عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدير شهرسازي و معماري اداره كل راه و شهرسازي :

نظم‌بخشی به ساخت‌وسازهای شهری از طریق کارهای قانونی

کد خبر: 79774
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۹ ق.ظ

مدير شهرسازي و معماري اداره كل راه و شهرسازي گفت: نظم‌بخشی به ساخت‌وسازهای شهری از طریق ایجاد سازوکارهای قانونی با توجه به گسترش پویش شهرنشینی می‌تواند مهم‌ترین هدف شهرسازی و طرح‌های تفصيلي و راهبردي تلقی شود.

به گزارش نداي مردم، ابراهیم رستم گوراني ، طرح‌های توسعه و عمران شهري به‌عنوان مکانیزه ايجاد تعادل در توسعه شهرها به‌صورت ايجاد نظم و انضباط فضايي و كالبدي تهيه می‌شود که پايه و اساس اجراي تمامی پروژه‌های عمراني و برنامه‌های توسعه فيزيكي در ابعاد سكونت، فعاليت در حيطه محدوده و حريم شهري هستند.

وی با تأکید بر ضرورت تهيه و بروز رساني طرح‌های شهري اذعان کرد: موضوع و مسائل شهرسازی همواره از پیچیده‌ترین مسائل حقوقی به شمار می‌رود. به‌عبارت‌دیگر شهرها منبع اصلی فعالیت اجتماعات انسانی‌اند كه در این فضاها تعارض میان انسان و طبیعت به‌حداعلای خود می‌رسد. در این میان هدف شهرسازی و طرح‌های آن ایجاد رابطه‌ای خوب و پایدار میان افراد جامعه با محیط طبیعی و مصنوع (انسان‌ساخت) آن‌ها هست.

مدير شهرسازي و معماري اداره كل راه و شهرسازي تصریح کرد: نظم‌بخشی به ساخت‌وسازهای شهری از طریق ایجاد سازوکارهای قانونی با توجه به گسترش پویش شهرنشینی می‌تواند مهم‌ترین هدف شهرسازی و طرح‌های تفصيلي و راهبردي تلقی شود.

گوراني افزود: درگذشته که روند تغییر و تحولات و رشد شهرها به‌کندی صورت می‌گرفت و امکانات و تنوع ابزارها و مصالح ساختمانی و فناوری و نیز سلایق محدود بود شهرها دارای شکل و سیمای موزون و پایدار بودند. اما امروز که به سبب رشد شهرنشینی و به وجود آمدن محلات ناهنجار و خودرو در شهر ، شهرسازی وظیفه مهم و خطیری را بر عهده دارد. ضوابط و مقررات شهرسازی ، نظام کالبدی و فضایی شهر را تعریف می‌کند و از همین رو همه عواملی را که در شهر به‌عنوان فعالیت‌های شهری عینیت می‌یابند، تحت تأثیر خود قرار می‌دهند و درواقع طرح‌های شهرسازی فرم فضایی و کالبدی شهرها را تعیین می‌کنند.

وی در ادامه به اهميت و تأثيرات تهيه و اجراي طرح‌های جامع و تفصيلي اشاره و خاطرنشان كرد: توسعه مبتني بر برنامه و اهداف از پيش تعیین‌شده ، آينده‌نگري در اداره شهر، پيش‌بيني نيازها و مطالبات نسل‌هاي آتي، پاسخگويي به نيازها و خلأ‌هاي موجود، شفاف‌سازي ضوابط و مقررات شهرسازي، معماري، توانمندسازي سكونتگاه‌هاي غيررسمي، برنامه‌ريزي براي احياي بافت‌هاي فرسوده شهري، افزايش رونق اقتصادي براي شهروندان، ارتقاي سطح اقتصاد شهري، هويت‌يابي مجدد شهر در تمامي بخش‌ها، تغيير سيما و كالبد شهري ، توجه به اصول معماري ايراني و اسلامي ، توسعه و تقويت زيرساخت‌ها ، توسعه متوازن و عدالت محور ، دستيابي به اهداف شهر سبز ، روان و ايمن و درنهایت حركت به سمت داشتن شهرهاي برتر از مهم‌ترين نتايج اجراي اين طرح‌ها خواهد بود.

 

دیدگاه کاربران