خواهد شد که ۳ میلیون لیتر آن مربوط به پالایشگاه بندرعباس و ۳ میلیون لیتر مربوط به پالایشگاه لاوان است و پس از این ۴۰ درصد از بنزین مصرفی کشور استاندارد زیست محیطی یورو ۴ را خواهند داشت.

وی افزود: همچینن، اکنون ۲۴ میلیون لیتر گازوئیل یورو ۴ تولید می‌کنیم که این عدد به ۴۰ میلیون لیتر در روز خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه “برای اولین بار در تاریخ ۱۰۰ ساله کشور امسال روزی ۴۰۰ هزار بشکه سوخت مایع شامل نفت کوره و گازوئیل از ۴ اسکله در بندرعباس، ماهشهر، لاوان و عسلویه صادر خواهیم کرد”، گفت: برنامه ریزی کرده ایم که با تغییر در مسیر خطوط لوله، ظرفیت صادراتی را به ۵۰۰ هزار بشکه در روز برسانیم که در صورت تحقق این امر سهم ایران در بازار صادرات خاورمیانه به ۱۳٫۷ درصد بالغ خواهد شد؛ این میزان صادرات معادل ۶۴ میلیون لیتر در روز است که تا پایان سال به ۷۸ میلیون لیتر در روز خواهد رسید. از این عدد ۵۰ میلیون لیتر مربوط به نفت کوره و ۱۴ میلیون مربوط به گازوئیل است.

وی ادامه داد: در سال ۹۳ حدود ۱۰ میلیون لیتر نفت کوره در قالب صنعت بانکرینگ تحویل شد که این عدد در سال ۹۴ به ۱۳ میلیون لیتر رسید؛ همچنین در سال ۹۳ روزانه ۴۳۰ هزار لیتر نفت گاز به بانکرینگ تحویل داده شد که در سال ۹۴ به حدود روزانه ۸۰۰ هزار لیتر رسید.

ریاحی با بیان اینکه “در ۶ ماهه نخست سال جاری، ۳٫۷ میلیون لیتر سوخت هواپیما فروختیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰ درصد رشد را نشان می‌دهد”، گفت: همچنین در این مدت ۱۰۵ هزار تن متریک LPG معادل ۱۹۰ میلیون لیتر فروختیم که ۱۴۱ درصد نسبت به سال ۹۴ رشد داشته و در ۶ ماهه نخست امسال ۳۸۰ میلیون لیتر معادل ۲ میلیون لیتر در روز فروش گازوئیل در مرزها داشته‌ایم.

وی افزود: ۲۰ میلیون لیتر گازوئیل مازاد داریم که بخشی از آن به صادرات و بخشی به فروش داخل اختصاص دارد که تلاش می‌کنیم عرضه داخلی کلاً در بورس انجام شود.

این مقام مسئول در خصوص طرح برندینگ جایگاه‌های سوخت، با بیان اینکه “تلاش می کنیم عرضه سوخت را رقابتی کنیم”، گفت: شرکت ملی پخش یک تأمین کننده انحصاری بود و ما تلاش می‌کنیم که عرضه سوخت را به تدریج و طی مراحل مختلف به صورت نیمه انحصاری، نیمه رقابتی و در نهایت رقابتی تبدیل کنیم تا چندین عرضه کننده و چندین خریدار عمده سوخت داشته باشیم.

وی با بیان اینکه این تغییر ساختار در بخش تأمین کننده و عرضه کننده تا حدودی انجام شده است، اذعان داشت: ۱۷ شرکت صاحب صلاحیت قوی با گردش مالی بالا برای برند شدن تعیین صلاحیت شدند.

ریاحی با بیان اینکه “برای کامل کردن این زنجیره بخش خصوصی هم باید وارد شود و به زیرساخت نیاز دارد”، گفت: شرکت‌های خصوصی در حال حاضر اسکله اختصاصی و مخازن دارند و ما ۶٫۵ تا ۷ میلیون لیتر فرآورده را از طریق اسکله اختصاصی یکی از شرکت‌های خصوصی در عسلویه مبادله می‌کنیم.

