عضویت در خبرنامه الکترونیک
شهردار تهران :

امیدوارم تحت عنوان شفاف سازی دیگر آبروی افراد ریخته نشود/ خودم را مکلف کرده ام که شهرداری را مجموعه شفاف، شیشه ای و قابل دیدن کنم

کد خبر: 79593
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۵ - ۳:۰۵ ب.ظ

محمد باقر قالیباف با اشاره به مستندات دادستانی اظهار داشت: دادستان کل کشور بعد از بررسی به صورت روشن و شفاف گفتند که در واگذاری املاک و اراضی شهرداری تهران در تعاونی ها به هیچ عنوان تخلف و جرمی صورت نگرفته است.

به گزارش نداي مردم، محمدباقر قالیباف، شهردار تهران در سیصد و دومین جلسه شورای شهر تهران به ارائه گزارش از عملکرد املاک شهرداری تهران پرداخت.

شهردار تهران در ابتدا ضمن تبریک ۱۳ آبان به عنوان روز استکبار ستیزی، تاکید کرد: اگر بخواهیم از صفت های یک فرد انقلابی نام ببریم، حتما روحیه استکبار ستیزی یکی از مهم ترین ویژگی ها و خصلت های هر فرد و سازمانی در مجموعه انقلاب اسلامی است. امیدوارم هر کجا هستیم این روحیه مبارزه با استکبار و خوی استکباری، ظلم ستیزی و دفاع از محرومان و مظلومان اعم از مسلمان و غیر مسلمان را داشته باشیم.

قالیباف ضمن قدردانی از اعضای شورای شهر اظهار داشت: تشکر می کنم از این که این فرصت را برای من فراهم کردید تا در یک جلسه علنی برای شما ، رسانه های محترم که نمایندگان افکار عمومی هستند و در راس همه مردم شهر تهران که در جریان یک خبر و نامه ای که درباره املاک تعاونی شهرداری تهران بود، قرار بگیرند.

در ادامه خاطر نشان کرد: این نامه از طرفی برای دلسوزان ایجاد نگرانی کرد و از طرفی هم باعث سوء استفاده دشمنان و بدخواهان، مخصوصا دشمنان شناخته شده و کمربسته علیه انقلاب و نظام در خارج از کشور شد.

ابعاد کار شهرداری تهران و گستردگی آن برای مردم خوب تشریح نشده است
وی سخنان خود را با تشریح خلاصه ای از گستردگی کار در شهرداری ادامه داد و افزود: بسیاری از اوقات که با مردم صحبت می کنم، مطمئن شده ام که شاید به خاطر ضعف ما، هنوز نتوانسته ایم ابعاد شهرداری تهران و گستردگی کار را برای مردم خوب تشریح کنیم. حتی گاهی بعضی عزیزان از شهرستان ها به دلیل عدم آشنایی با سیستم های اداری و حقوقی فکر می کنند اگر اشکالی در شهرداری شهر خودشان وجود دارد، امورات آنها به تهران بر می گردد. همان طور که در داخل خود شهر تهران نیز شاید جایگاه و گستردگی کار مشخص نباشد.

به گفته قالیباف شهرداری تهران مجموعه ای است که نزدیک به ۶۰ هزار نفر افراد زحمت کش شامل کارگران و کارکنان به صورت مستقیم با آن کار می کنند. هزاران نفر نیز غیر مستقیم با شهرداری مشغول به کار هستند که در ۲۲ منطقه و در نزدیک به ۵۰ سازمان و شرکت های متعدد فعالیت می کنند که حساسیت کاری آن ها از شهرداری تهران بیشتر است. ما در شهرداری تهران حداقل بیش از ۲۵۰ ماموریت داریم که درنگ در هر کدام از این ماموریت ها باعث می شود در لحظه عکس العمل ایجاد شود.

وی افزود: روز یکشنبه باتوجه به گستردگی و حساسیت کار بعد از جلسه شورای شهرداران در بهشت زهرا، به محل تطهیر و غسل اموات شهر تهران سر زدیم. در آن زمان حدود ۲۰ دقیقه از این محل بازدید داشتیم و در این ۲۰ دقیقه روال کاری عادی آنها طبیعتا متوقف شد که همین زمان کوتاه در نظم کاری آنجا اثرگذار بود. هر کاری در شهرداری لحظه ای مورد درنگ قرار بگیرد، در همان لحظه عکس العمل دارد.

شهردار پایتخت با بیان اینکه ما یک مجموعه درآمد و هزینه هستیم که باید تلاش کنیم درآمد ایجاد کنیم تا هزینه کنیم، گفت: این کار خودش سختی هایی دارد. IT Base شدن تشکیلات شهرداری و برقراری اتوماسیون در هشت سال گذشته باعث شده است تا ۸ میلیون سند و مکاتبه در این اتوماسیون انجام شود. یعنی روزانه چهار هزار نامه به مجموعه این سیستم وارد می شود که نشان از گستردگی کار دارد. اگر سامانه های ۱۳۷ و ۱۸۸۸ را بررسی کنید نیز شاهد هستید که روزانه شش – هفت هزار تماس صورت می گیرد که روی ۵۰ درصد آن باید عملیات انجام گیرد و اقدام شود.

جزو مدیرانی نیستم که بخواهم از گذشته گله ای کنم
قالیباف با تاکید بر اینکه جزو مدیرانی نیستم که بخواهم از گذشته گله ای کنم، اظهارکرد: اگر امروز هم این نکته را بیان می کنم، به دلیل آن است که توضیح دهم. در روزهای ابتدایی وقتی با همکاران جلسه می گذاشتیم، می گفتیم در هر اقدام باید سه موضوع شهر، شهروند و شهرداری را مورد توجه قرار دهیم . هر تصمیمی گرفته می شود؛ باید اثر آن را بسنجیم و بعد تصمیم بگیریم چرا که در غیر این صورت آثار منفی به دنبال دارد. همچنین همیشه تاکید کردم که اگر می خواهیم در شهر و شهروندان تحول ایجاد کنیم؛ لازمه این تحول آن است که ابتدا در شهرداری تحول ایجاد شود تا بتوانیم بر شهر و شهروند اثرگذار شویم و از این ظرفیت بالای مردمی استفاده کنیم.

