عضویت در خبرنامه الکترونیک

اعلام جرم عليه ۱۵۰ هزار ساختمان غير استاندارد در تهران

کد خبر: 8
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۴ - ۱:۰۱ ب.ظ

تفاهم نامه همكاری بين اداره كل استاندارد تهران و سازمان نظام مهندسی استان تهران برای تامين مصالح ساختمانی مرغوب و كنترل و نظارت در حالی امضا شد كه رئيس سازمان استاندارد ايران از اعلام جرم عليه ۱۵۰ هزار ساختمان غير استاندارد در تهران خبر داد.

به گزارش ندای مردم به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مسلم بیات مدیركل استاندارد تهران در مراسم امضای تفاهم‌نامه همكاری با سازمان نظام مهندسی استان تهران که هدف از این تفاهم‌نامه را تامین مصالح ساختمانی استاندارد و نظارت و كنترل بر فرآیند تولیدات ساختمانی از آغاز تا حصول نتیجه دانست و گفت: در بخش ساختمان بزرگترین تهدید استفاده از مصالح غیراستاندارد است.

اعتقاد ما بر این نكته است كه كیفیت در فرآیند شكل می‌گیرد و به همین خاطر نیز تولید به همراه ارایه خدمات است كه باید به بهترین شیوه انجام شود. در این راستا، تولید مصالح ساختمانی استاندارد، شیوه حمل و نقل، درجه حرارت مناسب و كلیه اموری كه در فرایند تولید نقش دارند را مورد كنترل و بازرسی قرار می‌دهیم و همكاری با سازمان نظام مهندسی استان تهران می‌تواند برخی از مشكلات موجود در زمینه امور ساختمانی را برطرف كند.

بیات افزود: كنترل‌ها با جدیت دنبال می‌شوند و درباره ۱۵۰ هزار تخلف ساختمانی غیراستاندارد اعلام جرم كردیم.

مدیركل استاندارد تهران ادامه داد: قرار است تفاهم نامه همكاری نیز بین اداره كل استاندارد استان تهران با معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران نیز به امضا برسد و هدف از امضای چنین تفاهم نامه‌هایی نظارت جامع بر استفاده درست از مصالح ساختمانی است.

وی تاكید كرد: در تفاهم‌نامه‎ای كه با سازمان نظام مهندسی استان تهران به امضا رساندیم برخورد با خاطیان در تولید، عرضه و حتی مصرف مدنظر است و تلاش می‌كنیم تا شهروندان به بینشی مناسب در انتخاب مسکن دست یابند و مسكنی را انتخاب كنند كه میزان هدر رفتن انرژی در آنها به كمترین میزان خود برسد.

بیات با بیان این‌که لیست محصولات استاندارد به زودی بر روی سایت این سازمان قرار می‌گیرد افزود: در تلاش هستیم لینكی را ایجاد كنیم تا مهندسان بتوانند از طریق آن گزارش خود را از طراحی، احداث تا نظارت بر اجرا در سایت قرار دهند و در آن لیست مصالح و مواد به كار رفته و تمامی موارد را قید كنند. در این صورت می‌توانیم تولید كنندگان محصولات ساختمانی غیراستاندارد و سایر محصولاتی را كه در تولید ساختمانی نقش دارند شناسایی كرده و بر کار آن‌ها آنها نظارت دقیقی انجام دهیم.

وی تاکید كرد: از كلیه خریداران مصالح ساختمانی درخواست داریم تا در نشانه‌گذاری‌ها، فاكتورها و كلیه مواردی كه تهیه می‌كنند به درج علامت استاندارد توجه ویژه‌ای داشته باشند و در پیشبرد این كار ما را همراهی كنند. كیفیت یك باور است و تا تمامی افراد و سازندگان در این زمینه مسئولیت‌پذیر نباشند كار به سرانجام نمی‌رسد.

مدیر كل اداره استاندارد استان تهران ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۴۰۰ واحد تولیدی هستند كه در زمینه تیرچه، بلوك، شن و ماسه، قیر، كاشی، سرامیك و سیمان فعالیت دارند. برخی از آنها نیز غیرقانونی و در تولید مصالح غیراستاندارد فعال هستند كه پرونده‌هایی را نیز در این رابطه در دادگاه داریم.

دیدگاه کاربران