عضویت در خبرنامه الکترونیک
شهردار تهران :

در واگذاری‌ها به هیچ عنوان جرم صورت نگرفته است

کد خبر: 79533
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۱ ب.ظ

شهردار تهران در صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران گفت: در مدت ۱۱ سال مدیریتم بر شهرداری، سراغ ندارم که حتی یک بار درباره علت بازرسی‌ها سوال کرده باشم.

به گزارش نداي مردم ، محمدباقر قالیباف در صحن شورای شهر با موضوع توضیحات درباره واگذاری املاک در شهرداری با اشاره به روز ۱۳ آبان گفت: روحیه استکبارستیزی و ویژگی های انقلابی از مهمترین نشانه های افراد در سازمان های انقلابی است. ان‌شاءالله هر کجا که هستیم این روحیه مبارزه با استکبار و ظلم ستیزی و دفاع از مظلومان و محرومان مسلمان و غیرمسلمان را که واجب است، پیگیری کنیم.

وی با تقدیر از اعضای شورای شهر تهران برای فرصتی که به او درباره نامه ای با موضوع املاک تعاونی شهرداری بوده، دادند، بیان کرد: متاسفانه این نامه هم برای دلسوزان نظام و انقلاب ایجاد نگرانی کرد و هم باعث سوءاستفاده دشمنان و بدخواهان مخصوصا دشمنان شناخته شده و کمربسته علیه انقلاب و نظام در خارج از کشور شد.

شهردار تهران اضافه کرد: شهرداری مجموعه ای است با ۶۰ هزار نیروی زحمت‌کش که به صورت مستقیم با این مجموعه کار می‌کنند و هزاران نفر که به صورت غیرمستقیم در آن فعالیت دارند. در ۲۲ منطقه شهرداری، سازمان ها و شرکت های متعدد وجود دارند. نزدیک به ۵۰ سازمان که هر کدام حساسیت کارشان از خود شهرداری بیشتر است.

قالیباف اضافه کرد: حداقل ۲۵۰ ماموریت داریم که هر کدام از آنها اگر لحظه ای با درنگ همراه شوند ایجاد مشکل خواهند کرد.

روزانه حدود ۴ هزار نامه در سیستم اتوماسیون اداری ثبت می‌شود

وی افزود: ما مجموعه درآمد- هزینه هستیم و این خودش سختی های بسیاری دارد. ما سیستم اتوماسیون اداری را ایجاد کردیم که در این هشت سال به طور کامل برقرار شده و در این مدت ۸ میلیون سند و مکاتبه در این اتوماسیون ثبت شده است، یعنی روزانه ۴ هزار نامه به مجموعه این سیستم وارد می شود.

شهردار تهران ادامه داد: حال شما نامه ها و پیام های ارسال شده به سامانه های ۱۳۷ و ۱۸۸۸ را هم به آن اضافه کنید که روزانه چند هزار پیام به آنها مخابره می شود در این صورت می توانید حجم کار را ببینید.

جزو مدیرانی نیستم که از گذشته گلایه کنم

قالیباف در ادامه گفت: روزی که وارد فضای شهرداری شدم، در اولین جلسات به همکارانم اعلام کردم که باید سه رکن را مورد توجه قرار دهیم شهر، شهروند و شهرداری.

وی اضافه کرد: هر تصمیمی که گرفته می شود، باید اثر آن را در این سه مجموعه بسنجیم و بعد تصمیم بگیریم.

شهردار تهران با بیان اینکه جزو مدیرانی نیستم که بخواهم از گذشته انتقاد کنم، اظهار داشت: به این نتیجه رسیدیم که اگر بخواهیم در شهر و برای شهروندان ایجاد تحول کنیم ابتدا باید در شهرداری تحول ایجاد شود.

قالیباف ادامه داد: واقعیت این است که وقتی سوابق را مطالعه کردم، دیدم یک سیستم اداری منظم و قابل دسترس وجود ندارد، منظورم مجموعه ای است که بشود تحلیل جمع‌بندی شده ای را از آن به‌دست آورد.