وی افزود: وقتی یک مطالعه ای درباره سوابق در شهرداری انجام دادم، یک سیستم اداری منظم و قابل دسترسی را در شهرداری ندیدم که بتوان بر اساس آن تحلیل جمع بندی شده ای از مجموعه کارها داشت. از این رو در گذشته آن انضباط مالی که توقع می رفت وجود نداشت چرا که سیستم های نقدی و غیر نقدی مشخص نبود و در حسابرسی ها همه یا غیر قابل اظهار نظر و یا مردود بود. همچنین در ثبت و ضبط املاک اعم از مستعلات و زمین نظم درستی نبود.

دکتر قالیباف ادامه داد: نمونه آن بی نظمی در گذشته این است که وقتی پل صدر را می ساختیم، یکی از املاک آنجا در خرید مقاومت می کرد و قرار بود ماده ۹ شود. وقتی این موضوع به دادگاه کشیده شد، در نهایت در اسناد و مدارک مشخص شد که این زمین هنوز متعلق به شهرداری است. در حالیکه برای زمینی که هنوز متعلق به شهرداری بود، به نفع کس دیگری پروانه صادر شده بود و آنطور که باید و شاید ثبت و ضبط نمی شد.

وی افزود: به همین دلیل در شورای شهر سوم هم خود اعضای شورا در همین بحث های رفاهی، به این تشخیص رسیدند که طرحی را ارایه دهند تا واگذاری و امکانات رفاهی پرونده مشخصی داشته باشد به این ترتیب مشخص می شود که یک کارگر و کارمند ما در ۲۰ سال گذشته چه خدماتی از شهرداری تهران گرفته است. این در حالی است که این اطلاعات پیش از این قابل دسترسی نبود.

شهردار تهران ادامه داد: به این نتیجه رسیدیم بدون اینکه تحول را در داخل مجموعه انجام دهیم، امکان پذیر نیست که بتوانیم برای شهر تحول به وجود بیاوریم. بنابراین هوشمندسازی درون شهرداری اولویت بیشتری از هوشمند سازی شهر داشت. اگر امروز در حوزه هوشمند سازی شهر اقدامات بزرگی انجام دادیم، بیشتر از شهر این هوشمند سازی را درون شهرداری انجام دادیم. به طوری که امروز بیش از ۱۴۰ سیستم و خدمات در بستر IT در شهرداری تهران انجام می شود که از این تعداد حدود ۳۸ خدمت را مردم به صورت مستقیم در سایت شهرداری تهران خدمات می گیرند و بقیه سیستم ها از جمله سیستم فاینانس، املاک، رفاهی و منابع انسانی در داخل مجموعه شهرداری تهران است.

در حال حاضر تصمیم گیری در هر سطحی از شهرداری قابل رصد است
قالیباف با تاکید بر این نکته که داشتن اطلاعات صحیح مهم ترین عنصر برای برنامه ریزی دقیق و تصمیم درست است، ابراز داشت: امروز هر اتفاق، تصمیم و فرایند تصمیم گیری در هر سطحی از شهرداری تهران ثبت و ضبط می شود، در سیستم های شهرداری باقی می ماند و قابل رصد است. این به معنی شفاف سازی، مبارزه با فساد، جلوگیری از تبعیض و عدالتخواهی است. این را من نمی گویم، بلکه دستگاه های ذیربط در دولت هم شهرداری تهران را در این بخش به عنوان دستگاه برتر نسبت به همه دستگاه های دولتی و عمومی شناخته اند. در این میان از لایه های اطلاعاتی، جی آی اس و رصدی که در این حوزه وجود دارد، می گذریم.

شهردار پایتخت با بیان اینکه امروز همه مزایده های قراردادها، واگذاری ها، سیستم های نقل و انتقالات و دریافتی ها و هزینه ها در این سیستم ثبت و ضبط می شود، گفت: بنده در بدو ورودم در شهرداری تهران گفتم خودم را مکلف می دانم که شهرداری را مجموعه شفاف، شیشه ای و قابل دیدن کنم. اکنون در سایت شهرداری تهران می توانید گزارش ها را در حوزه های مالی ببینید. در این شرایط کدام سازمانی مثل شهرداری وجود دارد که در دسترسی اطلاعات و در اختیار گذاشتن اطلاعات همانند ما عمل کند؟

وی افزود: بعضا شنیده ام که نظارت، رسیدگی و بازرسی در شهرداری ها و یا بر شهرداری تهران نیست و هر کس هر کاری دلش می خواهد انجام می دهد. در این زمینه با خودم فکر می کردم که به عنوان شهردار تهران در این حوزه چه وضعی دارم؟ آیا بقیه مدیران هم اینطوری هستند؟

قالیباف با تاکید بر اینکه بحث های بازرسی و نظارتی دو بخش هستند، بیان کرد: یک بخش داخل شهرداری است که ما در شهرداری حراست، بازرسی و حسابرسی داریم و طبق قانون شهرداری نیز شهردار به عنوان ذی حساب مکلف است که خودش حسابرسی کند و کارهای ذی حسابی را انجام دهد. یعنی خود شهرداری در درون خودش بازرسی، حراست، بازرسی دفتر شهردار و حسابرسی ها را دارد که کارشان را انجام می دهند. همه دوستان در شهرداری می دانند که من غیر از همه این بازرسی ها، شبکه عیون را هم در این مجموعه راه اندازی کردم. از این رو شبکه عیون هم مرتب گزارش های دقیقی را از عملکرد شهرداری و مدیران در محلات به من می دهد . با این کار سیستمی ایجاد می شود که بتوانیم یک نظارت مردمی هم در این شبکه داشته باشیم.

شهردار تهران در ادامه به نظارت های بیرونی بر مجموعه شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: در بیرون از حوزه شهرداری، اولین جا خود شورای شهر است که از طریق حسابرسی، تفریغ، تلفیق، کمیسیون نظارت، معاونت نظارت، تحقیق و بررسی، سوال، تذکر، استیضاح، بازدید های میدانی و تذکرات متعدد می تواند شهرداری را زیر نظر داشته باشد و دوستان از این طریق پیگیری می کنند که وظیفه آن ها نیز همین است.

