عضویت در خبرنامه الکترونیک
دبیر دومین جایزه هنرنما معمار :

رقابت جایزه هنر نما معمار در بعد بین المللی نیز قابلیت اجرا دارد

کد خبر: 79822
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۹:۲۷ ق.ظ

دبیر دومین جایزه هنرنما معمار عنوان کرد: وسعت و کیفیت رقابت جایزه هنرنما معمار نشان از قابلیت بین‌المللی این رقابت دارد.

به گزارش نداي مردم، راضیه بهرامی در خصوص برگزاری نخستین دوره برگزاری این جایزه در سال گذشته، بیان کرد: فصلنامه‌ تخصصی هنرنما معمار،‌ اولین جایزه معماری در استان هرمزگان را در سال گذشته برگزار کرد در دوره اول، موضوع جایزه هنرنما معمار، ساختمان‌های مسکونی بود و در حوزه استان هرمزگان برگزار شد که موردتوجه دست‌اندرکاران صنعت ساختمان قرار گرفت. داوران این رقابت مهندس ایرج کلانتری، مهندس محمد ناجیان و دکتر علیرضا تغابنی بودند و اهدای جوایز نیز توسط هیئت‌داوران و حامیان رقابت در روز ۲۵ آذر‌ماه ۱۳۹۴ انجام شد.

وی در خصوص دومین دوره از این رقابت که در سال جاری برگزار می‌شود، بیان کرد: امسال، وسعت برگزاری جایزه هنرنما معمار، در سطح ملی دیده‌شده و موضوع جایزه به‌صورت گسترده، علاوه بر استان هرمزگان، تمامی شهرهای ساحلی ایران؛ بنادر دریای عمان، خلیج‌فارس، دریای خزر و دریاچه ارومیه را نیز در ‌برمی‌گیرد.

بهرامی در پاسخ به این پرسش که چه کسانی می‌توانند مخاطبان شرکت‌کننده در رقابت امسال باشند، اظهار کرد: ازآنجایی‌که این رقابت، یک جایزه است و تفاوت جایزه با مسابقه در این است که در مسابقه، یک موضوع، در یک مکان و یک‌زمان مشترک، به رقابت گذاشته می‌شود، ولی در جایزه، طرح‌ها و پروژه‌های از قبل اجراشده، موردبررسی قرار می‌گیرند، بنابراین، تمامی طراحان ساختمان‌های تجاری ساخته‌‌شده در شهرهای ساحلی ایران، مخاطبان شرکت‌کننده در رقابت امسال هستند.

دبیر جایزه در ادامه، اهداف برگزاری این جایزه را، ترویج وفاداری فرهنگی، تاریخی و الگوهای بومی، ترویج نوآوری در سیستم فرهنگی و اجتماعی به‌واسطه تخصص معماری، به‌کارگیری هنر معماری جهت بهبود بخشیدن به فضاهای شهری، معرفی نسل نوی طراحان و انتقال تجارب پیشکسوتان، ایجاد توجه به زمینه گرایی به‌ویژه دریا و ساحل، معطوف کردن توجه دست‌اندرکاران به طراحی باکیفیت معمارانه، متناسب با اقلیم شهرهای ساحلی، ترویج استقبال از به‌کارگیری خلاقیت و نوآوری در طراحی و معماری پیشرو، ارتقای افکار و دیدگاه عمومی جهت استفاده از مصالح بوم‌آورد و پاک، ترغیب معماران و کارفرمایان به استفاده بهینه از انرژی‌های سبز و پاک و شناسایی راهکارهای تخصصی جهت حفاظت فضاهای معماری از آلودگی‌های بیرونی، بیان کرد.

این مسئول در رابطه با جوایز برندگان و برگزیدگان این رقابت، یادآور شد: مبلغ کل جوایز ۲۵۰ میلیون ریال است که با صلاح‌دید داوران بین برندگان اول تا سوم تقسیم و مبلغ این جوایز، توسط حامیان این رقابت پرداخت می‌شود، لازم به ذکر است که از کارفرمایان پروژه‌های برتر نیز به دلیل داشتن نگاهی متفاوت به سیمای شهری، ترویج الگوهای بومی و ارتقای سطح معماری، تقدیر خواهد شد.

راضیه بهرامی، وزن و اعتبار این‌گونه رقابت‌ها را درگرو هیئت‌داوران آن دانست و به اهمیت میزان دانش و اطلاعات داوران و اِشراف آنان نسبت به قوانین برگزاری جایزه اشاره کرد و گفت: سعی ما بر این است که برای برگزاری هر دوره از رقابت‌ها، کسانی را انتخاب کنیم که کارهای شاخصی را در آن موضوع انجام داده و آشنایی کامل به اقلیم و شرایط محیطی و فرهنگی مناطق شهرهای ساحلی داشته باشند. انتخاب داوران در برنامه امسال نیز از همین روند پیروی می‌کند.

وی در پاسخ به این پرسش که معیار هیئت‌داوران برای داوری پروژه‌ها چه چیزهایی را شامل می‌شود، بیان کرد: در معیارهای داوری این دوره، بناها در دسته‌بندی مجزا قرار نخواهند گرفت، بلکه با توجه به فرم، عملکرد و روابط بین فضاهای بنا، قضاوت صورت می‌پذیرد. مواردی چون: خلاقیت و نوآوری در طراحی و نوآوری در کاربرد مصالح و فناوری ساختمان، مواجهه خلاقانه با مشکلات خاص پروژه ازجمله محدودیت‌های اقتصادی و شرایط خاص سایت (ازنظر ابعاد و اندازه، ضوابط و رویدادهای قانونی و دشواری‌های فنی)، دقت و نوآوری در طراحی جزئیات، توجه به محیط پیرامونی و شرایط اقلیمی، ارزش‌های زیست‌محیطی و تعهدات اجتماعی و استفاده از مؤلفه‌های پایداری در پروژه، در داوری پروژه‌ها مدنظر قرار خواهند گرفت؛ بدیهی است که قضاوت نهایی در مورد هر پروژه از طریق مشخص کردن امتیاز آن در هرکدام از موارد فوق و معدل‌گیری از امتیازات، صورت می‌گیرد.

دبیر دومین جایزه هنرنما معمار در پایان، در خصوص شرایط شرکت در رقابت و جدول زمان‌بندی این جایزه به خاطرنشان کرد: کلیه‌ی ساختمان‌های تجاری که در بیست سال گذشته در شهرهای ساحلی ایران واقع‌شده‌اند، مجاز به شرکت در این رقابت هستند؛ مرحله اول ارسال مدارک پنجشنبه ۲۷ آبان، مرحله دوم ارسال آثار شنبه ۶ آذر‌ماه و داوری نهایی یکشنبه ۱۴ آذرماه جاری خواهد بود

دیدگاه کاربران