عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس انجمن بیماران سرطانی ایران:

بروز سرطان ریه در سیگاری ها ۴۰ برابر افراد دیگر است

کد خبر: 80241
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۴ ب.ظ

رئیس انجمن بیماران سرطانی ایران گفت: بروز سرطان ریه در سیگاری ها ۴۰ برابر افراد دیگر است.

به گزارش نداي مردم، دکتر قوام نصیری  با اشاره به اینکه در سال ۸۰، ۷۰ هزار نفر در کشور مبتلا به سرطان شده اند که میزان مرگ و میر تا حدود ۵۰ درصد بوده است، افزود: میزان موارد جدید مبتلا به سرطان در سال ۹۰، ۹۰ هزار نفر بوده که سطح مرگ و میر در این افراد تا ۴۵ هزار نفر بوده است.

وی ادامه داد: این میزان از مرگ و میر نشان دهنده آن است که تعداد مرگ و میرهای ناشی از بروز سرطان دو برابر تصادفات جاده ای برون شهری است.

وی اظهار کرد: بیماری سرطان از نظر هزینه برای ایران سه میلیارد دلار و برای تمامی دنیا ۱٫۱۸ ترلیون هزینه داشته است.

قوام نصیری با بیان اینکه شیوع سرطان به مواردی همچون آداب و رسوم، شرایط آب و هوایی و … بستگی دارد، تصریح کرد: در کشور ایران در بین زنان سرطان سینه و در میان مردان سرطان معده، مری، روده بزرگ شایع است.

وی با اشاره به اینکه در ایران هم اکنون سرطان معده شایع ترین نوع سرطان است، توضیح داد: از آنجائیکه علائم ابتدایی بروز این بیماری مشابه مسائل پیش پا افتاده است، بیماران برای درمان این بیماری اقدام چندانی انجام نمی دهند.

به گفته وی وجود توده غیر طبیعی در بدن، خونریزی های غیرطبیعی در حفرات بدن، زخم های طولانی مدت و عدم پاسخ گویی به درمان، تغییر رنگ خال های پوستی و کاهش وزن از علائم هشدار دهنده شیوع سرطان است.

رئیس انجمن بیماران سرطانی ایران به سوسیس و کالباس اشاره و بیان کرد: جهش ژنی یکی از علت های بروز سرطان است و از آنجائیکه نیتروزآمین ها مواد نگهدارنده در این مواد غذایی هستند موجب تغییر ژنی در انسان می شود.

وی در ادامه بر جمع آوری این مواد غذایی از سر سفرها تاکید کرد.

وی با بیان اینکه استرس نیز روز به روز افزایش می یابد، گفت: تضعیف سیستم ایمنی بدن با سرطان ارتباط مستقیم دارد بنابراین باید شرایطی فراهم شود تا میزان استرس ها در افراد کاهش یابد.

دکتر محمد دوست فوق تخصص بیماری آنکولوژی در بجنورد در ادامه جلسه بیان کرد: ژنتیک و عوامل محیطی از علل بروز بیماری سرطان است بطوریکه بروز دو سوم از سرطان ها به علل محیطی سروکار دارند.

وی با اشاره به بروز سرطان پستان در میان خانم ها افزود: چاقی، مصرف کالری زیاد، فعالیت کم و استفاده از مواد غذایی نادرست از عوامل زمینه ساز در بروز این بیماری است.

وی تاکید کرد: افزودنی های خوراکی، رنگ های استفاده شده در مواد غذایی، ضد عفونی کننده در بروز بیماری همچون سرطان معده تاثیر خیلی زیادی دارد.

سید حمید حریری رئیس انجمن بیماران سرطانی خراسان شمالی(عطوفت) با اشاره به اینکه علل زیادی موجب بروز سرطان در افراد می شود، ادامه داد: سرطان درد و هزینه دارد اما نداری دردی مضاعف تر درد سرطان است.
به گفته وی بسیاری از بیماران سرطانی در زیرخط فقر زندگی می کنند.

حریری اظهار کرد: باید در خراسان شمالی کمک کنیم که ۹۰۰ هزار نفر جمعیت این استان به این بیماری مبتلا نشوند و باید برای مردم این استان برنامه ریزی داشته باشیم.

وی تاکید کرد: این انجمن درصدد است تا آموزش های لازم درباره حذف مواد غذایی ناسالم، حذف عدم تحرک حذف مصرف سیگار و قلیان را ارائه دهد.

دیدگاه کاربران