وی ادامه داد: در دستگاه های بیرونی سازمان بازرسی کل کشور، بازرسی استان تهران، دیوان محاسبات، دیوان عدالت اداری، مجلس شورای اسلامی، کمیسیون اصل ۹۰، کمیسیون شوراها، کمیسیون عمران، شخص دادستان محترم در قوه قضائیه گزارش ها و موارد را پیگیری می کنند و توضیح می خواهند. همچینین سیستم های امنیتی و اطلاعاتی مورد ها را پیگیری می کند و گزارش می خواهند که در این زمیانه مکتوبات و سوال دارند و باید به این سوالات پاسخ دهیم.
قالیباف گفت: همچنین وزارت کشور، بازرسی ریاست جمهوری، هیات های رسیدگی به تخلفات، بازرسی دفتر مقام معظم رهبری نیز از جمله جاهایی است که در حوزه های مختلف از ما توضیحات، مکتوبات و مستندات می خواهند.

همکاری کامل شهرداری در دهه اخیر با بازرسان
شهردار تهران با اشاره به فرایند بازرسی کل کشور برای بررسی موارد در شهرداری تهران، اظهارکرد: بازرسی کل کشور به تنهایی به طور متوسط سالانه ۴۰ تیم بازرسی دوره ای، نوبه ای و موردی به شهرداری تهران ارسال می کند که این آمار تنها مربوط به سازمان بازرسی است و آمار بقیه دستگاه ها را شامل نمی شود. این تیم های سازمان بازرسی از دو نفر تا پنج نفره هستند که حکم می گیرند و حکم آنها نیز خطاب به من است. در این ۱۱ سال گذشته شما یک مورد را سراغ ندارید که حتی من سوال کرده باشم که علت این بازرسی چه است؟ بلکه عین آن بازرسی را ابلاغ کردم و همه سازمان ها و معاونان را مکلف کردم که کمال همکاری را داشته باشند.

وی ادامه داد: تا کنون صدها مورد بوده است که پایان این رسیدگی ها به ما ابلاغ شده و نتیجه این رسیدگی ها اصلاح سیستم، برخورد با افراد، تشویق و تنبیه بوده است. روال بازرسی هم اینگونه است که وقتی تیم بازرسی می آید، در سازمان و اداره مربوطه مستقر می شود و ما نیز مکلف هستیم که پشتوانه لازم و محل استقرار را تامین کنیم و هر سندی که مطالبه می کنند را در اختیارشان قرار دهیم . همچنین بازرسان می توانند هر جایی که مورد نیاز آنها است را بازدید کنند و ما نیز این همکاری را می کنیم.

قالیباف خاطر نشان ساخت: بعضا به ندرت گزارش های شفاهی به من می رسید که در برخی موارد همکاری با تیم های بازرسی به کندی صورت می گیرد. با این وجود ما هیچ گاه نمی گفتیم نماینده بازرسی ممکن است خارج از ماموریتش چیزی را طلب کرده باشد بلکه به همه مدیران گفتم اگر نماینده بازرسی مکتوب کرد و اسنادی درخواست کرد، حتما این اسناد را در اختیارشان قرار دهید.

شهردار تهران در ادامه عنوان داشت: وقتی تیم بازرسی می آید، یک گزارش اولیه ای تنظیم می کند. این گزارش اولیه که تنظیم شد، رئیس هیات بازرسی با رئیس دستگاه آن سازمان و یا منطقه جلسه ای را می گذارد و می گوید این گزارش اولیه من است؛ هر نکته ای دارید، بیان کنید. در ادامه این توضیحات از سوی رئیس سازمان مربوطه و یا شهردار منطقه داده شده و به گزارش اضافه می شود. حتی اگر تیم بازرسی این توضیحات نپذیرفت، می نویسد که این توضیح من را قانع نکرد. این گزارش نهایتا در اداره کل مربوطه در بازرسی ارجاع می شود و مدیر کل بازرسی آن را بررسی می کند.

لایه های متعدد نظارت و بازرسی از شهرداری تهران
وی در ادامه تشریح روند بازرسی در سازمان بازرسی کل کشور، افزود: رئیس بازرسی شهرداری تهران و معاونت مربوطه به همراه تیم کارشناسی در سازمان بازرسی جلسه می گذارند و این گزارش را یکبار بررسی می کنند. این گزارش در اختیار معاونت سازمان بازرسی قرار می گیرد و در کمیسیون تنقیح به جمع بندی می رسند. هر آنچه کمیسیون تنقیح جمع بندی کرد، در نهایت گزارش و نظر سازمان بازرسی می شود. در کلیه این مراحل نیز اسناد محرمانه، غیر قابل انتشار و غیر قابل تصمیم گیری است چرا که هنوز به نتیجه نرسیده است.

شهردار تهران گفت: بعد از نظر نهایی کمیسیون تنقیح سه راه پیش رو قرار دارد؛ یا پیشنهاداتی برای شهرداری دارند که باید این اصلاحات را انجام دهید. پرونده پیش ما می آید و ما اصلاحات انجام می دهیم و آنها نیز پیگیری می کنند. اگر تخلفی انجام شده باشد، به هیات رسیدگی به تخلفات ارجاع می شود که یک سطح در شهرداری و یک سطح در نهاد ریاست جمهوری است. اگر هم بازرسی به این نتیجه برسد جرمی اتفاق افتاده است، مستقیم به دادسرا ارجاع می دهد و سپس پیگیری می کند.

قالیباف یادآور شد: پیش از این در موضوع املاک یک تیم دیگر آمده بود و بازرسی کرده بود؛ این تیم در ۱۷ بند نظرات خود را به ما داده بودند که در بند ۱۴ آن گزارش ،یک تذکر در حوزه املاک ما بود که آن تذکر را هم ما دنبال کردیم؛ اما بازرسی مجددا تشخیص داده است که املاک شهرداری را بررسی کند. ما هم ابلاغ کردیم و سرتیم بازرس اینجا مستقر شدند تا کارشان را شروع کنند. در حین اینکه کار انجام شد، هنوز هیچ گونه نوشته و مکتوبی از رئیس هیات بازرسی به ما در شهرداری تهران داده نشده بود؛ یعنی هیات بازرسی در شهرداری تهران مستقر شده بود، اطلاعاتش را جمع کرده بود اما به دلیل اینکه کارش نهایی نشده بود، به این نتیجه رسیده بود که باید از افرادی برای تکمیل گزارشش سوال کند؛ از این رو هنوز گزارش را ننوشته بوده است.

