عضویت در خبرنامه الکترونیک
نماینده مردم کرج در پارلمان شهری:

عدم اجرای مصوبات شورای شهر در کرج پیگیری شود

کد خبر: 80607
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۹ ق.ظ

عضو شورای اسلامی شهر کرج گفت: شورای شهر کرج مصوبات تخصصی خوبی که منجر به رفع مشکلات مردم و همچنین جذب درآمد پایدار برای شهر می‌شد را به تصویب رسانده که متاسفانه بخش‌های مهمی از این مصوبات اجرا نشده است.

به گزارش نداي مردم، مریم قهرمانی‌صارم امروز اظهار داشت: امروز در کشور به دلیل رکود در ساخت و ساز‌ها، شهرداری‌ها با مشکل کمبود منابع و اعتبارات روبه‌رو هستند.

وی افزود: این در حالی است که با برنامه‌ریزی دقیق، علمی و کارشناسی شده، می‌توانستیم بخش مهمی از نیاز به اعتبارات مالی را با اجرای راهکارهای تثبیت درآمدهای پایدار شهر تامین کنیم.

عضو کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر کرج تصریح کرد: این طرح‌ها از یک سو مشکلات مردم را برطرف و نیازهای آنها را برآورده می‌سازد و از سوی دیگر می‌تواند منابع مالی پایداری برای اجرای طرح‌های عمرانی و کلان را در اختیار مدیریت شهری قرار دهد. به عنوان نمونه دکل‌های مخابراتی در سطح شهر جانمایی و نصب شده که شیوه جانمایی آنها و همچنین میزان کسب درآمد از این حوزه منطقی نیست.

* ضرورت ساماندهی دکل‌های مخابراتی در کرج

قهرمانی‌صارم گفت: با تحقیقات انجام شده به این نتیجه می‌رسیم که تنها در کلانشهر تهران به دلیل داشتن برنامه‌ریزی مناسب، از نصب و راه‌اندازی و استفاده از دکل‌های مخابراتی سالانه حدود ۴۰۰ میلیارد ریال درآمد نصیب شهر می‌شود.

وی بیان داشت: در دیگر کلانشهرها نیز این رقم حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیارد ریال برآورد می‌شود، اما متاسفانه در کرج به دلیل نداشتن برنامه‌ریزی لازم تنها حدود ۲۰ میلیارد ریال درآمد از طریق دکل‌های مخابراتی داریم.

این استاد دانشگاه افزود: این در حالی است که بارها در صحن علنی و حتی در گفت‌وگو با رسانه‌های مختلف تاکید کردم که باید طرحی جامع در این حوزه داشته باشیم و بتوانیم بخشی از اعتبارات شهر را تامین کنیم و در صورت بهره‌مندی از این طرح می‌توانیم سالانه حدود ۲۰۰ میلیارد ریال برای شهر درآمد پایدار ایجاد کنیم.

قهرمانی گفت: اگر این طرح‌ اجرا می‌شد، از یک سو می‌توانستیم درآمد پایداری را برای شهر ایجاد کرده و از سوی دیگر از آسیب‌ها جانمایی غیر استاندار و غیر علمی دکل‌های مخابراتی جلوگیری کنیم.

* نباید از توسعه حمل و نقل عمومی غافل شد

عضو کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر کرج افزود: یکی از مواردی که رهبر عظیم‌الشان انقلاب اسلامی طی سال‌های اخیر مکرر بر آن تاکید فرمودند، موضوع اجرای صحیح سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در همه بخش‌ها است.

قهرمانی‌صارم گفت: در صورت اجرای این سیاست‌ها بخش مهمی از مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم برطرف و هزینه‌های اضافی از دوش خانوار‌های ایرانی کم می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بخش مهمی از هزینه شهروندان در حوزه حمل و نقل ایجاد می‌شود، گفت: با توسعه حمل و نقل عمومی به ویژه احداث خط اتوبوسرانی تندرو (BRT) می‌توانیم هزینه‌های مردم برای تردد و جابه‌جایی درون شهری را کاهش داده و مانع از افزایش آلودگی محیط زیست به دلیل مصرف زیاد سوخت در خودروهای شخصی شویم.