وی افزود: آن انضباط مالی که مورد توقع بود، وجود نداشت و در حسابرسی ها همه جا با واژه غیرقابل اظهار نظر یا مردود روبرو بودیم. در بحث ثبت و ضبط املاک نظمی وجود نداشت حتی در بحث های رفاهی و واگذاری ها یک پرونده مشخص ثبت و ضبط که نشان دهد یک کارگر یا کارمند در طول ۲۰ سال چه خدماتی را از شهرداری دریافت کردند، وجود نداشت.

هوشمندسازی در شهرداری را به‌عنوان اولویت اول در دستور کار قرار داده‌ایم

شهردار تهران تاکید کرد: به این نتیجه رسیدیم که بدون این تحول در داخل ایجاد تحول برای شهر و شهروند امکان پذیر نیست. لذا به این باور رسیدیم که هوشمندسازی درون شهرداری از هوشمندسازی شهر بالاتر است.

قالیباف افزود: امروز بیش از ۱۴۰ سیستم و خدمات در بستر IT در شهرداری انجام می شود که مردم با حدود ۴۰ سیستم به صورت مستقیم ارتباط دارند و خدمات می گیرند.

وی اضافه کرد: امروز اطلاعات ما در حوزه IT جمع شده و یکی از بزرگترین حوزه های برنامه ریزی شده است؛ زیرا داشتن اطلاعات صحیح مهمترین عنصر برای برنامه ریزی و تصمیم درست است. شفاف سازی یعنی این، مبارزه با فساد یعنی این و به همین دلیل است که دستگاه های نظارتی، شهرداری را دستگاه برتر در این حوزه معرفی می کنند.

به طور متوسط سالانه ۴۰ تیم بازرسی دوره‌ای به شهرداری اعزام می‌شوند

شهردار تهران در ادامه گفت: متاسفانه گاهی می شنوم که نظارت، رسیدگی و بازرسی در شهرداری تهران نیست.

قالیباف با بیان اینکه بازرسی و نظارت به دو صورت در شهرداری صورت می گیرد، بیان کرد: بخش اول بازرسی داخلی خود شهرداری است، جدا از دستگاه های مسئول در این حوزه، ما شبکه عیون را هم ایجاد کردیم که دائم از مدیران شهری به ما گزارش می دهند.

وی با اشاره به بازرسی بیرونی نیز گفت: بر اساس قانون شورای شهر از طریق تفریغ، تلفیق، حسابرسی، کمیسیون نظارت، معاون نظارت، تحقیق و بررسی و سوال و تذکر استیضاح و همچنین بازدیدهای میدانی می تواند از شهرداری بازرسی کند و اینها ابزار دست شورای اسلامی شهر تهران است.

شهردار تهران افزود: همچنین سازمان بازرسی استان تهران، بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات، دیوان عدالت اداری، مجلس شورای اسلامی، کمیسیون اصل ۹۰، کمیسیون شوراها، کمیسیون عمران، دادستان محترم در قوه قضائیه، سیستم های امنیتی و اطلاعاتی، وزارت کشور، بازرسی ریاست جمهوری، بازرسی دفتر مقام معظم رهبری و… مرتب در حوزه های مختلف از ما توضیح می خواهند.

قالیباف ادامه داد: فقط درباره بازرسی کل کشور توضیح دهم که به‌طور متوسط سالانه ۴۰ تیم بازرسی دوره ای به شهرداری می فرستند که البته این قانون است و ما از آن استقبال می کنیم.

وی تاکید کرد: در این ۱۱ سال سراغ نداریم که یک بار سوال کرده باشیم که علت بازرسی ها چیست بلکه همیشه هر سندی خواستند در اختیارشان قرار دادیم و هر کجا را خواستند ببینند، شرایط را برای آنها فراهم ساختیم.

دیدگاه کاربران