وی ادامه داد: ۳ شرکت برند در رامسر، شیراز و اصفهان نیز تلاش می‌کنند یکی دیگر از زیرساختهای مورد این صنعت یعنی ناوگان حمل و نقل را تأمین کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه “طرح پیمایش را در ۲ فاز در دستور کار قرار داده ایم”، گفت: در فاز اول براساس بارنامه و اسناد حمل و در فاز دوم براساس تجهیز ناوگان حمل و نقل عمومی به GPS سوخت به خودروهای سنگین بین شهری اختصاص می‌یابد.

وی افزود: گازوئیل مصرفی در بخش حمل و نقل نزدیک به ۵۱ میلیون لیتر در روز بود که در شهریورماه به ۴۱ میلیون لیتر در روز رسیده و کاهش ۹٫۲ میلیون لیتری را نشان می‌دهد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران از طبقه‌بندی خودروهای دیزلی حمل بار و مسافر خبر داد و گفت: همزمان با حذف سهمیه کارت سوخت خودروهای فاقد بیمه شخص ثالث، قدم‌های مثبتی برداشته شد و مشخص شد در برخی موارد اساساً خودرویی وجود نداشته است و از این محل هم نزدیک به ۲ میلیون لیتر صرفه‌جویی انجام شده است.

وی ادامه داد: تخصیص گازوئیل درون شهری را هم باید به همان شیوه برون شهری انجام دهیم که این کار باید توسط وزارت کشور و شهرداری انجام شود و قطعاً صرفه‌جویی خوبی را به دنبال خواهد داشت.

ریاحی با بیان اینکه “برای آینده در راستای کاهش چشمگیر مجددا در مصرف سوخت، مرحله دوم طرح پیمایش را براساس تخصیص سوخت بر مبنای GPS اجرا خواهیم کرد” گفت: سرمایه‌گذاری اینکار در حال انجام است و وزارت راه و سازمان پایانه‌ها متولی انجام آن شده اند.

وی افزود: همچنین در آینده قصد داریم طرح بلوک‌بندی مجاری عرضه را دنبال کنیم که محدودیت سوخت‌گیری در بعضی مسیرها را به دنبال خواهد داشت چنانکه به خودروهای خاص در مسیر خاص و شهر خاص سهمیه مشخصی داده می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تصریح کرد: خودروهای ترانزیتی در حال حاضر از سوخت یارانه‌ای استفاده می‌کنند که با ساماندهی آنها می‌خواهیم کاری کنیم که سوخت آزاد دریافت کنند.

وی ادامه داد: سرنوشت سامانه هوشمند سوخت هنوز برای ما در هاله‌ای از ابهام است و ابلاغیه‌ای درباره آن نداشته‌ایم؛ ما در شرکت ملی پخش سناریوهای متفاوتی دیده‌ایم که کارت سوخت حذف و سامانه حفظ شود یا هر دو حذف شوند یا تلفیقی از این ۲ سناریو و فقط منتظر ابلاغ مصوبه مجلس و دولت هستیم و یکی از این سناریوها را عملیاتی می‌کنیم؛ البته اگر بخواهیم کارت یا سامانه را حذف کنیم قطعاً زمان‌بر و هزینه‌بر خواهد بود کما اینکه حفظ آن هم هزینه‌بر است.

ریاحی با بیان اینکه “سیستم ما نزدیک به یک دهه در حال کار است و اگر بخواهیم با شرایط موجود کار آن را ادامه دهیم ۴۰ میلیارد تومان پول می‌خواهیم”، گفت: اگر بخواهیم این سامانه را احیا و نوسازی کنیم به ۸۰ تا ۹۰ میلیارد تومان منابع نیاز خواهیم داشت و البته هزینه‌های حذف سامانه از هزینه‌های نگهداری آن کمتر خواهد بود.