وی در ادامه اظهار کرد: هیات بازرسی تشخیص داد باید از ۵۰ – ۶۰ نفر سوال کند به همین جهت به این افراد نامه نوشت که نظر خود را به ما بگویید؟ بنابر این نیاییم بگوییم سازمان بازرسی گزارش داد! بلکه هنوز حتی به گزارش اولیه خود هم نرسیده بود که بعد بنشیند با املاک و سازمان بازرسی ما صحبت کند. بلکه در حال تکمیل اطلاعات درباره افرادی بود که در دوره های مختلف در مسئولیت بودند. به عبارتی – هیات بازرسی – بیان می کرد که این اسناد از دید من این اشکالات را دارد و باید توضیحات خود را بیان کنید.؛ در حقیقت آن نامه یک نامه شخصی محرمانه خطاب به افراد بود و نه خطاب به شهرداری.

شهردار تهران همچنین گفت: در آن زمان می گفتند این نامه گزارشی است که از بازرسی رسیده است و بیایید آن را به شورا بدهید. من می گویم هیچ نامه ای از بازرسی به ما نرسیده و سوالی نکرده اند؛ حتی به جایگاه حقوقی افراد کاری نداشته اند بلکه به فرد نامه نوشته شده که اگر درباره این موضوع توضیحی دارید، بیان کنید.

شهردار تهران افزود: بنده از بحث های موجود متوجه شدم چنین نامه ای وجود دارد. در ذهنم بود حتما کار خلاف قانونی انجام نمی شود، اما متاسفانه آن اتفاق برای رسانه ای شدن نامه صورت گرفت که دادستان محترم هم توضیح دادند. این نامه محرمانه، بدون اینکه ما خطابش باشیم، اینطور در رسانه ها آمده بود. بنده احساس کردم اول وظیفه دارم از کیان شهرداری تهران و کارکنان و کارگران شهرداری صیانت کنم و دوم بررسی کنم تا اگر تخلف و جرمی اتفاق افتاده است، حتما با آن برخورد کنم؛ حتما در این رسیدگی هیچ خط قرمزی هم نباید داشته باشم بلکه هر کسی هست باید رسیدگی کنیم.

شهردار تهران با بیان اینکه افکارعمومی برای ما مهم بود که با این نامه تحت تاثیر قرار گرفتند، تاکید کرد: بنابراین نامه ای به دادستان کل نوشتم که براساس وظیفه قانونی که دارید، قانون شما را موظف کرده است که از اموال عمومی صیانت کنید. اینجا اینطور شایعه شده است که اموالی از بیت المال از بین رفته است. من خودم از شما دعوت می کنم رسیدگی کنید و ما هیچ خط قرمزی هم نداریم. بررسی کنید اقداماتی که انجام شده بر اساس چه مصوبات قانونی صورت گرفته است؟

وی با اشاره به ماده ۴۴ قانون شهرداری ها که مصوب مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: قانون شهرداری را موظف کرده است به طرق مقتضی در تامین بهداشت و درمان مستخدمان خود و ایجاد تسهیلات رفاهی اقدام کند. این قانون مجلس و قانون استخدامی کارکنان شهرداری ها است و در این قانون تاکید شده است که بر اساس مقررات رفاهی سازمان های دولتی و وابسته به دولت نظیر قانون نحوه ایجاد تسهیلات رفاهی برای کارکنان دولت باید اقدام شود. یعنی قانون به ما گفته است هر چه که قانون برای کارکنان دولت تصویب کرده، شامل حال شهرداری ها هم می شود.

قیمت واگذاری زمین به کارکنان دولت در تمامی نقاط براساس قیمت منطقه ای سال ۶۲ است.

وی با بیان اینکه ماده ۴ قانون تسهیلات رفاهی تاکید دارد که وزارت مسکن و شهرسازی مکلف است زمین مورد نیاز کارکنان دولت که خود، همسر و افراد تحت تکلفشان فاقد زمین هستند را تامین کند تا به صورت انفرادی و یا تعاونی زمین مورد نیاز آن ها را تامین کرده و با اولویت تحویل دهد، گفت: دولت برای این قانون آئین نامه تصویب کرده است که بر اساس تبصره شش ماده دو، قیمت واگذاری زمین به کارکنان دولت در کلیه نقاط بر اساس قیمت منطقه ای سال ۶۲ است؛ مگر اینکه بهای خرید زمین برای دولت بیش از بهای مذکور باشد. در غیر این صورت به بهای خرید واگذار خواهد شد. مصوبه شورای اسلامی شهر تهران نیز در کنار چند قانون دیگر از جمله قانون ماده ۱۷ بخش تعاون و قانون ماده ۲ ساماندهی مسکن وجود دارد.

محمدباقر قالیباف ادامه داد: در جلسه شورا یکی از اعضای محترم گفته بودند تعاونی مسکن برای کاکنان شورای شهر و اعضای شورا درست کنیم. بعضی دوستان گفته بودند این کار خلاف قانون است. من مرجع تشخیص نیستم اما با بررسی که بر روی قانون انجام دادم، هیچ مغایرتی ندارد که حتی اعضای شورای شهر و نمایندگان مجلس هم در تعاونی ها باشند.

وی اظهارکرد: قانون منع مداخله کارکنان دولت می گوید وزرا و نمایندگان مجلس در معاملات حق ورود ندارند اما در تبصره دو تنها یکجا را استثننا کرده است. خود رئیس دستگاه و شرکت های تعاونی کارمندان موسسات مذکور در این ماده در امور مربوط به تعاونی از مقررات این قانون مستثنی هستند چرا که در تعاونی ها خصوصا مسکن همه یکنواخت هستند.

ستاد ساماندهی مسکن شهرداری براساس مصوبه شورا شکل گرفته است
شهردار پایتخت عنوان داشت: ماده ۴۴ مصوبه شورای اسلامی شهر تهران در سال ۸۴ شهرداری تهران را ملزم کرده تا به منظور سامان دهی به نظمی هایی که از قبل وجود داشت، مجموعه ای را ایجاد کند و دستورالعملی تنظیم کند تا بتواند هم قانون استخدامی را به جهت رفاهی اجرا کند و هم نظم و نسخی دهد تا مشخص شود چه کسانی مسکن گرفته اند و چه کسانی نگرفته اند.

