عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری :

شهرداری‌ها نباید به هتل‌سازی نگاه تجاری داشته باشند

کد خبر: 80601
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۳ ق.ظ

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: شهرداری‌ها نباید به هتل‌ مانند برج نگاه تجاری داشته و دنبال اخذ عوارض سنگین باشند.

به گزارش نداي مردم، سعید شیرکوند، در دیدار با انجمن‌ها، سازمان‌ها و تشکل‌های مردم نهاد حوزه گردشگری و صنایع دستی که با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سالن اجتماعات شهرداری قم برگزار شد، گفت: انجمن‌ها و بخش خصوصی باید تکلیف خود را در برخورد با دولت در خصوص میزان حمایت و دخالت مشخص کنند.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی در برخورد با دولت دچار تناقض شده است، اظهار کرد: بخش خصوصی از یک طرف به ما می‌گوید چرا دولت در امور شخصی ما دخالت کرده و بروکراسی ایجاد می‌کند و از طرفی از عدم حمایت و توجه و نظارت دولت انتقاد می‌کند.

ضرورت آزاد سازی نرخ در حوزه گردشگری

معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه با بیان اینکه یکی از کارهای مهم در حوزه صنعت گردشگری آزاد سازی پروسه نرخ گذاری است، گفت: گردشگری یک صنعت شناور است و با توجه به تنوع موقعیت‌های زمانی و مکانی باید نرخ گذاری توسط بخش خصوصی انجام شود.

وی افزود: استانداردسازی و پیگیری صدور مجوزهای دائمی برای اماکن مختلف گردشگری از جمله برنامه‌های دولت است.

شیرکوند با تأکید بر اینکه کار مردم باید به خود مردم واگذار شود، گفت: واگذاری امور برخی اصناف مانند پزشکان به خودشان ثمرات بسیاری داشته و نظارت دولت را ساده کرده است.

وی با اشاره به صحبت‌های رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه نمایشگاه مطبوعات در خصوص واگذاری امور هر گروه به متولیان همان صنف، افزود: متأسفانه موانع بسیاری در واگذاری امور مختلف گردشگری و صنایع دستی به بخش خصوصی وجود دارد.

انتقاد از عملکرد خانه معلم و زائر سراها

وی در ادامه به انتقاد از عملکرد خانه معلم‌ها و زائر سراها در شهرهای مذهبی و در فصول پر مسافر سال پرداخت و گفت: درست است این نوع اسکان‌ها با نیت خیرخواهانه تشکیل می‌شود اما واقعیت این است که این نوع اماکن مانع جدی در رشد صنعت گردشگری کشور است.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه خانه مسافرهای غیر مجاز امنیت و مسائل اخلاقی را زیر سئوال می‌برند، گفت: از نظر سازمان خانه مسافرها به عنوان مکمل و گزینه فرعی در کنار هتل‌ها قرار می‌گیرند.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تأکید بر اینکه اتحادیه‌ها و تشکل‌ها باید همراه دولت در رفع مسائل باشند، گفت: متأسفانه در شهرهای مختلف شهرداری‌ها در برخورد با حوزه گردشگری متنوع برخورد می‌کنند.

وی با اعلام اینکه هتل را باید به عنوان یک کالا و خدمات عمومی فرض کرد، افزود: شهرداری‌ها باید از سرمایه‌گذاران بخش گردشگری بخواهند در ازای ساخت هتل به توسعه فضای سبز شهری کمک کرده و از دریافت عوارض سنگین خودداری کنند.

فرار سرمایه گذاران در بخش گردشگری و صنایع دستی

شیرکوند با ابراز تأسف از فرار سرمایه گذاران در بخش گردشگری و صنایع دستی، گفت: متأسفانه با اینکه صنایع دستی جزو صنایعی است که به تأمین هزینه‌های اقشار ضعیف جامعه کمک می‌کند اما نگاه تجاری به آن وجود دارد.

وی از ارائه تسهیلات به سرمایه گذاران حوزه گردشگری وصنایع دستی خبر داد و گفت: مقرر شده است به اماکن تفریحی و گردشگری با پیشرفت ۳۰ درصد و به کسانی که درصدد ساخت و تکمیل بازارچه‌های صنایع دستی و مرمت واحدهای تاریخی و… هستند از صندوق توسعه ملی تسهیلات با سود ۱۴ درصدی اعطا شود.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به بهره‌برداری از سه پروژه حوزه گردشگری و صنایع دستی استان قم در آینده نزدیک اشاره کرد و گفت: خوشبختانه بودجه لازم برای ساخت و تکمیل این پروژه‌ها تأمین

دیدگاه کاربران