عضویت در خبرنامه الکترونیک

۷۰ درصد صادرات ایران را صادرات غیرنفتی تشکیل می‌دهد

کد خبر: 79838
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۵ ب.ظ

استاندار هرمزگان با بیان اینکه مزیت‌های خوبی در کشور برای صادرات داریم، گفت: استان هرمزگان از موقعیت‌های بسیار خوبی از جمله بنادر بزرگ و چهار بخش حمل و نقلی برخوردار است که باید از این فرصت برای دسترسی به بازارها استفاده کنیم.

به گزارش دریانگار از هرمزگان، جاسم جادری در بیستمین همایش سالروز ملی صادرات در استان هرمزگان با بیان اینکه در سال جاری برای نخستین‌بار در تاریخ صادرات کشور تراز تجاری جمهوری اسلامی ایران مثبت شد، اظهار داشت: این افتخار با تلاش صادر کنندگان و افرادی که راهبری امر صادرات را داشتند، به دست آمد.

وی با تاکید بر اینکه باید بتوانیم کالاهایی به بازار جهانی عرضه کنیم که رقابت پایدار داشته باشند، بیان داشت: همه افرادی که در امر تولید فعالیت می‌کنند برای تداوم این رقابت و مزیت نسبی باید به فکر ایجاد واحدهای تحقیق و توسعه باشند و نیاز بازارهای جهانی را شناسایی کنند.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه مزیت‌های خوبی در کشور برای صادرات داریم، تصریح کرد: استان هرمزگان از موقعیت‌های بسیار خوبی از جمله بنادر بزرگ و چهار بخش حمل و نقلی برخوردار است که باید از این فرصت برای دسترسی به بازارها استفاده کنیم.

جادری با بیان اینکه با کشور عمان روابط خوبی را تنظیم کرده ایم، اظهار داشت: در این راستا بخشی از تفاهم نامه‌های میان دو استان هرمزگان و مسندم عمان اجرایی شده است.

وی خواستار راه‌اندازی مجموعه نمایشگاه داخلی و خارجی عرضه کالا در بندرعباس شد و افزود: باید سایت نمایشگاه در بندرعباس راه‌اندازی و براساس برنامه کالاها در آن عرضه شود.

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان اضافه کرد: هچنین در هرمزگان باید با فرآوری محصولات در راستای ایجاد ارزش افزوده بکوشیم و بتوانیم شرکت مدیریت صادرات را ایجاد و سیستم سنتی خود را به مدرن تبدیل و کالای مورد نیاز را به هر کشور صادر کنیم.

جادری گفت: در روزهای آینده هیئت تجاری استان هرمزگان به کشور هند سفر می‌کند و خط تجاری با این کشور نیز فعال تر می شود و همچنین محصولات کشاورزی هرمزگان، مورد نیاز کشورهای آسیای میانه است که صادرات این بخش نیز باید تقویت شود.

محمدرضا مودودی قائم مقام سازمان توسعه تجارت ایران نیز در این همایش با بیان اینکه شعار امسال روز ملی صادرات تجارت کهن و بازار مدرن انتخاب شده است، عنوان کرد: امروز راه ابریشم می‌تواند ۶۷ کشور را از شرق به غرب دنیا پیوند بزند و همچنین امروز با دنیایی مدرن رو‌‌به‌رو هستیم.

وی با بیان اینکه دوران پسانفتی آغاز شده است، افزود: در سال گذشته ۷۰ درصد صادرات کشور ما را صادرات غیرنفتی تشکیل می‌داد و نفت به تدریج از سبد کالای صادراتی در حال حذف است و نمی‌توان تکیه بیش از حد بر درآمدهای نفتی داشت.

قائم مقام سازمان توسعه تجارت ایران افزود: اگر می‌خواهیم سهمی از بازار جهانی داشته باشیم باید رویکرد خود را تغییر دهیم چون بیشتر سهم سبد صادراتی جهان را خدمات و نرم افزارها بر عهده دارند.

مودودی تصریح کرد: هنوز با باشگاه تجارت جهانی ارتباط مستقیم نداریم که موجب شده تعرفه‌های ما بالا باشد و مشوق‌ها باید منجر به توسعه پایدار صادرات شوند و اگر می‌خواهیم سهم قدرتمندی از بازار جهان داشته باشیم باید در قالب کنسرسیوم‌ها حضور داشته باشیم.

وی گفت: در راستای توسعه تجارت بخشی از فعالیت‌ها را به استان‌ها تفویض اختیار کرده‌ایم و در بخش آموزش و توانمندسازی و برگزاری نمایشگاه‌ها می‌توانند کار کنند.

دیدگاه کاربران