عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز :

البرز، باغ شهر ديروز، شهر خاكستري امروز

کد خبر: 80320
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۵ ق.ظ

ساکن شدن بیش از ظرفیت جمعیت و بارگذاری صنعت در استان البرز باعث ایجاد مشکلات فراوانی برای مردم این استان شده است. حالا از کلانشهر کرج که زماني به باغ شهر معروف بود به عنوان يك شهر خاکستری یاد می شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز مي گويد: استان البرز با مساحت ۳دهم مساحت کشور ، ۴ در صد جمعیت کشور و ۸ در صد فعالیت صنعتی و اقتصادی کشور را در خودش جا داده است .تراکم جمعیت در استان البرز ۱۰ برابر میانگین کشوری است . از طرفی ۲۰ درصد ترافیک برون شهری کشور در استان البرز رخ می دهد .

حسین محمدی ادامه مي دهد: تراکم جمعیت و فعالیت صنعتی باعث شده امروزه در استان البرز با چالش های محیط زیستی فراوانی مانند افت کیفیت و کمیت منابع آب ، آلودگی خاک ها و اراضی کشاورزی از همه مهم تر آلودگی هوا مواجه شویم.

مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان البرز با اشاره به اینکه « متوسط شدت مصرف انرژی ۵ برابر متوسط جهانی است» مي گويد: هرجایی که تراکم صنعت و تراکم جمعیت باشد ؛ با شدت مصرف انرژی مواجه خواهیم بود که با شدت آلودگی رابطه مستقیم دارد.

اين مسئول در مورد اقدامات صورت گرفته در این مورد مي افزايد: طی ۲ سال گذشته ۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی سوخت سنگین آنها حذف شده و از گاز های طبیعی استفاده می کنند؛ همچنین در سطح کلانشهر کرج بنزین یورو ۴ توزیع شده که شاهد اثرات آن در ۶ ماهه امسال ۱۷۰ روز هوای پاک بود که در مقایسه با سال های گذشته کیفیت هوا ۷۰ درصد بهتر شده است.

وی ادامه مي دهد: یکی از مشکلات محیط زیست استان کرج آلودگی منابع آب و خاک است که تاثیرات خود را به محصولات کشاورزی میگذارد و این موضوع ارتباط مستقیم با سلامت دارد. در استان البرز یک عقب ماندگی ۱۰ ساله در حوزه مدیریت فاضلاب ها وجود دارد . ۸۵ تا ۹۰ درصد فاضلاب ها بدون تصفیه وارد محیط می شوند. افراد سود جو نیز برای شرب محصولات کشاورزی استفاده می کنند.

مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان البرز در مورد اقدامات صورت گرفته در مورد استفاده از آب های آلوده در کشاورزی مي گويد : طی دو سال گذشته برخوردهایی از طریق جهاد کشاورزی و کارگروه امنیت غذایی برای جلوگیری از استفاده از این آب های آلوده صورت گرفته است.

دیدگاه کاربران