عضویت در خبرنامه الکترونیک
دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران :

ارزش ریالی درختان شهری در تولید اکسیژن چقدر است؟

کد خبر: 80141
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۲ ق.ظ

تصفیه هوا و تولید اکسیژن یکی از مزیت‌های وجود درختان به شمار می‌رود. جنگل‌ها و گیاهان سبز در نتیجه عمل فتوسنتز گاز کربنیک هوا را جذب کرده و گاز اکسیژن را پس می‌دهند.

به گزارش نداي مردم، سید محسن طباطبایی مزدآبادی در نشست بررسی وضعیت آلودگی هوای تهران گفت: یکی از مهمترین کارکردهای درختان تولید اکسیژن است به طوری که یک درخت بیست ساله سدر قرمز با تاج ۸۰۰ متر مربعی ، هرروز ۱۶۰۰ مول اکسیژن خالص تولید می کند که حدود ۴۲۰ میلیون تومان در هر سال ارزش اکسیژن تولیدی آن است و بنابراین یک درخت ۵۰ ساله ارزشی معادل ۲۱ میلیارد تومان در تولید اکسیژن دارد.

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با طرح این سوال که در این میان، درختان و یا به عبارت بهتر فضای سبز شهری چه کمکی می توانند به حل معضل آلودگی هوای تهران بکنند اینگونه پاسخ می دهد که درختان شهری از طریق سایه مانع از گرم شدن و از طریق تعرق و تبخیر باعث خنک شدن ساختمان و سطوح پیاده رو می شوند و در زمستان نیز درختان شهری سرعت باد را کاهش داده و درنتیجه نفوذ هوا به داخل ساختمان کاهش می یابد و به دنبال آن مصرف انرژی برای گرمایش کاهش می یابد.

یه گفته وی براساس تحقیقی که با عنوان “برآورد ارزش منافع چنارهای خیابان ولیعصر در بهبود کیفیت هوای شهر تهران” در سال ۹۱ انجام شده است، در مجموع درختان چنار خیابان ولیعصر ۵۵۴۶۹۰۶۱۱ ریال منفعت ارائه کردند، یعنی به طور متوسط هر درخت ۸۵۴۸۱.۶۸ ریال منفعت ارائه می کنند که بیشترین منفعت ارائه شده مربوط به بهبود کیفیت هوا با رقم ۳۵۵۱۳۶۶۵۲ ریال است، به عبارت دیگر درختان خیایان ولیعصر در زمینه صرفه جویی انرژی نیز ارزشی بالغ بر ۹۵۶۳۴۷۴۷ را دارا هستند.

دیدگاه کاربران