وی تاکید کرد: از این رو ستاد ساماندهی مسکن براساس این مصوبه شکل گرفته و با استفاده از همین ظرفیت هایی که در قانون مجلس و این قانون وجود داشت، کار خود را انجام داد. در قانون مجلس و در زمینه ساماندهی تولید مسکن اجازه تخفیف، تقسیط، حق بهره برداری و حتی صلح هم داده شده است.
قالیباف با تاکید بر اینکه مستندات قانونی برای کمک به مسکن تعاونی کارکنان وجود داشت، بیان کرد: بر اساس این مصوبات قانونی کارمان را انجام دادیم. بر همین اساس در ستاد ساماندهی مسکن شهرداری تهران ۱۱۴ تعاونی در بخش های مختلف شکل گرفته است و ۲۷ هزار و ۶۰۰ نفر از کارگران و کارمندان و مدیران اعم از کارکنان و مجموعه شورای اسلامی شهر و شهرداری طبق قانون در تعاونی ها عضو شدند و واگذاری ها بر اساس قانون انجام شده است.

وی تاکید کرد: همیشه در همه جلسات با کارکنان تاکید کرده ام که من مکلف هستم دغدغه معیشتی شما را حل و فصل کنم در این زمینه سه موضوع مسکن، درمان و امنیت شغلی مد نظر ما قرار دارد، همیشه گفته ام مکلف هستم عدالت را رعایت کنم و شما نیز قناعت را رعایت کنید چرا که در غیر این صورت به هدف نهایی خودمان نخواهیم رسید.

شهردار تهران گفت: امروز از مجموعه این تعاونی ها، به همه این تعاونی ها واگذاری زمین صورت گرفته است؛ البته بعضی زمین ها مشکلات اداری و حقوقی پیدا کرده اند و گاهی خود تعاونی ها اختلاف پیدا کرده اند که این ها ربطی به ما ندارد؛ چون آنها تعاونی هستند و شخصیت حقوقی دارند که کار خودشان را انجام می دهند؛ البته در این زمینه هر کمکی که بتوانیم را نیز انجام می دهیم.

وی با بیان اینکه تا کنون کارگران در حوزه پسماند، اتوبوسرانی و بخش های مختلف شهرداری از این امتیاز استفاده کرده اند تصریح کرد: همه کارمندان دولت حداکثر ۴ میلیون خانوار هستند اما ممکن است در افکار عمومی اینگونه باشد که عموم مردم می گویند قالیباف! تو به عنوان یک روستا زاده و با موقعیتی که انقلاب، امام و شهدا برایت درست کردند شهردار تهران شدی! حالا در شهرداری به کارگر و کارمند و مدیر بر اساس قانون امتیاز دادی؟ یعنی ما مردم و ملت زحمت کشیدیم که شما کارمند دولت شوید که مشکلات خودتان را حل کنید یا قرار است مشکلات ما مردم بیچاره ای که مسکن نداریم را هم حل کنید؟

شهردار تهران تاکید کرد: افتخارات مدیریت شهری اعم از شورای شهر و شهرداری این است که همانطور که به فکر کارکنان و کارمندان خودش بود، به فکر مردم هم بود؛ این کار در شهر تهران به همت شورای سوم و شورای چهارم صورت گرفت.

با تخفیفات حوزه بافت فرسوده به هر خانواده چند صد میلیون تومان کمک شده است

قالیباف ادامه داد: ما سه هزار هکتار بافت فرسوده داریم و گفتیم خانه های فرسوده در صدور پروانه ۵۰ درصد تخفیف داشته باشند که این رقم بالایی بود. ما برای حداقل ۱۵۰ هزار خانواری که در بافت فرسوده شهر تهران هستند و در بافت فرسوده مشکل مسکن دارند ۵۰ درصد تخفیف را در سال ۸۷ و در شورای سوم در نظر گرفتیم.

وی ادامه داد: از این رو در سال ۸۶ و ۸۷ که بحث واگذاری تعاونی ها شروع شد، همزمان برای مستضعفان شهر تهران ۵۰ درصد تخفیف در نظر گرفتیم. حتی بعد از آن ما این طرح را در مجلس دنبال کردیم و مجلس هم بعد از سه سال تصویب کرد که در بافت های فرسوده کل کشور ۵۰ درصد تخفیف برای عوارض ساخت و ساز در نظر گرفته شود و مابه تفاوت این پول را دولت به شهرداری ها بدهد که تا کنون دولت هم پول مربوط به عوارض ساخت و ساز در بافت فرسوده را به شهرداری ها نداده است.

شهردار تهران ادامه داد: ما در شورای چهارم پیشنهادی برای افزایش تخفیف ها در بافت فرسوده آوردیم؛ به طوری که هم اکنون صددرصد هزینه صدور پروانه در بافت فرسوده بخشیده شده است. حتی در بخشی از محلات که شرایط آن ها در بافت فرسوده حاد است، در سال ۹۵ تصویب شد که حق انشعاب آب، برق وفاضلاب را هم بدهیم و جریمه های گذشته شان را هم بخشیدیم. در این شرایط به هر خانواده چند صد میلیون تومان کمک شده است. این اقدام به معنی تصمیم درست، عدالت خواهی و نبود تبعیض است و خیلی دوست داریم که این امکان برای همه کشور اتفاق بیفتد.

وی تصریح کرد: تمهیدات اندیشیده شده در مدیریت شهری تهران باعث شد تا رشد نوسازی بافت فرسوده اتفاق بیفتد به نحوی که هم اکنون در کشور رشد متوسط نوسازی بافت فرسوده حدود ۵ درصد است اما در شهر تهران نوسازی بافت فرسوده به ۳۴ درصد رسیده است.

عدد دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان تخلف، کذب محض است
قالیباف در ادامه به انتشار نامه سوال های اولیه هیات بازرسی اشاره کرد و افزود: البته به اینکه چگونه این نامه منتشر شد کاری نداریم و من نیز صلاحیت ورود به این موضوع را ندارم چرا که مراجع قضایی در حال رسیدگی هستند، اما در آن نامه نوشته شده بود که اقدامات سوء بر اساس ماده ۵ قانون تشدید مجازات و قانون مجازات اسلامی به اختلاس، ارتشا و حیف و میل اموال صورت گرفته و بعد هم ضرب و تقسیم ساده شده بود که یک میلیون صد هزار متر مربع ضرب در متری دو میلیون تومان می شود و در نهایت نتیجه گرفته بودند که تو مجرم به دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان تخلف هستی! باز هم تاکید می کنم که این نامه گزارش سازمان بازرسی نبود بلکه نامه یکی از کارکنان بازرسی برای جمع آوری اطلاعات بوده است؛ از این رو نباید به سازمان بازرسی هم تعرض شود.

