عضویت در خبرنامه الکترونیک
BBC:

سخنان روحانی با دیدگاه بنيان گذار جمهوري اسلامي هماهنگ نبود

کد خبر: 79825
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۹:۲۵ ق.ظ

«سخنرانی روحانی در سال ۱۳۹۵ چندان با سخنرانی آیت الله خمینی در سال ۱۳۵۸ هماهنگ نیست که گفته بود: اینها آزاد باشند و بیایند هرچه دلشان می خواهد بگویند و و هرکاری که خواستد بکنند و لو به ضد قرآن و ضد جمهوری‌اسلامی باشد.»

به گزارش نداي مردم، شبکه BBC فارسی، وابسته به دولت انگلیس، در گزارشی با عنوان “انتقادهای رئیس جمهوری ایران در نمایشگاه مطبوعات” به تحلیل سخنان روز گذشته آقای روحانی در مراسم افتتاحیه بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها پرداخت.

BBC با اشاره به انتقادات تندوتیز روحانی در این مراسم گفت: «چه جایی بهتر از نمایشگاه مطبوعات که در آن رئیس جمهور ایران به حکومتی که خود فرد دوم آن است به خاطر ندادن آزادی نهیب بزند. روحانی می‌خواهد بگوید امنیت بهانه شده تا قلم‌ها در ایران شکسته و دهان‌ها بسته شود.»

BBC افزود: «روحانی می‌خواهد به حکومت‌مداران ایران بگوید از ناامنی نترسید، آزادی بدهید تا امنیت به‌دست آورید. ولی وقتی خواست توضیح بدهد که چرا ایران امینت دارد، نتوانست جایی برای آزادی قائل شود و گفت بی‌تردید آنچه در کشور ما امنیت را آفریده، بیداری، هوشیاری، آگاهی و انسجام داخلی ‏است.‏ تعریفی که روحانی از امنیت در کشورش داد، با آنچه که دیگر رهبران حکومت گفته‌اند متفاوت بود. روحانی نه نامی از امریکا برد، نه نامی از اسرائیل و عربستان. او خطر امنیتی ایران را تروریسم افراطیون دانست و از این نقطه‌نظر کوشید سیاست‌های دولتش در مورد اقلیت‌ها را به رخ بکشد و بگوید: اگر نظام جمهوری اسلامی ایران به اقلیت‌ها احترام نمی‌گذاشت … داعش و القاعده ‏در اینجا هم راه داشت.»

شبکه دولتی انگلیس در ادامه گفت: «روحانی در حالی می‌گوید “اگر نظام اسلامی ما جایگاه اهل سنت را در کشور محترم نمی‌شمرد، داعش در اینجا هم راه داشت” که وزیر اطلاعات همین دولت، اخیرا در دو نوبت خبر داد که نقشه‌های تروریستی افراطیون سنی نزدیک به داعش و القاعده توسط مأموران امنیتی ایران کشف و خنثی شد.»

BBC ادامه داد: «انتقاد رئیس‌جمهور از نبود آزادی در ایران، داستانی تکراری است که شاید به درون دوگانگی‌های خود حکومت بازگردد. حکومتی که حسن روحانی خود را دنباله‌رو بنیان‌گذارش می‌داند. روحانی با وام گرفتن از سخنان آیت الله خمینی تلاش کرد از ایده بحث و تبادل نظر دفاع کند؛ هرچند سخنرانی او در سال ۱۳۹۵ چندان با سخنرانی آیت الله خمینی در سال ۱۳۵۸ هماهنگ نیست که گفته بود: این‌ها آزاد باشند و بیایند هرچه دلشان می‌خواهد بگویند و هرکاری که خواستد بکنند ولو به ضد قرآن و ضد جمهوری‌اسلامی باشد…»

سخنان روز گذشته رئیس جمهور محترم در داخل کشور نیز واکنش‌هایی را در بین چهره‌های سیاسی و رسانه‌ها برانگیخته است.
روزنامه کیهان در سرمقاله یکشنبه خود به قلم حسین شریعتمداری به نقد سخنرانی حسن روحانی در مراسم افتتاحیه بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات پرداخته و در بخشی از آن آورده است: «آقای رئیس‌جمهور توصیه می‌فرمایند «قلم‌ها را به بهانه واهی نشکنیم، دهان‌ها را به بهانه‌های غیراساسی نبندیم، بگذاریم در این جامعه آزادی باشد و…» و توضیح نمی‌دهند که اگر تا این اندازه به آزادی بیان و قلم اعتقاد دارند، چرا تاکنون کمترین انتقادی از سوی منتقدان خود و دولت خویش را برنتافته و با الفاظی که از ایشان دور از انتظار بوده و هست به آنان تاخته‌اند؟! «بی‌سواد، بی‌شناسنامه، مزدور، کاسب تحریم‌، کودک‎صفت، حسود، بزدل، ترسو، جیب‌بر، بی‌قانون، مستضعف‌ فکری، بیکار، متوهم، غوطه‌ور در فساد، سوءاستفاده‌گر، خرابکار، عقب‌مانده، تازه‎به‎دوران‎رسیده، عصرحجری، هوچی‌باز، منفی‌باف، یأس‌آفرین، ناشکر، باید به جهنم بروند»! و… اخیرا انقلابیون نفهم! یک مشت لات! و… این همه اهانت به منتقدان در حالی است که ایشان ۱۲ مردادماه ۹۲ در روز تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری‎شان فرموده بودند: «پناه می‌برم به خدا، از بستن دهان منتقدان»! ضمن آنکه تاکنون بارها معلوم شده است نظر و نگاه منتقدان برحق بوده و دولتمردان محترم در پیش‌بینی‌های خود راه به خطا برده‌اند که برجام و دستاوردهای به‎قول آقای سیف «تقریبا هیچ» آن از جمله آن‎هاست.»

دیدگاه کاربران