عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران :

کاهش ساعت کاری مراکز معاینه فنی تا اطلاع ثانوی/ ۸۰ درصد آلودگی هوا ناشی از خودروهاست

کد خبر: 80033
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۸ ق.ظ

مدیرعامل ستاد معاینه فنی از اعمال قانون و جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی در محدوده طرح زوج و فرد به صورت مکانیزه با استفاده از دوربین خبر داد.

به گزارش نداي مردم ،حسینی منش در ارتباط با وضعیت مراجعات به مراکز معاینه فنی شهر تهران گفت: از ابتدای آبان ماه با شروع طرح کاهش و یک ماه پیش از آن وضعیت مراجعات به مراکز به نحوی بوده که روزانه حداقل ۷۰۰۰ دستگاه خودرو به مراکز ۱۳ گانه معاینه فنی خودرو شهرداری تهران مراجعه کرده‌اند که به همین دلیل به حداقل رساندن زمان معطلی و صف‌های انتظار این مجموعه نسبت به افزایش ساعت کاری مراکز در دو شیفت کاری از ساعت ۷:۳۰ لغایت ۱۲:۰۰ شب اقدام کرد.

وی ادامه داد: خوشبختانه با مراجعه حدود ۳۰۰ هزار دستگاه خودرو در این مدت و توزیع مناسب مراجعات در حال حاضر خدمات ارائه شده به مشتریان در این مراکز در کمترین زمان و بدون معطلی انجام می‌‌شود و در شیفت دوم کاری میزان مراجعات کاهش یافته است به همین واسطه ساعت کاری تمامی مراکز به استثناء مرکز بیهقی و دماوند که تا ساعت ۲۱:۰۰ فعال است به ساعت ۱۷:۰۰(از روز دوشنبه مورخ ۲۴ آبان )کاهش خواهد یافت.
حسینی منش در خصوص تشدید آلودگی هوا در چند روز اخیر و تصمیمات اتخاذ شده کمیته اضطرار در خصوص برخورد با خودروهای دودزا و فاقد معاینه فنی تصریح کرد: اقدامات اینگونه بدون تردید تنها به عنوان مسکنی موقت برای این بیماری آلودگی هوا در کلانشهر تهران بوده و چاره‌ای صحیح برای حل این معضل نیست. نگاهی به تجربیات سنوات گذشته نیز که تنها به صورت مقطعی الزامات و محدودیت‌های اعمال شده و در نهایت هیچ گونه تأثیری نداشته، مبین این مسئله است.

وی یادآور شد: کاهش آلودگی هوا که مستقیماً با سلامت عمومی جامعه سروکار دارد و به شدت جان انسان‌ها را تهدید می‌کند نیاز به اقدامات پیشگیرانه اساسی قبل از وقوع آلودگی هوا در فصل شروع سرما دارد. با توجه به وضعیت موجود یکی از اقدامات اساسی که در این زمینه باید صورت بپذیرد تصویب لایحه هوای پاک در مجلس شورای اسلامی و کاهش قانون معافیت معاینه فنی از ۵ سال به ۲ سال است که هرچه زودتر نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید در کمیسیون های تخصصی نسبت به اصلاح و پیگیری تصویب جزئیات این قانون اقدام کنند.

وی یادآور شد: بر اساس تحقیقات دانشگاهی و تجربیات سایر کشورها که با معضل آلودگی هوا روبرو بوده‌اند بالغ بر ۸۰ درصد آلودگی هوا ناشی از منابع متحرک یعنی خودروهاست. خودروهایی که به دلایل مختلف از پایین بودن شرایط استاندارد گرفته تا شرایط بد نگهداری توسط راکبین به جای تأمین رفاه حال شهروندان به بلای جان آنان و فرزندانشان تبدیل شده است.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران افزود: یکی دیگر از اقدامات اساسی در این راستا، سخت گیرانه کردن استاندارد و حدود مجاز آلایندگی خروجی از اگزوز خودروها در شهر تهران در مقایسه با سایر شهرهای دیگر است که این مسئله باید به جد توسط سازمان مسئول یعنی سازمان حفاظت محیط زیست پیگیری شود.

وی یادآور شد: در سایر کشورهای دنیا در پایتخت‌ها و یا شهرهای با آلودگی بیشتر جهت کنترل آلودگی هوا که بخش عمده آن مربوط به تردد خودروهاست، قوانین سخت گیرانه‌تری در بحث کنترل آلایندگی خودروها نسبت به سایر شهرها اعمال می‌شود. بدون تردید این مسئله باید توسط شهر تهران نیز انجام شود.
حسینی منش با اشاره به اعمال جریمه روزانه ۵۰ هزار تومان برای خودروهای فاقد معاینه فنی در محدوده زوج و فرد پایتخت افزود: بنابر مصوبه شورای عالی ترافیک کشور، کنترل معاینه فنی به صورت مکانیزه با استفاده از دوربین بزودی به کل شهر تهران تسری خواهد یافت و شهروندان با توجه به خلوتی مراکز هرچه زودتر نسبت به انجام معاینه فنی خودروی خود اقدام کنید.

دیدگاه کاربران