شهردار تهران ادامه داد: مردم وقتی شنیدند، نگران شدند و گفتند این چه مدیریت جهادی، چه شورا، چه اصولگرایی و چه دینداری است؟ دادستان کل کشور بعد از بررسی به صورت روشن و شفاف گفتند که در واگذاری املاک و اراضی شهرداری تهران در تعاونی ها به هیچ عنوان تخلف و جرمی صورت نگرفته است.

وی گفت: این موضوع با صراحت گفته شده است. حال سوال این است که چرا یک مرتبه جامعه را ملتهب می کنیم و به نظام آسیب می زنیم؟

قالیباف عنوان داشت: در لیست هایی که داده شد از ۲۷۰ نفر تا ۱۸۰ نفر عدد داده بودند که کلیه این عدد ها غلط و اشتباه است و اینگونه نبوده است. هم اکنون تمامی این موارد در مسیر رسیدگی است اما مشخص است که دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان تخلف اصلا وجود خارجی ندارد. این در حالی است که این همه حرف ناصحیح گفته شد و واقعا به حق شورای شهر و مدیریت شهری ظلم شد.

به محض اطلاع از موارد تخلف برخورد کردم
شهردار پایتخت با اشاره به اظهارات دادستان تهران، بیان کرد: دادستان تهران گفتند در واگذاری های انفرادی، مجموعا ۴۵ مورد تخلف محسوب می شود و فرمودند این تخلف هم تخلف شکلی است. یعنی تخلف از آئین نامه است. به عنوان مثال اگر شهرداری تهران حق داشته است که این را به مزایده نگذارد، قانون گفته است موافقت شهردار را می خواهد اما ممکن است به مزایده گذاشته اند اما کتبی موافقت شهردار را نگذاشتند. به عبارت دیگر در مجموعه ۲۷ هزار و ۶۰۰ واگذاری، ۴۵ مورد تخلف محسوب می شود نه جرم.

قالیباف گفت: همان روز که این را به من گفتند ۳۶ مورد از این موارد را همان روز اقدام کردم و همه را متوقف و لغو کردم از این رو هیچ کدام از این املاک را به کسی واگذار نکردند . حتی موضوع لغو واگذاری را همان روز و پیش از مصاحبه دادستان کل کشور، خدمت دادستان نوشتم و نامه آن را هم به دادستان ارائه کردم. بنابراین قبل از اینکه در رسانه بیاید بنده در همان روز برخورد کردم و اینها را لغو کردم.
وی در ادامه اظهار کرد: در بخش تخلفات تعاونی درباره ۱۵۰ نفری بود که دادستان محترم کل کشور فرمودند تعدادی از اینها بیشتر از دستورالعمل تخفیف گرفته اند؛ آن تعداد ۱۹ نفر است که این تعداد را هم ابلاغ کردیم چرا که می خواستند درصد را به تومان برگردانند و بر اساس دستورالعمل این اتفاق افتاده است. از این رو برای این مورد هم در همان روز اقدام کردم که اسناد آن وجود دارد

ساعی به عنوان جایزه المپیک از شورای شهر آپارتمان گرفت نه از شهرداری.
شهردار تهران با بیان اینکه هیچ کدام از اعضای محترم شورای اسلامی شهر تهران از امتیاز مسکن و واگذاری که به بقیه صورت گرفته است، برخوردار نشده اند، به توضیح درباره دو نفر از اعضای شورای شهر تهران پرداخت و تاکید کرد: آقای ساعی نه عضو تعاونی است و نه زمین، ملک و آپارتمان گرفته است. ایشان در زمانی که در المپیک قهرمان شدند در صحن شورای شهر آمدند و شورا تصویب کرد یک واحد آپارتمان به ایشان پاداش دهند. این موضوع به تصویب شورای شهر رسید. شاید آقای ساعی از دست من ناراحت باشد اما آن روز من با این مصوبه برخورد روشن کردم و گفتم یک واحد آپارتمان زیاد است، اما دوباره تصویب شورا این شد که ساعی هر آپارتمانی انتخاب کرد را بر دارد. ۲۰۰ میلیون تومان جایزه المپیک شود و بقیه را پولش را خودش بدهد. چه ربطی دارد که این را به تعاونی وصل می کنید؟ چهره ای که قهرمان ملی است و عضو شورا را می گوییم عضو تعاونی شده و ملک را برده است؟

وی افزود: آقای پیرهادی ۱۵ سال است که کارمند شهرداری است و قبل از اینکه من در شهرداری بیایم کارمند شهرداری بوده است و مثل بقیه کارمندان عضو تعاونی شده است؛ این قبل از این است که عضو شورای شهر تهران بشود. ایشان مثل مابقی کارمندان بوده است. زمینی که به تعاونی آنها دادند، وقفی درآمد و موقوفه بود و خیلی ها حساسیت دارند که در زمین وقفی زندگی نمی کنند. ایشان بعد هم نامزد شورای شهر شد و در سال ۹۲ عضو شورای شهر شده است . نباید این حرف را بزنیم که وقتی عضو شورای شهر بوده است زمین گرفته است. البته نمی دانم آیا جایی در قانون داریم که عضو شورای شهر و یا نماینده مجلس نمی تواند از تعاونی استفاده کند؟ من مرجع اعلام نیستم.

شهردار تهران در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: همانطور که بنده تصمیم گرفتم هیچ وقت از هیچ امتیاز دولتی در ۳۷ سال خدمتم ازجمله امتیاز مسکن استفاده نکنم، شاید برخی دوستان شورای شهر هم با خودشان عهد کرده باشند که از امتیاز مسکن استفاده نکنند که این کار پسندیده است. اقای پیرهادی حتی در زمانی که مسئول بسیج شهرداری بود– که فرمانده سپاه انتخاب می کند و من انتخاب نمی کنم – یک ریال حقوق نگرفته و هیچ امتیازی بابت بسیج شهرداری تهرا ن دریافت نکرده است.

برخی اظهارات تبعاتی دارد و حرمت افراد شکسته می شود
وی با بیان اینکه برخی اظهارات تبعاتی دارد و حرمت افراد شکسته می شود، تاکید کرد: هیچ کدام از اعضای شورای شهر در زمانی که در عضویت شورای شهر بوده اند از امتیاز واگذاری مسکن و تسهیلات مسکن استفاده نکرده اند.

شهردار تهران افزود: بر اساس قانون ایثارگران افراد می توانند از امتیاز مسکن استفاده کنند . اگر خانم آباد به عنوان خانواده شهید، جانباز رزمنده و آزاده از امتیاز مسکن هم استفاده می کرد قانون مربوط به ایثارگران این اجازه را می داد اما ایشان استفاده نکرد.

