عضویت در خبرنامه الکترونیک

طلاق قبحي كه در جامعه شكسته شده

کد خبر: 80203
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۴:۰۵ ب.ظ

کارشناسان بر این باورند که انجام مشاوره‌های پیش از ازدواج و طلاق و آموزش مهارت‌های زندگی به زوجین از جمله راهکارهای کاهش طلاق است.

به گزارش نداي مردم به نقل از تسنيم، در سال گذشته از هر ۱۰۰ ازدواج در نقاط شهری استان فارس ۲۰ مورد به طلاق منجر شده و از هر ۱۰۰ ازدواج در نقاط روستایی نیز ۱۳ مورد به طلاق ختم شده است این آمار زمانی نگران‌کننده‌تر می‌شود که بدانیم در مقابل روند افزایشی آمار طلاق، آمار ازدواج در ۵ ساله گذشته روند کاهشی پیموده است.

طلاق

در بین علل طلاق «عدم تفاهم و امکان سازش» با نسبت ۳۴ درصدی یکی از بارزترین علل این امر محسوب می‌شود کارشناسان بر این باورند که انجام مشاوره‌های پیش از ازدواج و طلاق و آموزش مهارت‌های زندگی به زوجین از جمله راهکارهای کاهش طلاق است. آنها یکی دیگر از راه‌های کاهش طلاق را آموزش در مدارس می‌دانند.

مسئله ارائه آموزش قبل و بعد از ازدواج و کسب مهارت زندگی علاوه بر اینکه مورد تاکید مسئولان و کارشناسان است از نگاه مردم نیز مهم و ضروری تلقی می‌شود. خانم ۳۶ ساله که خود در دوران عقد طلاق گرفته است در این مورد می‌گوید: مشاوره قبل از ازدواج باید اجباری شود زیرا بسیاری از طلاق‌های زودهنگام به دلیل عدم شناخت زوجین از یکدیگر است.

مهرداد که ۲۵ سال دارد و فرزند طلاق است در پاسخ به سوال ما درباره راهکار مناسب برای کاهش طلاق می‌گوید: اگر پدر و مادرها می‌دانستند که چه عواقب روحی، عاطفی و اجتماعی در انتظار فرزندانشان است شاید طلاق نمی‌گرفتند. پدر و مادرهای ما اولین ضربه در طلاق را به خودشان بعد به ما بچه‌ها می‌زنند. کاش پیش از ازدواج و طلاق مشاوره و آموزش مثل گرفتن آزمایش خون اجباری بود.

خانم مسنی که به گفته خودش مادر دو فرزند دختر است اعتقاد دارد برای کاهش طلاق باید پایه تربیتی و آموزشی فرزندان محکم باشد زیرا اگر فرزندان ما درست تربیت شوند، درست انتخاب می‌کنند و به روش صحیح راه زندگی خود را می‌روند.

سعید شهروند ۳۰ ساله نیز بر ارائه آموزش قبل ازدواج تاکید دارد و معتقد است قبل از ازدواج باید جلسات مشاوره برای شناخت طرفین از یکدیگر اجباری شود.

سیامک ۴۲ ساله ارائه آموزش صحیح از طرف رسانه‌ها را راهکاری برای کاهش طلاق می‌داند و می‌گوید: در رابطه با طلاق باید مشکلات بعد از طلاق، عواقبی که برای فرزندان در پی دارد به صورت واضح بیان شود.

پدر مسنی که به گفته خودش یکی از فرزندانش طعم طلاق را چشیده است با تاکید می‌گوید: قفل طلاق فقط و فقط با آموزش باز می‌شود هر چند صرفه‌جویی در همه چیز توصیه شده اما به نظر من «صرفه‌جویی در همه چیز؛ اسراف در آموزش».

خانم زارعی انتخاب اشتباه را دلیل طلاق می‌داند و می‌گوید: همیشه می‌گویند اول چشمانت را باز کن بعد ازدواج کن و بعد از ازدواج هم چشمانت را روی خطای همسرت ببند اما متاسفانه برخی جوانان ما دقیقا برعکس این مسئله عمل می‌کنند. پس اگر مشاوره‌ برای شناخت طرفین و آموزش‌های قبل از ازدواج اجباری شود درصد طلاق‌ها هم کاهش می‌یابد.

«طلاق بازی است که برنده ندارد و هر دو طرف بازنده هستند» این جمله را کسی می‌گوید که وکیل دادگستری است و مراجعین زیادی برای گرفتن طلاق داشته است. به اعتقاد وی علاوه بر ارائه آموزش و مشاوره باید قوانین مربوط به طلاق، مهریه و غیره نیز تغییر کند.

ساسان راه حل کاهش طلاق را در انتخاب درست می‌داند و می‌گوید: برای انتخاب درست باید شناخت صحیح بین دو طرف ایجاد شود و این شناخت با ارتباط خانواده‌ها با یکدیگر در دوران قبل از ازدواج، اجباری شدن مشاوره قبل از ازدواج و غیره به دست می‌آید.

خانم فهیم می‌گوید: ما برای استفاده از کوچک‌ترین وسیله درخواست کاتولوگ راهنما می‌کنیم اما متاسفانه جوانان ما از آموزش‌های مهارت زندگی محروم هستند، صبوری، گذشت، قناعت و غیره باید از طریق آموزش در فرزندان ما نهادینه شود و این آموزش نیز باید در تمام سطوح جامعه مثل خانه، مدرسه و دانشگاه و غیره به فرزندان ارائه شود.

آقای جوانی که به تازگی ازدواج کرده است و به قول خودش به دنبال گرفتن وام ازداوج است می‌گوید: تاسیس صندوق قرض‌الحسنه ازدواج برای حمایت مالی از زوج‌های جوان می‌تواند تا حدودی مشکلات اقتصادی جوانان که منجر به طلاق می‌شود را برطرف کند البته باید قبل از ازدواج نیز پسر و دختر مشاوره‌های قبل از ازدواج داشته باشند و اجباری شدن آموزش‌های قبل از ازدواج سبب درک صحیح طرفین از یکدیگر و زندگی زناشویی می‌شود.

خانم محمدی می‌گوید: متاسفانه همیشه به دنبال درمان هستیم و پیشگیری در جامعه ما هنوز جایگاهی ندارد. برای آموزش و محکم کردن پایه‌های زندگی خانوادگی نیاز به برنامه‌ریزی بلندمدت، فرهنگ‌سازی و اختصاص بودجه در این زمینه است.

دیدگاه کاربران