عضویت در خبرنامه الکترونیک
رییس کارگروه بیوتکنولوژی محیط زیست ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری :

فاضلاب‌ شهری از تهدید به فرصت تبدیل می‌شود

کد خبر: 80065
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۲ ق.ظ

رییس کارگروه بیوتکنولوژی محیط زیست ستاد توسعه زیست‌ فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری از پروژه روش نوین تصفیه فاضلاب در اصفهان که به زودی توسط معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افتتاح خواهد شد، بازدید کرد.

به گزارش نداي مردم، پروژه تصفیه فاضلاب شهری شاهین‌شهر از طرف صندوق ستاد توسعه زیست فناوری تامین اعتبار شده است و عملیات پشتیبانی آن توسط نیروگاه شهید منتظری انجام گرفته است. با استفاده از این طرح فاضلاب شهری شاهین شهر با سیستم نوین تصفیه شده و مورد بازیابی و در نیروگاه شهید منتظری اصفهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با انجام این طرح، دانش فنی این فرایند تصفیه پیشرفته نوین در ایران ایجاد شده و زمینه طراحی سیستم‌های تصفیه فاضلاب شهری بر اساس این فناوری نوین فراهم می‌شود. در این روش تصفیه حذف مواد آلی، نیتروژن و فسفر بطور همزمان در یک تانک صورت می‌گیرد. با بکارگیری این روش فاضلابهای شهری از یک تهدید به یک فرصت تبدیل شده و براحتی می‌توانند برای آبیاری و یا استفاده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

با استفاده از این روش نوین مساحت مورد نیاز برای احداث تصفیه‌خانه فاضلاب حدود ۷۵ درصد کاهش یافته و باعث کاهش ۵۰ تا ۷۰ درصدی هزینه احداث واحدهای تصفیه فاضلاب می‌شود.

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری، این پروژه بزودی توسط معاون علمی و فناوری رییس جمهور افتتاح خواهد شد.

دیدگاه کاربران