عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران :

هوای شهر تهران برای سومین روز پیاپی ناسالم است

کد خبر: 79444
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۸ ق.ظ

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران گفت: شاخص کیفیت هوای تهران با عدد ۱۱۵در سومین روز پیاپی برای گروههای حساس در شرایط ناسالم قرار دارد.

به گزارش نداي مردم، بر اساس معیار سطح اهمیت بهداشتی شاخص کیفیت هوا (AQI) به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ سالم ( زرد )(حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس(نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.
محمد رستگاری روزیکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کیفیت هوای شهر تهران در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت هشت صبح امروز، با افزایش یک رقمی میزان غلظت میانگین آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲٫۵ میکرون، فراتر از حد سلامت بوده و بر روی عدد ۱۱۵ قرار گرفت.
وی گفت: در همین مدت میزان غلظت آلاینده های منواکسید کربن از ۴۸ به ۴۲ و ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون از ۷۶ به ۷۵ کاهش داشته اند.
رستگاری افزود: ایستگاه های پارک سلامت، شادآباد و پارک رازی در مناطق ۱۷، ۱۸ و ۱۱ با شاخص عددی ۱۴۹، ۱۴۰ و ۱۳۲ آلوده ترین هوا را در ۲۴ ساعت گذشته بین مناطق شهری تهران داشتند.
وی گفت: ایستگاه های پونک، دانشگاه شهیدبهشتی و پیروزی در مناطق ۵، ۱ و ۱۳ با شاخص عددی ۷۹، ۹۲ و ۹۶ سالم ترین نقاط جوی شهر تهران در این مدت بودند.
معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان تهران افزود: براساس پیش بینی هواشناسی، با توجه به جوی آرام و آسمانی صاف انتظار می رود شاخص کیفیت هوای شهر تهران تا ساعات ظهر همچنان در شرایط ناسالم برای گروه های حساس باقی بماند.
رستگاری به افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی، زنان باردار، سالمندان و کودکان توصیه کرد از فعالیت های طولانی مدت و ورزش در فضای باز خودداری کنند.
شاخص کیفیت هوا، Air Quality Index) AQI) شاخصی برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است.

دیدگاه کاربران