عضویت در خبرنامه الکترونیک
ستاد مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

۱۰۰۰ لیتر هوای آلوده؛ سهم روزانه هر شهروند از آلودگی هوا

کد خبر: 80006
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۵ - ۲:۱۹ ب.ظ

استاد مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اعلام این که آژانس بین‌ المللی سرطان (IARC)، ارتباط آلودگی هوا با خطر ابتلا به سرطان را مورد تأیید قرار داده، گفت: مردم، روزانه هزاران تنفس انجام می دهند که اگر هوا آلوده باشد، منجر به مصرف یک هزار لیتر هوای آلوده در روز می شود و در نتیجه ریه، دُز قابل توجهی از آلاینده ها را دریافت می کند.

به گزارش نداي مردم، محمد اسماعیل اکبری افزود: آلودگی هوا با سرطان ‌های متفاوتی از جمله سرطان مثانه، لوسمی حاد (خون)، دستگاه فوقانی، دهانه رحم و به ویژه سرطان ریه و مرگ و میر ناشی از این سرطان ها ارتباط دارد.
وی با اشاره به این که ارتباط معناداری بین آلودگی هوا و بروز سرطان ریه وجود دارد و ترکیبات دود ناشی از سوخت خودروها سرطان زا هستند، اظهار کرد: این ترکیبات سرطان زا، منجر به جهش می گردند و انباشتگی جهش های اضافه شده، می توانند موجب تبدیل سلول نرمال به سلول توموری و تشکیل تومور شوند.
اکبری با بیان این که دود ناشی از سوخت خودروها با مکانیسم سرطان ریه ارتباط دارد و منجر به جهش در تومورهای ریوی می شود، تصریح کرد: ذرات ریز در مسیرهای هوایی رسوب کرده و غلظت بالایی از ذرات از طریق تنفس وارد ریه شده و با بر هم خوردن تعادل در رشد سلول و افزایش سیکل سلولی، در نهایت منجر به سرطان ریه می شود.
استاد مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان با تأکید بر این که گزارشات علمی، حاکی از یافته های قطعی مبنی بر تأثیر آلودگی هوا بر روی کل جمعیت شهرهای آلوده به ویژه بر روی کودکان و نوزادان ساکن در این شهرهاست، خاطرنشان کرد: همچنین بر اساس مطالعات انجام شده بر روی گرو هایی همچون نیروهای پلیس راهنمایی و رانندگی، نشان دهنده تأثیر آلودگی هوا بر روی افرادی است که به صورت مستقیم در معرض آلاینده ها قرار دارند.

دیدگاه کاربران