عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران :

با پر شدن ظرفیت بزرگراه ها و معابر شهری روبرو هستیم/توسعه مترو راهکاری آزمایش شده و موفق برای کاهش آلودگی است

کد خبر: 80437
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۶ ب.ظ

رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران آلودگی هوای تهران را یکی از چالش های اساسی پایتخت عنوان کرد و گفت: در شرایطی که با پر شدن ظرفیت بزرگراه ها و معابر شهری روبرو هستیم، توسعه مترو راهکاری آزمایش شده و موفق برای کاهش آلودگی است.

به گزارش نداي مردم،، محمد حقانی با بیان اینکه اگر چه آلودگی هوای تهران یک بحث و حمل و نقل عمومی نیز یک بحث جداگانه است اما این دو مبحث ارتباط تنگاتنگی با هم دارند، اظهار کرد: در این زمینه معضل مهمی وجود دارد که باید به آن توجه کرد چرا که اگر سوخت، ناوگان اتوبوسرانی و مینی بوس رانی، خودروهای شخصی و موتورسیکلت ها استاندارد شوند باز هم با بزرگراه هایی روبرو هستیم که تعداد خودرو ها و موتورسیکلت های سطح شهر از آن فزونی گرفته اند در واقع با معضل افزایش خودرو در سطح شهر و پر شدن ظرفیت معابر شهری روبرو هستیم.
حقانی افزود:اگرچه ۲۰ درصد از سوخت هایی که در منازل استفاده می شود آلایندگی ایجاد می کند اما ۸۰ درصد آلودگی هوا مربوط به خودروهایی است که باید از سطح شهر حذف شوند چرا که تولید ریزگردهای دو و نیم میکرون و انواع و اقسام آلودگی ها و مضرات را برای هر انسان تولید می کنند.
رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران اضافه کرد: بنابراین باید زیرساخت های حمل ونقل عمومی را به خصوص حمل و نقل عمومی زیرسطحی یعنی مترو را توسعه و بنزین را نیز لیتری ۵۰ هزار تومان افزایش بدهیم در این صورت است که چه بخواهیم و چه نخواهیم خودروهای شخصی درسطح شهر بسیار کم می شود.
حقانی با تاکید بر اینکه هنگامی که به شهروندان می گوییم با خودروهای شخصی به خیابان نیایید باید در مقابل حمل و نقل عمومی را گسترش داده و در اختیارشان قرار دهیم، خاطرنشان کرد: در مقطعی در شهرهایی نظیر لندن وجود خودروهای زیاد باعث میزان بالایی از آلودگی شده بود که مسئولین و مقامات با اقداماتی نظیر توسعه مترو، باعث شدند تا وضعیت خیلی سریع بهبود پیدا کند.
رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران همچنین به سوخت های خانگی اشاره کرد و افزود: ۲۰ درصد از سوخت هایی که در منازل استفاده می شود آلایندگی ایجاد می کند اما ۸۰ درصد الودگی هوا مربوط به خودروهایی است که باید از سطح شهر حذف شوند چرا که تولید ریزگردهای دو و نیم میکرون و انواع و اقسام آلودگی ها و مضرات را برای هر انسان تولید می کنند. حقانی عنوان کرد: یکی از مشکلاتی که ما داریم این است که به فصل سرما که می رسیم کمیته تشکیل می دهیم یا مدارس را تعطیل و یا مصاحبه می کنیم اما به محض اینکه هوا خوب شد به دنبال کار خودمان می رویم.

دیدگاه کاربران