قالیباف با اشاره به دلیل ارجاع موضوع به دادستانی تهران عنوان داشت: امیدوارم دقت کنیم مجددا تحت عنوان شفاف سازی – که حتما بحق است و باید انجام دهیم – آبروی افراد ریخته نشود و جو سازی و تهمت زنی اتفاق نیفتد. رسانه ها و خبرنگاران مهم ترین ابزار برای مهم ترین اصل اسلامی به عنوان امر به معروف و نهی از منکر است. فراموش نکنیم جوسازی و تهمت خودش یک منکر بزرگ است.

وی ادامه داد: دادستان کل براساس قانون آئین دادرسی کیفری ماده ۲۹۰ و ۲۹۳ متولی حقوق عمومی و انفال است. یعنی هر کجا تشخیص دهد اشکال، حیف و میل و ظلمی به بیت المال صورت گرفته است حق دارد دنبال کند و بر همه مراحل هم نظارت داشته باشد.

شهردار تهران گفت: دادستان کل خودش دادسرا و دادگاه ندارد و به تبع آن وظیفه ای هم ندارد. به همین علت نامه را به دادستان کل نوشتم. وقتی گفته شد دو هزار و ۲۰۰ میلیارد از اموال عمومی حیف و میل شده گفتم شما از طرف مردم براساس قانون رسیدگی کنید. ایشان گزارش اولیه را تنظیم کردند در این گزارش با صراحت گفتند جرم و فسادی نبوده است. در واگذاری زمین ها و تعاونی ها حتی اشکال شکلی هم نداشتند. در جایی که اشکال شکلی داشتند و اهمال و تخلف بوده است، طبیعتا باید به جهت رسیدگی به دادستانی تهران برود. در دادستانی تهران نیز براساس آن گزارش رسیدگی می شود. به طوری که در حوزه بازپرسی، دادسرا و بعد دادگاه موضوع دنبال می شود

به هیات تخلفات شهرداری ابلاغ کردم تخلفاتی که دادستان گزارش دادند در داخل شهرداری به شدت رسیدگی شود.
شهردار تهران با بیان اینکه خواهش من از قوه قضائیه این است که بقیه سیر قضایی پیگیری شود، تصریح کرد: البته به هیات تخلفات شهرداری ابلاغ کردم تخلفاتی که دادستان گزارش دادند در داخل شهرداری به شدت رسیدگی شود تا مشخص شود همان تعداد محدودی که تخلف کرده اند چه کسانی بوده اند. اگر این اهمال ها در دادگاه برود و مشخص هم بشود، شاید مجموع عدد آ« ۵ -۶ میلیارد هم نشود در حالی که باز هم عدد ۱۵۰ میلیارد در این باره اعلام شده است، پیش از این هم ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد را اعلام کرده بودند. درنهایت هر چه قوه قضائیه گفت فصل الخطاب است که آن را دنبال کنیم

از مردم عزیزپوزش می طلبم که حاشیه سازی ها باعث آزردگی آنها شد
محمدباقر قالیباف با بیان اینکه از مردم عزیز تقدیر و تشکر می کنم و پوزش می طلبم که تاکنون این بحث باعث آزردگی آنها شده، گفت: خداوند را شاکریم معلوم شد فساد و جرم در این واگذاری ها نبوده است و نه جرم ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی و نه ۱۵۰ میلیارد تومانی هیچ کدام اصلا وجود نداشته است. مردم عزیزم مطمئن باشند تا جایی که در توان داریم، موضوع را دنبال می کنیم و سعی می کنیم اموال مردم را حفظ کنیم.

وی افزود: از قوه قضائیه که قاطعانه و سریع به این موضوع رسیدگی کردند هم تشکر می کنم. گاهی یک پرونده انقدر طولانی می شود که مردم نگران می شوند،بنابراین از این باب از قوه قضائیه تشکر می کنیم و تصمیم آن ها ملاک عمل خواهد بود.

شهردار تهران همچنین از رسانه ها تشکر و بیان کرد: از رسانه ها ممنونم که در اطلاع رسانی و رعایت اخلاق حرفه ای تلاش کردند. بخش عمده آنهایی که جوسازی کردند رسانه های معاند خارج از کشور بودند. هرگز این حرف را با رسانه های خودمان نداریم، چون معتقدیم حتما دوستان در شهر این انصاف، جوانمردی، مروت و اخلاق حرفه ای را دارند.

وی با تشکر از اعضای شورای شهر تهران اظهارکرد: از همه اعضای شورای شهر تشکر می کنم که دوماه است صبورانه ایستادند و صبر کردند؛ خصوصا دوستانی که مورد اتهام واقع شدند. از بخشی از کارکنان و کارگران شهرداری تهران تشکر می کنم که با وجود آنکه اسم آنها در این لیست ها منتشر شد درحالی که نه چیزی دریافت کرده بودند و نه در لیست بودند؛ در این مدت صبوری کردند.

شهردار تهران با بیان اینکه به همه کسانی که این موضوع را بحق دنبال کردند خسته نباشید و خدا قوت می گویم، تاکید کرد: هرچند این موضوع برای ما سخت و گران بود اما ما رزمنده هستیم و صبر و حوصله زیادی داریم. من معتقدم این برای ما یک تهدید نبود بلکه یک فرصت برای سازندگی بود تا اگر اشکالی هم وجود دارد اصلاح کنیم. دقت کنید این توان ها و فرصت ها را بیشتر برای سازندگی و خدمت به مردم پیش ببریم تا هدر دادن، تخریب و از دست دادن ظرفیت ها و فرصت ها.

شهردار تهران ادامه داد: ما مدیران باید حواسمان باشد تا زمانی که در مدیریت هستیم در سه محکمه باید پاسخ دهیم؛ یکی محکمه قضایی که روال قانونی و فصل الخطاب را دارد، یک محکمه افکار عمومی و شورای شهر است که واقعیت را اینجا بیان کردیم و دیگری هم محکمه نهایی در پیشگاه خداست که ذره ذره از حرف و عمل خود را باید پاسخ دهیم.