نماینده مردم کرج در پارلمان شهری اظهار داشت: متاسفانه مصوبات شورای شهر در حوزه احداث خطوط اتوبوسرانی تندرو (BRT) و همچنین توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی اجرایی نشده و از این بخش نیز بخش قابل توجهی از درآمدهای پایدار شهر نیز کاهش یافته است.

* چرا مصوبه احداث پارکینگ‌های چند منظوره در کرج اجرا نشد؟

قهرمانی‌صارم ادامه داد: یکی از مشکل ما در مدیریت شهری این است که طرح جامع درآمدزایی پایدار برای کرج نداریم و به همین دلیل در تامین بودجه و اعتبارات مورد نیاز طرح‌های عمرانی با مشکل روبه‌رو می‌شویم.

وی اظهار داشت: اگر این طرح به درستی تدوین و اجرا می‌شد، امروز منابع مالی مورد نیاز برای اجرای طرح‌های کلان، بلندمدت و عمرانی در اختیار مدیریت شهری قرار می‌گرفت و بیش از گذشته می‌توانستیم برای خدمت‌رسانی به مردم اقدام کنیم.

عضو کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر کرج افزود: به عنوان نمونه طرحی در سال دوم شورای شهر کرج در خصوص احداث پارکینگ‌های عمومی چند منظوره به تصویب رسید که هم مشکل مردم به دلیل نبود جای پارک خودرو را بر طرف می‌کرد و هم می‌توانستیم درآمد پایدار برای شهر ایجاد کنیم.

قهرمانی‌صارم تصریح کرد: برای این منظور حتی هفت نقطه پرتردد شهر نیز جانمایی شده بود، ولی متاسفانه مصوبه شورا در عمل اجرا نگردید. این در حالی است که با احداث پارکینگ‌های چندمنظوره می‌توانیم نیازهای مردم را برآورده کرده و همچنین منبع درآمدی خوبی برای شهر ایجاد کنیم.

* مصوبه پارکومترهای هوشمند به کجا رسید؟

وی گفت: از این دست طرح‌ها برای ایجاد درآمد پایدار در کرج توسط دوره چهارم شورا به تصویب رسیده و متاسفانه بخش‌های مهمی از این مصوبات اجرایی نشده و عدم اجرای آنها توجیهی ندارد.

وی افزود: به عنوان نمونه شورای شهر طرحی را در خصوص نصب پارکومترهای هوشمند در معابر و خیابان‌های اصلی و حتی فرعی کرج به تصویب رساند که متاسفانه تاکنون اجرایی نشده است.

عضو کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر کرج بیان داشت: در صورت اجرای این طرح از یک سو درآمد بسیار خوبی برای شهر ایجاد و از سوی دیگر تردد، پارک و عبور و مرور خودروهای شخصی در معابر عمومی و به ویژه خیابان‌های پر رفت و آمد تا حد بسیار زیادی ساماندهی و منظم می‌شد.

قهرمانی‌صارم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وجود املاک متعدد در اختیار شهرداری کرج گفت: متاسفانه درآمدزایی صحیحی از این املاک و اراضی نمی‌شود و علت اصلی نیز عدم داشتن طرحی جامع و کارشناسی شده است.

وی بیان داشت: در بسیاری از موارد شاهد هستیم که این املاک و اراضی بلااستفاده مانده و تنها هزینه‌ بر دوش شهر می‌گذارد و این در حالی است که می‌توانیم به صورت منطقی و بر اساس قانون از این املاک درآمد پایدار برای شهر ایجاد کنیم.

قهرمانی‌صارم ادامه داد: به عنوان نمونه می‌توانیم بخشی از این اراضی را برای احداث پارکینگ‌های عمومی چند منظوره مورد استفاده قرار دهیم که متاسفانه تاکنون از این فرصت‌ها به درستی و به طور کامل استفاده نکرده‌ایم.

نماینده مردم کرج در پارلمان شهری افزود: البته بیان این مطالب به این معنی نیست که هیچ اقدامی در مدیریت شهری کرج صورت نگرفته، بلکه در دوره چهارم شاهد تحولات خوبی در حوزه خدمات‌رسانی به شهروندان بودیم و اگر طرح‌های مربوط به درآمدزایی پایدار به درستی اجرا می‌شد، خدمات بسیار بیشتری به شهر و مردم ارائه می‌گردید./فارس

دیدگاه کاربران