عضویت در خبرنامه الکترونیک
سازمان پزشکی قانونی کشور :

افزایش ۳۲ درصدی تلفات مسمومیت با گاز در شش ماهه امسال

کد خبر: 79728
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۵ - ۳:۲۵ ب.ظ

در شش ماهه نخست سال جاری ۲۰۷ نفر بر اثر مسمومیت با گاز منوكسید كربن جان خود را از دست دادند این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل كه آمار تلفات ۱۵۶ نفر بود، ۳۲٫۷ درصد افزایش یافته است.

به گزارش نداي مردم، در شش ماهه نخست سال جاری ۲۰۷ نفر بر اثر مسمومیت با گاز منوكسید كربن جان خود را از دست دادند این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل كه آمار تلفات ۱۵۶ نفر بود، ۳۲٫۷ درصد افزایش یافته است. در این مدت از كل تلفات مسمومیت با گاز منوكسیدكربن ۱۴۸ نفر مرد و ۵۹ نفر زدن بودند.

در شش ماهه اول سال جاری استان‌های تهران با ۴۸، فارس با ۱۹، اصفهان با ۱۵، كرمانشاه، زنجان و لرستان هر كدام با ۱۱ فوتی بیشترین آمار تلفات مرگ بر اثر گازگرفتگی را داشته اند این در حالی است كه آمار تلفات در دیگر استان ها كمتر از ده نفر و در تعدادی از آنها برابر با صفر بوده است.

بر اساس این گزارش در شهریور امسال تلفات مسمومیت با گاز كاهش ۶٫۷ درصدی داشته است و نسبت به مدت مشابه سال قبل یك نفر كمتر شده است.

هشدار پزشكی قانونی؛ بیشترین تلفات مسمومیت با گاز مربوط به نیمه دوم سال است

سازمان پزشكی قانونی كشور به استناد آمارهای موجود ضمن هشدار نسبت به افزایش تلفات مسمومیت با گاز منوكسیدكربن در نیمه دوم سال بر رعایت نكات ایمنی در نصب و به كارگیری وسایل گرمایشی در فصل پاییز و زمستان تأكید كرد.

با توجه به استفاده از وسایل گرمایشی در نیمه دوم هر سال آمار تلفات مسمومیت با گاز منوكسید كربن در این مدت با رشد قابل توجهی همراه است به نحوی كه در سال گذشته ۷۵٫۱ درصد از كل تلفات مسمومیت با گاز منوكسیدكربن در نیمه دوم سال جان خود را از دست داده اند.

در سال گذشته (۱۳۹۴) از كل تلفات مسمومیت با گاز كه ۶۲۶ نفر بوده ۴۷۰ نفر در نیمه دوم سال ثبت شده و تنها ۱۵۶ نفر مربوط به نیمه اول سال است. همچنین ۴۸۲ نفر از این متوفیات مرد و ۱۴۴ نفر زن بودند.

بر اساس آمارهای موجود تعداد تلفات ناشی از مسمومیت با گاز منوكسیدكربن عمدتاً در فصل زمستان به دلیل استفاده از وسایل گرمایشی بیشتر از دیگر ایام سال است؛ بنابراین سازمان پزشکی قانونی با تأکید بر رعایت اصول ایمنی در نصب وسایل گازسوز به هم میهنان توصیه می كند:

در فصل پاییز و زمستان و با سرد شدن هوا، شهروندان اقدام به نصب وسایل گرم کننده می کنند که بیشتر مصرف آنها گاز شهری است. عدم رعایت اصول ایمنی باعث مسمومیت با گاز منوکسیدکربن می شود، لذا هم میهنان در استفاده از این وسایل نهایت دقت را داشته باشند. به هم‌میهنان توصیه می شود ضمن استفاده بهینه از وسایل گرمازا،‌ به توصیه های ایمنی در خصوص سالم بودن و استفاده صحیح از وسایل گرمایشی و مسیر خروجی گاز مونوكسید كربن از دودکش این وسایل توجه کنند.

دیدگاه کاربران