عضویت در خبرنامه الکترونیک
شهردار کرج:

تخریب باغات و اراضی کشاورزی خط قرمز مدیریت شهری کرج است

کد خبر: 80583
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۵ - ۹:۰۰ ق.ظ

شهردار کرج گفت: تخریب باغات و اراضی کشاورزی و انجام ساخت و ساز در حریم‌ها و پهنه‌های ممنوعه خط قرمز این دستگاه به شمار می‌رود و همگان باید به قانون و مقررات پایبند باشند.

به گزارش نداي مردم، علی ترکاشوند اظهار داشت: طی دهه‌های گذشته و با افزایش منطقه‌ای قیمت ملک و زمین شاهد دست‌اندازی سودجویان به باغات و اراضی کشاورزی هستیم تا با قطع درختان و سوزاندن عمدی آنها نسبت به ساخت و ساز اقدام کرده و بیش از پیش شهر را در مسیر آلودگی هوا و تشدید مشکلات زیست محیطی قرار دهند.

وی با بیان اینکه شهر برای تنفس آزاد و رهایی از آلودگی هوا نیازمند برخورداری از سرانه‌های استاندارد فضای سبز است و این مهم با سلامت عمومی جامعه در ارتباط مستقیم می‌باشد، ادامه داد: اینکه عده‌ای سودجو و با هدف انتفاع شخصی تصمیم به نابودی باغات و اراضی کشاورزی می‌گیرند، به هیچ وجه قابل قبول نیست و باید از تمام ابزارها و مکانیزم‌های نظارتی و اجرایی برای مقابله با آن استفاده شود.

شهردار کرج با اشاره به تملک باغ ۲۷۰ هکتاری آلو از سوی شهرداری کرج و تلاش برای نهایی شدن تملک باغ ۳۲۰ هکتاری سیب در آینده‌ای نزدیک، بر اراده استوار مدیریت شهری برای صیانت از باغات و عرصه‌های فضای سبز تاکید کرد و افزود: این گنجینه‌های ارزشمند زیست محیطی متعلق به شهر و شهروندان هستند و باید آنها را برای نسل‌های آینده حفظ و مراقبت کرد.

ترکاشوند از درختان و گیاهان به عنوان سپری در برابر آلودگی هوا یاد و عنوان کرد: با توجه به روند فزاینده ترافیک و آلودگی هوا در کلانشهر کرج که طی روزهای اخیر تعطیلی چند روزه مدارس را نیز به همراه داشت و همچنین گسترش بیماری‌ها و تهدید سلامت عمومی جامعه، جا دارد که بین انسان‌ها و طبیعت پیوند دوباره ایجاد شود و بدانیم که باغات و منابع طبیعی محل جولان متخلفین و سودجویان نیست و دست‌اندازی به باغات بهایی سنگین را به همراه خواهد داشت.

شهردار کرج در بخش دیگری از سخنانش خواستار اعمال جرایم سنگین و استفاده از تمام ابزارهای قانونی و حقوقی به منظور مقابله موثر با متجاوزین به باغات، اراضی کشاورزی و منابع طبیعی شد و اظهار کرد: یکی از علل اصلی افزایش انگیزه در سودجویان برای تعرض به باغات ضعف قوانین و عدم بازدارندگی لازم آنها می‌باشد و جا دارد که با توجه به دغدغه‌های زیست محیطی رهبر معظم انقلاب اسلامی، ساز و کار منسجم‌تری برای صیانت از عرصه‌های فضای سبز پیاده‌سازی شود.

ترکاشوند در پایان خاطر نشان کرد: تخریب باغات و اراضی کشاورزی خط قرمز مدیریت شهری کرج به شمار می‌رود و امید می‌رود که با انجام اقدامات لازم و تشدید نظارت‌ها به ویژه بر روند ساخت و سازها در محدوده حریم‌ها و پهنه ممنوعه، مانع از تخریب گسترده‌تر عرصه‌های فضای سبز شویم و سرمایه‌های شهر را به نفع نسل‌های آینده حفظ کنیم.

دیدگاه کاربران