عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران :

حوادث شهر تهران زیر ذره بین سامانه پویش محیطی

کد خبر: 80302
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۵ - ۹:۱۷ ق.ظ

رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران از راه اندازی سامانه آینده پژوهی و پویش محیطی شهر تهران با هدف رصد حوادث شهری در آینده نزدیک خبر داد .

به گزارش نداي مردم، بابک نگاهداری رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران با اشاره به راه اندازی سامانه آینده پژوهی و پویش محیطی شهر تهران با هدف رصد اتفاقات و حوادث در آینده به خبرنگار شهری برنا گفت: این سامانه این قابلیت را دارد تا در حوزه های مختلف عمرانی ، اجتماعی ، فرهنگی و…. حوادث و اتفاقاتی که در آینده اتفاق میافتد را رصد کرده و به مدیران گزارش دهد.

به گفته نگاهداری هدف از ایجاد این سامانه قرار دادن اطلاعات بدست آمده در این مرکز به دست تصمیم گیران و مدیران ارشد کشوری است.

وی در ادامه افزود : هرچند هم اکنون سامانه های فعال دیگر با رویکرد گذشته نگر و حال محور فعالیت دارند اما عملکرد این سامانه جدید صرفاً آینده پژوهی است و به دنبال روندها با نگاه آینده پژوهانه است .

رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران درمورد کارکرد سامانه آینده پژوهی خاطر نشان کرد : در بحث آینده پژوهی می باید آینده را به شکلی تصویر کنیم که با بحران مواجه نشویم و تصمیم گیران را با بحران آشنا سازیم که در زمان وقوع، راهکارهای لازم را بتوانند ارائه نمایندو این بدین معنا است که در مقابل بحران احتمالی که پیش می آید شگفت زده نشوند و به موقع راهکارهای درست را نشان دهد.

وی با بیان ضرورت راه اندازی سامانه آینده پژوهی گفت : اتفاقاتی که در سطح شهرتهران رخ می دهد ، اعم از شکست ها در طرحها و یا نتایج غیر منتظره ناشی از اقداماتی که انجام می شود ما را بر آن داشت که رویکرد دیگری نسبت به برنامه ریزی ها داشته باشیم و آن رویکرد آینده پژوهانه است.

نگاهداری در موضوع روش های کار در حوزه آینده پژوهی افزود: در آینده پژوهی روش ها و ابزارها بر دو گونه است، به این نحو که عده ای معتقدند آینده را به صورت افقی گسترش باید داد و به آن نگریست و عده ای دیگر همین موضوع را عمودی انجام می دهند؛ در شیوه بسط افقی آینده های مختلف و تعداد زیادی از حوادث در کنار هم ترسیم می شود و در روش عمودی یک آینده خاص از روش تعمیق بخشیدن به آن و اتفاقات مرتبط با آن ،مورد بررسی قرار می گیرد.

وی خاطر نشان کرد جنس این سامانه بر مبنای روش گسترش افقی است تا از این راه گزینه های بیشتری را در اختیار تصمیم سازان و تصمیم گیران قرار دهیم ./برنا

دیدگاه کاربران