عضویت در خبرنامه الکترونیک
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس:

نظارت بر عملکرد سازمان تامین اجتماعی مطلوب نیست

کد خبر: 80332
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱:۰۷ ب.ظ

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه در شرکت های وابسته به سازمان تامین اجتماعی اعمال نفوذ می‌شود بر ضرورت افزایش نظارت مجلس بر عملکرد سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد.

به گزارش نداي مردم، عباس گودرزی، گفت: از آنجا که مزایای سخت و زیان‌آوری شغل رانندگان وسایل حمل‌ونقل عمومی به این دلیل که کارفرما ندارند تا حق بیمه آن‌ها را پرداخت کند، به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد، لذا نمایندگان خواستار محاسبه شغل رانندگان وسایل نقلیه عمومی بیرون شهری و درون شهری در ردیف مشاغل سخت و زیان آور شده‌اند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کلیات این طرح در کمیسیون اجتماعی مجلس تصویب شد و جزئیات آن نیز در حال بررسی است که مشمولان این طرح در صورت قانونی شدن، مکلف به پرداخت ۴ درصد سهم کارفرما به صورت نقد یا اقساط هستند.

وی با بیان اینکه رانندگان وسایل حمل‌ ونقل عمومی با پرداخت ۴ درصد مابه التفاوت به جای کارفرما در پرداخت حق بیمه در زمره بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور قرار می گیرند، گفت: در صورت تصویب این طرح، رانندگان حمل و نقل بار و مسافر بین‌شهری و درون شهری، رانندگان وزارت راه وشهرسازی در جاده‌های کشور و تاکسی‌های خطی و آزاد و آژانس‌های درون شهری مشمول مشاغل سخت و زیان‌آور هستند.

گودرزی ادامه داد: این افراد سال‌ها سختی‌های بسیاری را در جاده‌ها متحمل می‌شوند ضمن آنکه بسیاری آن‌ها در زمان جنگ در انتقال مهمات و آذوقه به خط مقدم نقش اساسی داشتند و امروز نیز در جهاد اقتصادی نقش اساسی در نقل و انتقال کالا دارند و جان خود را در جاده‌های پرخطر در کف دست گذشته‌اند.

این نماینده در این خصوص که دولت چگونه می‌تواند بار مالی این طرح را تامین و طرح مجلس را به درستی اجرا کند، افزود: با حمایت، تقویت و نظارت بر عملکرد مالی “صندوق تامین اجتماعی” می‌توان بار مالی این طرح را تامین کرد، ضمن آنکه صندوق باید با ایجاد درآمدهای پایدار و خط تولیدهای جدی و مولد، مطالبات تامین اجتماعی را از دولت پیگیری کند، چراکه بسیاری از دولت‌ها مطالبات تامین اجتماعی را پرداخت نکرده‌اند، همچنین جلوگیری از ریخت و پاش‌ها می‌تواند به این مسئله کمک کند.

وی با بیان اینکه متاسفانه در شرکت های وابسته به سازمان تامین اجتماعی اعمال نفوذ می‌شود، گفت: نظارت بر عملکرد این سازمان مطلوب نیست، مثلا در شهرستان بروجرد در یکی از شرکت‌ها حدود ۴۰ نیرو با سابقه و آموزش‌دیده به بهانه تعدیل نیرو، اخراج و از طرفی دیگر چندین نفر را با رابطه سرکار برده‌اند.

نظارت مجلس باید به سازمان تامین اجتماعی دو چندان شود

مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تخلف صورت گرفته در یکی از شرکت‌های حوزه انتخابه خود را تا وصول نتیجه پیگیری خواهد کرد، گفت: اگر این مسئله حل نشود و افراد به سرکار خود بازنگردند از تمام ظرفیت‌های قانونی خود برای تحقق حقوق مردم منطقه استفاده می‌کنم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: نظارت مجلس باید به سازمان تامین اجتماعی دو چندان شود.

دیدگاه کاربران