وی افزود: تلاش می‌کنیم همان اهداف کارت سوخت بنزین در کارت سوخت گازوئیل هم محقق شود تا بتوانیم قیمت گازوئیل را به قیمت فوب نزدیک کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با اشاره به پیشی بینی رشد ۳۰ درصدی زائران اربعین، گفت: ما برای مدیریت سوخت از تمام ظرفیت‌های مجاری عرضه استفاده می‌کنیم چنانکه استان‌های هدف و استان‌های معین را تعیین کردیم و استان‌های هدف استان‌های مرزی هستند که زائران از آنها خارج می‌شوند.

وی ادامه داد: انبارش و ذخیره‌سازی در استان‌های معین و هدف، حمل و نقل و عرضه، ایجاد مجتمع‌های رفاهی در اهواز و ذخیره‌سازی مناسب سوخت در ایام اوج مل و نقل اربعین را دنبال می‌کنیم و در کنار این موارد استقرار تجهیزات و ادوات ایمنی و آتش‌نشانی، استقرار جایگاه‌های سیار، آموزش پرسنل جایگاه‌ها، اکیپ‌های معین و ایجاد ایستگاه‌های صلواتی را نیز در دستور کار داریم.

وی ادامه داد: روزانه ۴٫۶ میلیون لیتر نفت سفید در نقاط صعب‌العبور بخصوص در استان‌های غربی کشور توزیع می‌کنیم که ۱۱ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است و روزی نزدیک به ۴ میلیون لیتر نیز سوخت هوایی می‌فروشیم.

ریاحی در پاسخ به سوالی در خصوص بدهی شرکت‌های هواپیمایی گفت: هماهنگی‌ها با سازمان هواپیمایی و انجمن صنفی شرکت‌های هواپیمایی ادامه دارد.

وی با اشاره به ۲ نوع بدهی جاری و سنواتی شرکت‌های هواپیمایی گفت: کل بدهی این شرکت‌ها حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان است که ۷۷ درصد آن مربوط به شرکت‌های ایران‌ایر، آسمان و ماهان است.

این مقام مسئول تصریح کرد: نقشه راهی برای تسویه این بدهی طراحی کرده‌ایم به گونه‌ای که از سال ۹۵ بهای سوخت نقدی پرداخت می‌شود و بدهی جاری کمتر شده است و با بانک‌ها وارد مذاکره شدیم که آنها طرحی دادند که در زمان صدور بلیت سهم سوخت به صورت علی‌الحساب مستقیماً وارد حساب شرکت ملی پخش و سپس خزانه شود که بانک‌ها از این طرح استقبال کردند اما اجرای آن منوط به موافقت سازمان هواپیمایی و انجمن صنفی و ایرلاین‌ها است.

وی ادامه داد: کار کارشناسی با بانک‌ها و سازمان هواپیمایی و ایرلاین‌ها ادامه دارد اما اعتقاد داریم این طرح باید قبل از پایان سال ۹۵ عملیاتی شود.

ریاحی با بیان اینکه “درباره بدهی سنواتی به جز ۳ شرکتی که ۷۷ درصدی بدهی مربوط به آنهاست سایر شرکت‌ها شامل کاسپین، نفت، ایرتور، آتا و امثال آن توافق کردیم تا پایان سال بدهی سنواتی را صفر کنند”، گفت: این ۳ شرکت می‌گویند در تبصره ۲۳ لایحه بودجه ۹۵ با توجه به اینکه نزدیک به ۱۳۰۰ میلیارد تومان از دولت طلب دارند تسویه یا تهاتر بدهی آنها با دولت از این طریق پیش‌بینی شده است اما چون نام آنها در مصوبه ذکر نشده است و پرداخت پول منوط به ذکر نام است تلاش می‌کنند که مصوبه‌ای بگیرند که براساس آن این بدهی با طلب آنها تهاتر شود که به توافق با دفتر رئیس جمهور و سازمان مدیریت نیاز دارد؛ البته اگر شرکت‌های هواپیمایی بدهی خود را پرداخت نکنند روال‌های قانونی را طی خواهیم کرد./تسنيم

 

دیدگاه کاربران