عضویت در خبرنامه الکترونیک
مديرعامل شرکت توسعه فضاهاي فرهنگي شهرداري تهران :

بهره برداري از ۲۳موزه، باغ موزه و خانه موزه طي دوره اخير مديريت شهري

کد خبر: 79870
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۲ ق.ظ

مديرعامل شرکت توسعه فضاهاي فرهنگي شهرداري تهران با اشاره به اينکه ۱۳ موزه، ۷ خانه موزه و۳ باغ موزه طي ۱۰ سال اخير از سوي مديريت شهري به بهره برداري رسيده است، گفت: موزه ها در حفظ ، پاسداشت و معرفي ميراث فرهنگي و تمدن ملت ها نقش مهمي برعهده دارد.

به گزارش  نداي مردم، عليرضا جعفري در حاشيه بازديد از بيست و دومين نمايشگاه مطبوعات با تاکيد بر اينکه موزه ها جايگاه ويژه اي در توسعه و پيشرفت صنعت گردشگردي و جهانگردي دارند، افزود:ايجاد زير ساخت هاي مورد نياز براي توسعه و بهبود موزه ها از سوي شرکت توسعه فضاهاي فرهنگي با رعايت استانداردهاي لازم صورت گرفته است.
جعفري با اشاره به اينکه موزه، مکان مناسبي براي حفظ رابطه ميان نسل‌ها به شمار مي آيد، گفت: موزه ها از عناصر فرهنگ‌ساز جامعه  و يکي از راه‌هاي انتقال ميراث فکري و فرهنگي ميان نسل‌ها و برقراري ارتباط بين تمدن‌ها و انتقال ارزش‌هاي فرهنگي  به نسلهاي بعدي محسوب مي شوند.
وي با اشاره به اينکه باغ موزه قصر، باغ موزه دفاع مقدس و باغ موزه هنر ايراني از جمله نقاط ديدني پايتخت به شمار مي آيند، افزود: بازديد از اين باغ موزه ها منجر به ارتقا کيفي اوقات فراغت اقشار مختلف جامعه، به ويژه جوانان مي شود.
مديرعامل شرکت توسعه فضاهاي فرهنگي شهرداري تهران با بيان اينکه گردشگري فرهنگي مي تواند  منجر به توسعه و پايداري در جامعه شود، گفت: گردشگري فرهنگي تحت تاثير جاذبه موزه ها با برنامه ريزي و مديريت دقيق از جانب سازمان هاي مربوطه، به ويژه سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان مي تواند بستر مناسبي براي توسعه گردشگري فرهنگي و در عين حال رونق اقتصادي در شهرها شود.
وي با اشاره به اينکه موزه ها مکان هاي مناسبي براي آگاه‌سازي جامعه از ميراث‌هاي فرهنگي  به شمار مي آيند، گفت: انتقال هويت و فرهنگ ايراني يکي از کارکردهاي مهم موزه ها به شمار مي آيد که متاسفانه هنوز به اهميت موزه ها در  اين راستا چندان توجه نشده  و اين در حالي است که موزه ها در کنار رونق گردشگري و اقتصادي از بعد فرهنگي نيز بسيار حايز اهميت هستند.
به گفته وي ايران همچنان به عنوان يکي از قديمي‌ترين تمدن‌هاي تاريخ بشري در جهان  محسوب مي شود و اين امر يکي از عوامل مباهات مسئولان و ايرانيان است. بنابراين لازم است موزه‌هايي در خور چنين القابي براي گردشگران داشته باشيم.
جعفري در ادامه به  احداث موزه سينما(سينما توگراف) و مرمت و باز زنده سازي خانه موزه هاي مشاهير اشاره و خاطر نشان کرد: خانه موزه شهيد بهشتي و خانه موزه دکتر شريعتي از جمله مواردي هستند که از سوي شرکت توسعه فضاهاي فرهنگي عمليات بازسازي، استحکام بخشي و مقاوم سازي بنا با حفظ اصالت آن صورت گرفته است.
به گفته جعفري مرمت و بازسازي خانه موزه جلال آل احمد و سيمين نيز در حال انجام است و تا پايان سال جاري مرمت و بازسازي آن به اتمام مي رسد./آريا

 

دیدگاه کاربران