عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون برنامه‌ریزی شهرداری تهران :

حل قاطع مشکلات مدیریت شهری نیازمند تصویب لایحه مدیریت شهری

کد خبر: 80651
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۵ - ۲:۳۵ ب.ظ

معاون برنامه‌ریزی شهرداری تهران تصویب و ابلاغ لایحه مدیریت شهری را راهکاری مناسب برای رفع بسیاری از مشکلات شهر تهران دانست.

به گزارش نداي مردم، ناصر امانی، معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران با تاکید بر اینکه بزرگ‌ترین مشکل در اداره شهری تهران، عدم وجود مدیریت واحد شهری است، گفت: در واقع شهرداری تهران همه مسئولیت‌های خدماتی و اجرایی در شهر تهران را بر عهده ندارد و فقط بخشی از این اختیارات و وظایف به عهده شهرداری تهران است، اما مردم تصورشان این است که بسیاری از مسائل و اقدامات در تهران به عهده شهرداری است، و شهرداری باید این مشکلات را حل کند.

وی اظهار امیدواری کرد که در صورت به تصویب رسیدن لایحه مدیریت شهری در دولت و مجلس، تصدی کلیه امور شهری در شهرهای مختلف کشور و از جمله تهران به عهده شهرداری‌ها قرار خواهد گرفت و بدین صورت بسیاری از مشکلاتی که در حال حاضر با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، با اختصاص زمان و برنامه‌ریزی مناسب، رفع خواهد شد.

امانی در ادامه با اشاره به آلودگی هوا و ترافیک به عنوان جدی‌ترین مشکلات شهر تهران و مطالبات مردمی برای رفع این مشکلات توسط شهرداری تهران، گفت: آقای قالیباف، شهردار تهران در این خصوص بارها گفته است که اگر مدیریت رفع آلودگی هوای تهران به یک مرجع مشخص، با تمام اختیارات و منابع واگذار شود می‌شود در چند سال و با برنامه‌ریزی مناسب آلودگی های تهران را رفع کرد.

امانی در خصوص راهکارهایی که در حال حاضر شهرداری تهران برای مقابله با آلودگی هوا و جلوگیری از سنگین‌تر شدن هوای آلوده تهران دارد گفت: شهرداری تهران فقط می‌تواند در حال حاضر با دو روش برای کاهش آلودگی هوای تهران اقدام کند؛ نخست توسعه حمل و نقل عمومی و دوم توسعه فضای سبز.

امانی در همین زمینه تاکید کرد شهرداری با وجود عدم حمایت کافی، تلاش می‌کند با این دو روش تا حد امکان برای مقابله با آلودگی هوا به وظایف خود عمل کند.

امانی در در ادامه به اینکه اشاره کرد که در صورت تصویب و ابلاغ قانون مدیریت شهری، شهرداری تهران درخصوص مقابله با عوامل اصلی آلودگی هوا تکلیف آلاینده‌های متحرک شهر تهران را مشخص می‌کرد.

وی افزود: موتورسیکلت‌های دودزا و خودروهای با عمر بیش از بیست سال عمر که از دلایل اصلی عمده آلودگی هوای تهران است را باید از رده خارج کرد. اختیار چنین کاری در حال حاضر با شهرداری نیست. این عمل در حقیقت یک برخورد حاکمیتی است.

امانی با تاکید بر برخی آثار اجتماعی چنین تصمیمی گفت که بخش زیادی از مردم تهران در حال حاضر با این موتورسیکلت‌ها درحال فعالیت و کسب و کار هستند. خوب ما چطور خواهیم توانست بدون درنظر گرفتن تبعات اجتماعی چنین برخوردهایی و بهره‌مندی از منابع لازم، برای راهکارهای عملی و منطقی اقدام کنیم.

معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران همچنین گفت که اگر مدیریت واحد شهری چنین اقداماتی به دیگر نهادهای دولتی هم واگذار شود، شهرداری تهران آمادگی دارد و وظیفه خود می‌داند که برای رفع مشکلات با نهادهای دیگر هم به خوبی همکاری کند.

وی رفع آلودگی هوای تهران را علاوه بر تعیین تکلیف آلاینده‌های متحرک، نیازمند مدیریت مناسب تعداد خودروهای وارده به تهران دانست.

امانی در این خصوص تاکید کرد که در همه کشورها ورود خودرو به پایتخت‌ها نیازمند اصول و قواعدی است. تلاش برای ایجاد پارکینگ‌های بزرگ در خارج شهر و انتقال افراد توسط وسایل حمل و نقل عمومی به داخل شهر و اخذ عوارض سنگین ورود وسایل نقلیه خصوصی به شهر را از جمله راهکارهایی عنوان کرد که در کشورهای دیگر و در قالب مدیریت واحد شهری برای مقابله با گسترش آلودگی هوا اعمال می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی شهرداری تهران در ادامه تاکید کرد که روزانه هزارو دویست خودرو در تهران پلاک می‌شود. این تعداد عدد بسیار بزرگی است، باید تناسب صحیحی بین ظرفیت تردد در شهر و تعداد خودرو شهر باشد.

امانی همچنین با تاکید بر اینکه براساس قانون در تامین اتوبوس‌های حمل‌ونقل عمومی سهم دولت ۸۲درصد و سهم شهرداری ۱۸درصد است که در طول پنج سال گذشته، دولت در این خصوص سهم خود را پرداخت نکرده و شهرداری با منابع خود برای گسترش خطوط اتوبوس‌رانی و به خصوص اتوبوس‌های تندرو سطح تهران اقدام کرده است.

امانی در پایان میزان بدهی دولت به شهرداری را مبلغ ۱۴هزار میلیارد تومان عنوان کرد که با این مبلغ شهرداری قادر خواهد بود بسیاری از برنامه‌های شهر را به انجام رساند./تسنيم

دیدگاه کاربران