عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه 3 :

حضور “بهاره رهنما” به عنوان سفیر دیابت در منطقه ۳

کد خبر: 80011
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۵ - ۲:۲۷ ب.ظ

همایش آموزشی هفته ی دیابت با حضور ” بهاره رهنما” هنرمند سینما و تلویزیون و سفیر دیابت در مجموعه فرهنگی قلهک برگزار شد.

به گزارش نداي مردم،  بهاره رهنما که همراه با هنرمندانی همچون سروش صحت ، سام درخشانی و.. به جمع بازیگران سفیر دیابت در ایران پیوسته است ، در زمینه اطلاع رسانی و آموزش به شهروندان در زمینه بیماری دیابت فعالیت می کند.

مهدی پیرهادی معاون امور اجتماعی و فرهنگی این منطقه ضمن استقبال از حضور و فعالیت این هنرمند کشور به عنوان سفیر سلامت گفت : همانطور که در دین و ادبیات ما بارها توصیه شده است خدمت کردن به همنوع از بهترین و با ثواب ترین کارهاست.

وی با بیان اینکه توسعه ی سلامت و اطلاع رسانی ، با مشارکت جدی و معنا دار شهروندان محقق می شود تصریح کرد: باید کانون های سلامت محلات ما حداقل ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر عضو داشته باشند که این افراد بتوانند با آموزش مستقیم به شهروندان ساکن در این منطقه آگاهی آنان را در زمینه بیماری ها ارتقا دهند.

پیرهادی با بیان اینکه اگر آگاهی و دانش شهروندان ارتقا پیدا کند دچار بسیاری از مشکلات نمی شویم تصریح کرد: وظیفه ماست که اطلاع رسانی را انجام دهیم و بیشتر هزینه و زمان را صرف پیشگیری کنیم چرا که خوشبختانه در منطقه ۳ بالاترین سطح سواد را بین مناطق دیگر شهر تهران داریم .

وی با اشاره به سکونت بسیاری از افراد فرهیخته در این منطقه و اینکه ما می توانیم سفیران فرهنگی و سلامت بی شماری داشته باشیم اظهار داشت : در حال حاضر منطقه ۳ سومین منطقه در حوزه ی سالمندی است که پیش بینی می کنیم تا ۱۵ سال آینده سالمند ترین منطقه تهران شویم و این امر مستلزم این است که در حوزه ی سالمندی نیز برنامه هایی پیش بینی کنیم و بهترین وسالمترین منطقه را داشته باشیم.

بهاره رهنما نیز طی سخنانی در این برنامه اظهار داشت : هر چهارده دقیقه یک نفر در ایران در اثر دیابت میمیرد, این بیماری که به مرگ خاموش شناخته شده است ، گاهی هیچ علامت مشخصه ای ندارد .

وی با بیان اینکه افراد چاق ، بالای ۴۵ سال ، دارای سابقه ی ژنتیکی ، بیماری فشار خون و چربی خون و مصرف کننده ی دخانیات و افراد پر استرس در معرض ابتلا به دیابت قرار دارند افزود: پیشگیری بهتر از درمان است که در مورد این بیماری می توان با شیوه صحیح زندگی ، تغذیه و کنترل قند خون تا حدودی این بیماری را کنترل کرد.

رهنما با اشاره به اینکه با آزمایش ” ای وان سی ” و فعالیت بدنی روزی فقط نیم ساعت پیاده روی می توانیم این ریسک رو تا پنجاه درصد کاهش بدهیم گفت : با انجام آزمایش ای وان سی که توسط یک پزشک ایرانی کشف شده می توان میانگین نوسانات قند خون را طی سه ماه اخیر سنجید.

در این برنامه همچنین دکتر مهرداد عباسی با اشاره به اینکه ۲۰ تا ۲۶ آبان ماه به عنوان هفته ی ملی دیابت نامیده شده و شعار امسال چشم ها به دیابت است اظهار داشت :از هر دو نفر دیابتی یک نفر از بیماری خود اطلاع ندارد .

وی با تاکید براینکه از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۱ شیوع دیابت در ایران ۳۵ درصد افزایش داشته است افزود: مرگ و میر ناشی از دیابت در جهان سالانه بالغ بر ۵ میلیون نفر است که این میزان از قربانیان بیماری های مالاریا، ایدز وسل بیشتر است .

وی تغییر شیوه ی زندگی را از عوامل پیشگیری از دیابت عنوان کرد و افزود: چاقی ، سابقه ی خانوادگی ، سن ، استرس مداوم ، فشار خون و پربی خون بالا ، مصر ف دخانیات ، دیابت در حاملگی و زایمان نوزاد بالای ۴ کیلوگرم ،سقط مکرر را از جمله عوامل ابتلا به دیابت نوع ۲ برشمرد.

در این برنامه همچنین متخصص تغذیه در خصوص فواید فیبر و شیوه تغذیه ی صحیح توضیحاتی ارائه کرد.

در ادامه ی این برنامه همچنین گروه سرود بانوان منطقه ۳ به اجرای برنامه پرداختند و با اهدای هدایایی از دبیران کانون های سلامت محلات منطقه ۳ تقدیر شد.

این برنامه به همت اداره سلامت منطقه ۳ و مشارکتانجمن دیابت برگزار شد.

دیدگاه کاربران