بر اساس این گزارش شهردار تهران پس از استماع اظهارات اعضای شورای اسلامی شهر تهران، مجددا در جایگاه حاضر شد و در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: اینکه دادستان به نقل از من فرمودند من در جریان نبودم، بابت ۱۹ نفری است که میزان تخفیفشان بالاتر زده است؛ اما بنده تاکید کردم چه در جریان باشم و چه نباشم، مسئولیت برگردن من است اما وضعیت اینگونه نیست که در جریان کار املاک نباشم.

وی ادامه داد: ما حرف از قانون می زنیم، گرچه قبول داریم باید به مستحقان هم در بافت فرسوده کمک کنیم اما اینجا قانون برای کارگران و کارمندان تصویب شده است. شهرداری در مقابل تعاونی ها مسئولیتی ندارد. البته طبق قانون تعاونی، اگر کسی تعاونی ثبت کرد دیگر شهرداری هیچ مسئولیتی ندارد و اگر اشکالی باشد باید تعاونی ها جواب دهند.

شهردار تهران افزود: اولا همه مدیران در منطقه یک تهران مسکن نگرفتند. یکی از این مدیران آقای پیرهادی بوده است که زمینش وقفی بوده است. بیش از سه هزار نفر از اعضای تعاونی ها مسکن شان را در منطقه یک گرفته اند. کارگران پسماند در منطقه ۵ و ۲۲ مسکن گرفته اند.

در مجموع تخفیف ها و سرانه خدمتی که ارائه شده بین کارگر، کارمند و مدیر تفاوتی نیست
قالیباف تاکید کرد: در مجموع تخفیف ها و سرانه خدمتی که در حوزه مسکن ارائه شده است، بین کارگر، کارمند و مدیر تفاوتی ندارد. سهمی که یک کارگر در حوزه پسماند برده است، همانقدر است که یک مدیر ارشد شهرداری برده است، اما چون در مسیر تحقیقات است، الان بیان نمی کنیم. بعد از اتمام تحقیقات می توانیم جدول آن را منتشر کنیم.
وی با بیان اینکه نگوییم شهرداری خودش می نشیند اساسنامه تیپ می نوسید، گفت: این کم لطفی به خود شورا است. ماده ۸۴ قانون شهرداری ها که الان سند ما است می گوید شهرداری ها می توانند موسسات و سازمان هایی داشته باشند که اساسنامه این سازمان ها را شهرداری تهیه می کند و به تصویب شورای شهر و تایید وزیر کشور می رساند و همین کار هم انجام شده است.

شهردار تهران گفت: اساسنامه در شورا تصویب شده است؛ در وزارت کشور رفته است در آن زمان وزارت کشور با اساسنامه مخالفت کردند بخشی را اصلاح کردند اما شورای شهر نپذیرفت و این موضوع به شورای حل اختلاف رفت. در شورای حل اختلاف دو نماینده مجلس، رئیس سازمان بازرسی، رئیس دیوان عدالت اداری، رئیس شورای عالی استان ها، وزیر کشور و معاون رئیس جمهور عضو هستند. آن ها این اساسنامه را تصویب کردند اما چرا می گوییم شهرداری خودش می نشیند چیزی را می نویسد؟

قالیباف تاکید کرد: خود این اساسنامه یک شورای سازمان دارد که یک نفر آن شورای سازمان من به عنوان شهردار تهران هستم؛ دو نفر از اعضای شورای سازمان را شورای شهر تهران معرفی می کند و یک نفر را وزیر کشور معرفی می کند که به همراه یک نفر که شهردار تهران معرفی می کنم، جمعا ۵ نفر می شوند. در این شرایط چرا می گوییم شهرداری خودش می نشیند و چیزی را می نویسد؟ این جمله همانند همان حرفی است که می گوییم کمیسیون ماده ۵ یعنی شهرداری! در حالی که کمیسیون ماده ۵ هفت عضو دارد؛ شش عضو از دولت است و یک عضو من هستم.

وی با بیان اینکه اینجا جمع شده ایم که به مردم خدمت کنیم، تاکید کرد: من نه گرایش سیاسی دارم و نه علاقه های سیاسی دارم . ما بچه رزمنده، خون داده و خون دل خورده هستیم و تحت تاثیر جریانات سیاسی نیستیم. اگر ظلمی شده است، امروز به من در شهرداری تهران هم این ظلم شده است.

شهردار تهران افزود: من به دختر خودم چه جوابی بدهم که تصویر یک خانم دیگری را با یک وضع دیگری و شرایط دیگری در سایت ها می گذارند و می گویند این دختر قالیباف است؟ ظلم از این بزرگتر؟ من را تخریب کنید، چه کار به خانواده من دارید؟ عکس پسر دیگری را می گذارند و می گویند هشت هزار میلیارد دزدی کرده و پناهنده شده به انگیلس و پسر قالیباف است! چرا به پسر من حمله می کنید؟ چرا آن تهمت ها را به همسر من می زنید؟ حداقل فقط به خود من تهمت کنید.

مسیر ما مسیر خدمت به مردم،رهبری و راه امام(ره) است
قالیباف عنوان داشت: ما بچه رزمنده هستیم و در راه خدمت به مردم ایستاده ایم. درراه خدمت به مردم و انقلاب و در مبارزه با ظلم، هر کجا که باشد و در راه امام راحل و رهبری خدمتگذار هستیم و از میدان به در نمی رویم.

شهردار تهران گفت: باید جمع شورای شهر و شهرداری مثل یک برادر و خواهر کنار هم بایستیم تا به این مردم خدمت کنیم همان طور که مردم از ما همین توقع را دارند.

وی تاکید کرد: من حتی این را قائل هستم که اگر عضوی از شورای شهر بنویسد که من بررسی کردم و برای من یقین شده است که مسئول و نفری از شهرداری خطا کرده است، بدون بررسی با آن فرد برخورد می کنم. چون شما را عضو شورای شهر می دانم.

قالیباف ادامه داد: روزی آقای ساعی به من گفت فلان عنصر شما در منطقه سه تخلف کرده است. من با آن برخورد کردم و عزلش کردم. موقع بیرون کردنش همین آقای ساعی آمد برای شفاعت اما گفتم دیگر شفاعت نمی توانی بکنی! شما تشخیص داده ای که این فرد خطا کرده است و بخشیدن دیگر کار تو نیست.

شهردار تهران در پایان گفت: با وحدت و همکاری می توان به مردم خدمت کرد. گزارش اولیه دادستان کل آمده است به زودی آنجا رسیدگی می شود، اما بیایید به دنبال خدمت به مردم باشیم و پیش برویم.

 

دیدگاه کاربران