عضویت در خبرنامه الکترونیک
دبیر پنجمین دوسالانه مجسمه‌های شهری :

دوسالانه مجسمه‌های شهری فرصتی برای نمایش ایده‌های خلاق

کد خبر: 80286
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۵ - ۳:۲۲ ب.ظ

دبیر پنجمین دوسالانه مجسمه‌های شهری با بیان اینکه در این دوره تاکید بر طراحی مجسمه مختص مکان‌های شهری بود، گفت: این امکان وجود دارد پس از انتخاب برترین آثار، آن‌ها را با مکان‌یابی درست در سطح شهر نصب کنیم.

به گزارش نداي مردم،، سید مجتبی موسوی درباره برگزاری دوسالانه مجسمه‌های شهری گفت: این پنجمین دوره از دوسالانه مجسمه‌های شهری است که طبق تقویم زمانی در موعد مقرر برگزار شده است. برگزاری دوسالانه مجسمه‌های شهری از سال ۱۳۸۷ توسط سازمان زیباسازی در بخش مدیریت آثار حجمی، طرح‌ریزی، سیاست‌گذاری و اجرا شده است.

وی با بیان اینکه دوسالانه مجسمه‌های شهری با هدف توسعه هنر مجسمه‌سازی در فضای شهری و با هدف ترغیب هنرمندان مجسمه‌ساز به مشارکت در پروژه‌های شهری و ارتقای کیفیت آثار هنری شکل‌ گرفته‌ است، ادامه داد: خوشبختانه با توجه به اینکه سازمان زیباسازی شهر تهران، در بهره‌گیری از ایده‌ها و آثار هنری در فضای شهری و استفاده از ظرفیت هنرمندان کشور به خصوص مجسمه‌سازان و نقاشان در سطح کشور پیشگام بوده، تاثیرات قابل ملاحظه‌ای در این زمینه دیده می‌شود.

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی همچنین بیان کرد: در طی این سال‌ها تعداد بسیار زیادی از هنرمندان جوان در این دوسالانه‌ها حضور پیدا کردند و برگزاری آن فرصتی برای حضور و نمایش ایده‌های خلاقانه بوده‌است.

موسوی با بیان اینکه بسیاری از آثار دوسالانه‌های قبلی، منتخب شورای هنری در سطح شهر تهران و حتی برخی شهرهای کشور اجرا شده‌اند، گفت: در بخش جنبی این دوره، مروری بر آثار برگزیده ادوار گذشته از طریق نمایش ماکت آثار انجام شده و در کنار آن، تصاویر آثار نصب شده در سطح شهر نیز به نمایش گذاشته شده است. بخش یاد به منظور تجلیل از هنرمندان مجسمه‌سازی که در قید حیات نیستند و نیز بخش مدعوین که اختصاص به نمایش آثار و یا طرح های پیشنهادی هنرمندان پیشکسوت دارد از بخش های دیگر دوسالانه پنجم است.

وی با اشاره به این که در دوسالانه پنجم تاکید بر طراحی مجسمه مختص مکان‌های شهری است، افزود: در دوسالانه پنجم توجه هنرمندان مجسمه‌ساز را بیش از پیش به این سمت جلب کردیم که آثار را مختص فضاهای مطالعه شده در سطح شهر طراحی و ایده‌پردازی کنند. همراه با آثار هنرمندان که به صورت ماکت در نمایشگاه ارائه شده، در گالری مجازی نیز تصاویر آثار جانمایی شده در فضای شهری و پیشنهاد هنرمند نیز به نمایش درآمده است./فارس

دیدگاه کاربران